1 of 17

Õppevahend nooremale kooliastmele

Terrorismioht

Tunnikava

2 of 17

TUNNIKAVA

1. ja 2. TUND

1. JA 2. TUND (mõlemad umbes 45 minutit)

Tunni eesmärk: aidata õpilastel mõista, mis on terrorism, kuidas see tekib ja kuidas võib inimesest saada terrorist.

Pea meeles, et terrorismist rääkimine ja selle üle arutlemine on väga oluline. Mõned õpilased võivad olla selle teema suhtes murelikud, emotsioonide ja mõtete vaba väljendamine on teema käsitlemiseks vajalik.

3 of 17

TUNNIKAVA

1. ja 2. TUND

1. JA 2. TUND (mõlemad umbes 45 minutit)

Materjalid:

  1. Slaidiesitlus “Mis on terrorism”. Vaata kindlasti esitlus läbi enne õpilastele näitamist.
  2. Õpetaja isiklikud videovalikud - teema näitlikustamiseks võib kasutada igasugust video- ja audiomaterjali, mis on Internetis vabalt saadaval. Esitluses on kõik piltide ja videote lingid avatavad ning neid saab põhjalikumalt uurida.
  3. Pliiatsid ja paberid või digiseadmed, oleneb valitud tööülesandest.

4 of 17

TUNNIKAVA

1. ja 2. TUND

1. JA 2. TUND (mõlemad umbes 45 minutit)

Tunni käik

  1. Arutlege õpilastega - mida nad teavad terrorismist? Mis terrorismi põhjustab, kuidas ta tekib? Luba neil vabalt rääkida ja oma kogemusi ja mõtteid jagada.
  2. Vaadake slaidiesitlust, see annab põhiteadmised, mida terrorist endast kujutab, miks inimene hakkab terroristiks, kuskohas terroriste kõige tõenäolisemalt võib kohata.
  3. Slaidiesitluse põhieesmärk on ärgitada õpilastevahelist arutelu, lasta neil kõneleda oma tunnetest ja murekohtadest terrorismiga seoses ning aidata neil märgata, kuidas tolerantsus võib haavatavaid inimesi aidata.

5 of 17

TUNNIKAVA

1. ja 2. TUND

1. JA 2. TUND (mõlemad umbes 45 minutit)

Tunni käik

  1. Pärast arutelu laske õpilastel koostada sõnapild, mis sisaldab kõiki mõisteid, mis nende arvates on terrorismi ja selle märkamisega seoses olulised. Hiljem saavad nad võimaluse oma sõnapilve esitleda ja sõnadevalikut selgitada. Selle ülesande sooritamiseks anna õpilastele paberid ja pliiatsid või tehke seda hoopis arvutis. Viimasel juhul võivad järgnevad lingid olla abiks:
  2. https://worditout.com/
  3. http://www.wordle.net/
  4. https://wordart.com/

6 of 17

TUNNIKAVA

3. ja 4. TUND

3. JA 4. TUND (mõlemad umbes 45 minutit)

Tunni eesmärk: saada ülevaade, kuidas õpilased terrorismist aru on saanud ning uurida lähemalt terrorismi ennetavaid meetmeid ja võimalikke tegutsemisviise terrorismiohu korral.

Materials

  1. Slaidiesitlus “Mis on terrorism”, juhul kui on vajalik eelmisest tunnist jäänud või tekkinud küsimustele vastata.
  2. Esitlus “Mida teha terrorirünnaku korral”.
  3. Mööbel klassiruumis
  4. Kooli hädaolukorras tegutsemise kava.

7 of 17

TUNNIKAVA

3. ja 4. TUND

3. JA 4. TUND (mõlemad umbes 45 minutit)

Tunni käik:

  1. Arutle õpilastega: mida nad mäletavad eelmistest tundidest ja esitlusest “Mis on terrorism”.
  2. Vaadake esitlust “Mida teha terrorirünnaku korral”, mis annab ülevaate, kuidas terrorirünnakut ennetada ja kuidas selle toimumise korral käituda. Lase õpilastel vabalt rääkida ning oma emotsioone ja teadmisi jagada. Vaata kindlasti esitlus enne õpilastele näitamist üle.
  3. Tehke koolimajas tiir ja uurige, millised turvavahendid teil koolis selliseks puhuks olemas on.

8 of 17

TUNNIKAVA

3. ja 4. TUND

3. JA 4. TUND (mõlemad umbes 45 minutit)

Tunni käik:

  1. Arutlege koos, kuidas need vahendid on terrorirünnaku korral kasulikud.
  2. Korraldage evakuatsiooniõppus.
  3. Harjutage klassiruumi barrikadeerimist.

Kõiki neid praktilisi ülesandeid võib teha slaidiesitluse lõpus või selle ajal. Sina õpetajana tead kõige paremini, mis toimib sinu õpilaste jaoks parajasti kõige paremini: kas enne teooria ja pärast praktika või hoopis kuidagi teistmoodi.

9 of 17

TUNNIKAVA

5. TUND

5. TUND (umbes 75 minutit)

Tunni eesmärk: luua teadlik arusaam, millised on võimalused terrorismi ennetamiseks.

Materjalid:

  1. Esitlus ”Mida teha terrorirünnaku korral”
  2. Pliiatsid ja paberid või digiseadmed, olenevalt valitud tööülesandest.
  3. Sõnade otsinguleht

10 of 17

TUNNIKAVA

5. TUND

5. TUND (umbes 75 minutit)

Tunni käik

  1. Arutlege õpilastega, mil moel oleks võimalik terrorismi vähendada või sootuks ära hoida.
  2. Jagage lastele sõnade otsinguleht ja andke neile aega terrorismiohu teemaga seotud sõnade leidmiseks. Vajadusel rääkige sõnade tähendused uuesti läbi.

11 of 17

TUNNIKAVA

5. TUND

5. TUND (umbes 75 minutit)

Tunni käik

  1. Koostage kogu klassiga nimekiri, mida terrorismi ja äärmusliku käitumise ennetamiseks koolis teha ja mida mitte teha. See võib olla nii käsitsi kui ka arvutis kirjutatud. Viimasel juhul võivad järgnevad veebilingid abiks olla:
  2. https://www.canva.com/
  3. https://www.genial.ly/en

Kui nimekiri on tehtud, kinnitage see seinale, et austus üksteise vastu meelest ei läheks.

12 of 17

TUNNIKAVA

6. TUND

6. TUND (umbes 75 minutit)

Tunni eesmärk: luua teadlikkus terrorismi olemasolust ja võimalikest olukordadest, mis koolis ette võivad tulla, samuti ka teema kordamine.

Materjalid

  1. Terrorismiohu mõistekaardid
  2. Terrorismiohu situatsioonikaardid
  3. Arvuti ja projektor või digitahvel, et mängida Kahooti
  4. Õpilaste mobiilid või arvutid mängu pääsemiseks

13 of 17

TUNNIKAVA

6. TUND

6. TUND (umbes 75 minutit)

Tunni käik

  1. Arutlege koos õpilastega, mida nad eelmiste tundide jooksul teema kohta on õppinud.
  2. Vajadusel vaadake “Mis on terrorism” ja “Mida teha terrorirünnaku korral” esitlusi, kui on vaja mingit küsimust veel selgitada.
  3. Loo mõistekaartidega mängimiseks grupid. Selle ülesande jooksul kordavad õpilased ise kogu materjali üle.

14 of 17

TUNNIKAVA

6. TUND

6. TUND (umbes 75 minutit)

Tunni käik

  1. Kui kõik on selge, harjutage situatsioonikaartidega. Selle ülesande jooksul on oluline rõhutada kõike õpitut. Õpilased võivad mängida gruppides ja pärast seda selgitada oma situatsiooni kogu klassile.
  2. Lõpetuseks mängige kogu klassiga Kahooti ja vastake võimalikele küsimustele, mis veel tekkida võivad.

15 of 17

TUNNIKAVA

7. TUND

7. TUND (umbes 75 minutit)

Tunni eesmärk: rakendada kõik õpitud teadmised praktikasse ja koostada lihtne juhis, kuidas terrorirünnaku korral käituda.

Materjalid

  1. Tööjuhend paberil
  2. Märkmepaberid ja pliiatsid

16 of 17

TUNNIKAVA

7. TUND

7. TUND (umbes 75 minutit)

Tunni käik

  1. Arutlege, mis järjekorras midagi teha, kui toimub terrorirünnak. Lase õpilastel vabalt rääkida, kasuta vajadusel esitlust “Mida teha terrorirünnaku korral”.
  2. Anna neile tööjuhend paberil, millelt nad leiavad selle ülesande jaoks tööjuhised.
  3. Kui õpilane saab oma juhise valmis, võiks ta selle kleepida omale koolipäevikusse või märkmikusse, et see oleks hädaolukorras koheselt kättesaadav.

17 of 17

Copyright Statement

Käesolev õppematerjal on loodud projekti SchoolEmergency partnerite poolt Euroopa Liidu programmi Erasmus+ toetusel.

Kui pole teisiti mainitud, kuulub õppematerjal Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 rahvusvahelise litsentsi (CC BY-SA 4.0) alla. Õppematerjal kuulub projekti SchoolEmergency partneritele. Lisateavet leiate veebisaidilt www.schoolemergency.eu

Autorid on teadlikud intellektuaalse omandi autoriõigustest ning on teinud kõik endast oleneva, et sisu (tekst, pildid jne) oleks varustatud autoriõiguse omanike täieliku nõusolekuga ja et kõik autoriõiguse omanikud oleksid tunnustatud materjali jagamisel. Kui tunnete, et teie autoriõigusi ei ole täielikult austatud, võtke meiega ühendust e-posti aadressil projectmanager@schoolemergency.eu

Kui kavatsete jagada projekti sisu materjale, mille autoriõiguse omanik(ud) ei ole materjali autorid, on teie kohustus veenduda, et teete seda, austades originaalse omaniku autoriõigusi.

Projektimaterjalide sisu eest vastutavad projektipartnerid ning need ei peegelda mingil moel Euroopa Liidu ametlikke seisukohti.