1 of 14

Факультативне заняття �у 6-Б класі�«Лабіринти. Види, способи виходу із лабіринтів»

Підготувала

вчитель Пастухова В. Л.

2 of 14

Мета заняття:

Освітня:

    • ознайомити із видами та способами виходу із лабіринтів; формувати вміння застосовувати набуті знання для розв’язування задач.

Виховна:

    • виховувати свідоме засвоєння дисципліни, прищеплювати інтерес до досліджуваного предмету.

Розвиваюча:

    • розвивати в учнів логічне мислення, увагу, пам’ять, пізнавальні здатності.

3 of 14

Хід заняття

І Організація класу

ІІ Пояснення матеріалу

Що ж таке лабіринт? Загалом слово «лабіринт» має декілька значень:�1) лабіринт – дуже складне, заплутане розташування приміщень, переходів, доріг, алей з яких важко вибратися.�2) лабіринт – заплутані стосунки, ситуації, думки з яких важко знайти вихід.�3) лабіринт – споруда, яка складалася з кількох тисяч кімнат, залів і коридорів.

4 of 14

Види лабіринтів за формою:

Лабіринти бувають однозв’язними та багатозв’язними.

Однозв’язний лабіринт – лабіринт, який не містить замкнених маршрутів і який можна пройти тільки способом однієї руки.

Багатозв’язний лабіринт – лабіринт, який містить замкнені маршрути.

Підковоподібні

Круглоспіральні

Ниркоподібні (взаємно вписані спіралі)

Концентрично-кругові

5 of 14

Способи виходу із лабіринтів

Метод проб і помилок

    • Сутність даного способу полягає в тому, що обирається один з будь-яких шляхів. Якщо він заведе до глухого кута, то слід повернутися назад й перевірити послідовно інші шляхи.

Метод закреслення глухого кута

    • Даний спосіб передбачає, що під час його застосування послідовно закреслюють тупики, тобто маршрути, які не мають відгалужень і закінчуються перегородкою. Не закреслена частина коридору є маршрутом від входу до виходу.

Правило однієї руки

    • Сутніть методу полягає в тому, що по лабіринту треба рухатися не відриваючи однієї руки (правої або лівої) від стіни. Даний метод не є універсальним, проте часто корисним. Ним користуються тоді, коли всі стіни хоч і мають складні повороти і вигини, але становлять безперервне продовження зовнішньої стіни. Лабіринти не повинні містити замкнутих маршрутів.

Метод Тремо

    • Даний спосіб був розроблений в 1882 році французьким математиком Тремо. Він запропонував при вході в коридор та при виході з коридору ставити позначки (хрестики).

6 of 14

Класифікація задач за об’єктами, які утворюють лабіринти

    • До таких задач відносимо задачі, вимога яких містить чіткі вказівки входу-виходу. Як правило, такі задачі розв’язують за допомогою методу «проб та помилок». Також можна застосовувати метод зафарбовування.

Найпростіші задачі-лабіринти на знаходження виходу

    • Вимога задач цього виду пропонує скласти або пройтилабіринт за допомогою дій з числами. Як правило, в таких задачах спочатку виконують дії, а потім будуть шлях для проходження лабіринту.

Числові лабіринти

    • До цих задач відносимо задачі, вимога яких пропонує скласти або пройти лабіринт за допомогою дій з буквами. Як правило, в таких задачах букви складають певну послідовність, яка вказує на знаходження шляху.

Буквені лабіринти

7 of 14

    • Вимога таких задач передбачає з’єднання кругів у лабіринті або проходження лабіринту за визначеною послідовністю кругів.

Лабіринти-намисто

    • Вимога таких лабіринтів місить деяку сюжетну лінію, за допомогою якої шукають вихід із лабіринту.

Сюжетні лабіринти

    • До таких задач відносимо задачі, вимога яких пропонує пройти лабіринт, рухаючись по драбинках.

Лабіринти-драбинки

8 of 14

    • Вимога задач передбачає рух по лабіринту за вказаними напрямками, що приводить до знаходження виходу.

Лабіринти-напрямки

    • Вимога задач цього виду пропонує пройти лабіринт рухаючись по певних геометричних фігурах.

Лабіринти геометричні фігури

    • До таких задач відносимо задачі які на перший погляд не схожі на лабіринти і мають вигляд певної картинки, придивившись до якої – бачимо безліч «ходів». Вимога таких задач: пройти лабіринт від початку до кінця.

Лабіринти-картинки

9 of 14

ІІІ Розв’язування задач

Задача 1. На картинці зображена лисиця і кролик, який пасеться на лузі і сидить всередині загону. Загон має вигляд замкненої лінії, яка не перетинається. Картину поставили в рамку, і тепер видно частини лугу і загону. Краї загону не видно з усіх боків. Лисиця з’їсть кролика, якщо вона знаходиться всередині загону, і не з’їсть його, якщо знаходиться зовні. Чи зможе лисиця з’їсти кролика?

10 of 14

Задача 2. Допоможіть м’ячу потрапити в дім.

Задача 3. Знайдіть правильний шлях від верхнього квадрата до нижнього так, щоб рівняння вийшло правильним.

11 of 14

Задача 4. Подумки «переставте» фургончики по відповідних лініях на свої місця (в квадратики внизу). Яку фразу при цьому отримаєте?

Задача 5. Необхідно прокласти шлях у лабіринті від лівого входу до правого, проходячи лише через чорні точки (можна використати не всі чорні точки). Потім необхідно повернутися назад, проходячи лише через сірі точки.

12 of 14

Задача 6. На малюнку наведено план зеленого лабіринту, який побудовано за допомогою низеньких парканчиків для розваги відвідувачів однієї великої «виставки». За невеличку платню кожний, хто хотів, міг пройти лабіринт від входу А до центру В та отримати премію. Проте більшість відвідувачів блукали по лабіринту, не знаходячи його центру. Чи змогли би знайти центр лабіринту?

13 of 14

IV Підсумок заняття

Сьогодні ми ознайомилися з цікавим поняттям лабіринту, вивчили його види, способи подолання лабіринтів, а також спробували практично застосувати їх на вправах.

14 of 14

Дякую за увагу!