BENGKEL PENATARAN DAN PELAKSANAAN MODUL KrMJ TAHUN 2022
SISC+ DAN JU SEKOLAH RENDAH & MENENGAH NEGERI JOHOR
TARIKH : 21 JUN 2022
TEMPAT : LOKASI MASING-MASING MASA : 2.00 PETANG – 4.00 PETANG
OLEH:
ZAINAL ABIDIN BIN ABDULLAH
SISC+ BAHASA
PPD BATU PAHAT
OBJEKTIF PENATARAN MODUL KrMJ
• 1. MEMBERIKAN PENDEDAHAN TENTANG PELAKSANAAN MODUL KrMJ DI SEKOLAH
• 2. MATA PELAJARAN YANG TERLIBAT DI SEKOLAH RENDAH DAN DI SEKOLAH MENENGAH
• 3. MEMBINCANGKAN PENULISAN RPH.
• 4. PEMANTAUAN DAN PELAKSANAAN
3
4
PELAKSANAAN TAHUN 2020
5
6
ASPEK KrMJ BIDANG AKADEMIK
7
8
Karakter Murid Johor
Standard 3.3
Pernyataan Standard 3.3
Sekolah membentuk insan yang beridentiti ‘Karakter Murid Johor’
ASPEK | STANDARD KUALITI |
3.3.5.1 Menghayati dan mengamalkan identiti Karakter Murid Johor (KrMJ) | Identiti KrMJ dihayati , diamalkan secara terancang, menyeluruh dan berterusan. |
3.3.5.2 Menonjolkan gaya kepimpinan Johor | Gaya kepimpinan Johor ditampilkan dan ditonjolkan melalui aktiviti murid. |
3.3.5.3 Memupuk amalan perpaduan dan Muafakat Johor | Amalan perpaduan dan Muafakat Johor dipupuk dalam aktiviti dan program murid. |
3.3.5.4 Menghayati sejarah Johor | Penghayatan ketemadunan sejarah Johor dahulu, kini dan akan datang melalui aktiviti-aktiviti di sekolah |
3.3.5.5 Mengamalkan seni budaya Johor | Seni budaya Johor dipupuk, dikenali, digalakkan dan diamalkan melalui program-program di sekolah. |
3.3.5.2 Menonjolkan gaya kepimpinan Johor
Gaya kepimpinan Johor ditampilkan dan ditonjolkan
melalui aktiviti murid.
Tindakan dilaksanakan:
1. Mengadakan program yang dikendalikan oleh murid secara tuntas (total).
2. Melatih murid ke arah gaya kepimpinan Johor .
3. Menyediakan peluang untuk murid menyediakan pendapat dan idea.
4. Memartabatkan dan meneladani pemimpin dan tokoh melalui panitia.
Aktiviti yang dicadangkan:
1. Galeri sejarah diwujudkan ruangan tokoh-tokoh kepimpinan Johor yang diuruskan oleh murid.
2. Pertandingan syarahan / pidato yang berkaitan dengan tokoh-tokoh dan kepimpinan Johor bagi memberi peluang murid
menyediakan pendapat dan idea.
3. Pertandingan kuiz yang berkaitan dengan tokoh-tokoh dan kepimpinan Johor bagi memberi peluang murid menyediakan
pendapat dan pengetahuan.
4. Melatih murid-murid dalam kepimpinan Johor melalui Kem Kepimpinan Jauhar.
3.3.5.5 Mengamalkan seni budaya Johor
Seni budaya Johor dipupuk, dikenali, digalakkan dan diamalkan melalui
program-program di sekolah.
Tindakan dilaksanakan:
1. Memupuk nilai, tatasusila dan kesantunan dalam kalangan warga sekolah.
2. Membudayakan aktiviti Muzik Johor (keronchong, ghazal dan zapin) / Cina (gendang 24 musim), India (tarian tradisional) dll.
3. Mengenali, menggalakkan dan mengamalkan seni Budaya Marhaban dan berzanji dalam Panitia Pendidikan Islam.
4. Mengenali dan menghargai makanan tradisi Johor.
5. Menggalakkan pemakaian baju kurung, Melayu teluk belanga dan pakaian tradisi kaum lain.
Aktiviti yang dicadangkan:
1. Persembahan tarian yang terdapat dalam Pendidikan Jasmani iaitu bidang kemahiran Pergerakan Berirama.
2. Karnival kesenian kebudayaan dan pameran.
3. Mencipta resipi sajian masakan dan makanan Johor melalui mata pelajaran SRT.
Contoh: Bubur Lambuk, Laksa Johor, Abok-abok dll.
4. Seni Kebudayaan Kaum.
Contoh: Tarian Pencak Silat (Melayu), Tarian India (Permainan Kayu), Gendang 24 (Cina).
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Modul KrMJ Bidang Akademik ini dibina bagi membantu para guru menguasai pelbagai kemahiran terkini KSSM dan KSSR (Semakan 2017) serta kemahiran literasi fungsian, selain cadangan aktiviti PdP mengikut bidang.
Berfokuskan aspek, penghayatan dan pengamalan KrMJ, gaya kepimpinanan Johor, amalan perpaduan dan pembangunan Johor, penghayatan sejarah Johor serta amalan seni budaya Johor.
Penerapan nilai kasih sayang, kegembiraan dan hormat-menghormati selain nilai-nilai lain yang sesuai dalam PdP.
Modul KrMJ Bidang Akademik (Sekolah Menengah)
22
Sejarah Pendidikan Muzik
Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
Sains Rumah Tangga Pendidikan Seni Visual Pendidikan Moral
23
Modul KrMJ Bidang Akademik ( Sekolah Rendah )
Sejarah
Pendidikan Kesenian ( Seni Visual ) Pendidikan Kesenian (Muzik)
Pendidikan Seni Visual Pendidikan Muzik Pendidikan Moral
24
25
26
Modul KrMJ Bidang Akademik ( Sejarah ) | ||
Mata pelajaran | : | Sejarah |
Tingkatan | : | 5 |
Tema | : | Pembinaan Negara dan Bangsa ke Arah Kemunculan Negara Malaysia Berdaulat |
Tajuk | : | Pembinaan Negara dan Bangsa Yang Merdeka |
Sub tajuk | : | 5.2 Pakatan Murni |
Hasil pembelajaran | : | Memahami usaha-usaha ke arah kemunculan negara dan bangsa yang berdaulat |
| : | Pada akhir pembelajaran, murid dapat: 1.Menyatakan hasil Pakatan Murni 2.Menghuraikan kepentingan Pakatan Murni 3.Menjelaskan usaha ke arah kemerdekaan negara Rujuk m/s 25 |
| ||
27
Modul KrMJ Bidang Akademik ( Sejarah ) | ||||
ASPEK KARAKTER MURID JOHOR (KrMJ) | STANDARD KUALITI KrMJ | STANDARD PEMBELAJARAN (DSKP) / FOKUS | AKTIVITI MURID | CATATAN |
STANDARD 3.3 | Gaya kepimpinan | 5.2 Pakatan Murni | Simulasi Unsur toleransi Pakatan Murni dilaksanakan dalam kelas Perbincangan kumpulan ∙ Penubuhan CLC/ RIDA ∙ Pembukaan ahli UMNO kepada bukan Melayu ∙ Penubuhan IMP Simulasi Mengadakan lakonan pilihanraya Kajian tokoh Tun Dr Ismail Abdul Rahman Tayangan video Detik-detik menandatangani perjanjian kemerdekaan 1957 | Peta i-Think |
KARAKTER JOHOR 3.3.5.2 Menonjolkan gaya kepimpinan Johor | Johor ditampil dan ditonjolkan melalui aktiviti murid | Fokus tokoh: 1. Dato’ Onn Jaafar 2. Tun Hussien Onn 5.2.2 Perikatan serta | Langkah ke arah Pakatan Murni Peta buih Hasil perundingan CLC | |
| | Pilihanraya Bandaran | Kronologi Peristiwa | |
| | Negeri dan Majlis | Menyusun peristiwa | |
| | Perundangan | pilihanraya sebelum | |
| | Persekutuan 1955 | kemerdekaan | |
| | Fokus tokoh: | Peta alir | |
| | 1. Dato’ Onn Jaafar | Langkah ke arah | |
| | (Parti Negara) | mencapai | |
| | | kemerdekaan 1957 | |
| | Fokus tokoh: | | |
| | 1. Dato’ Sulaiman | Nilai | |
| | Abdul Rahman | Hormat menghormati | |
Rujuk m/s 25 | | 2. Tun Dr. Ismail 3. Tun Sardon Jubir | Kasih sayang Kegembiraan | |
Modul KrMJ Bidang Akademik (Pendidikan Muzik) | |||
| Mata pelajaran | : | Pendidikan Muzik |
| Tingkatan | : | 1 |
| Tajuk / Tema Objektif | : : | Bidang Ensembel Muzik Pada akhir PdP, murid boleh: i. Memainkan Kompang secara ensembel dengan teknik yang betul, irama dan tempo yang baik. ii. Memainkan rentak Zapin dengan betul. Rujuk m/s 34 |
28 | |||
29
Modul KrMJ Bidang Akademik (Pendidikan Muzik) | ||||
ASPEK KARAKTER MURID JOHOR (KrMJ) | STANDARD KUALITI KrMJ | STANDARD PEMBELAJARAN (DSKP) / FOKUS | AKTIVITI MURID | CATATAN |
STANDARD 3.3 : KARAKTER MURID JOHOR 3.3.5.5 Mengamalkan Seni Budaya Johor | Seni Budaya Johor dipupuk, dikenali, digalakkan dan diamalkan melalui program-program di sekolah. | 2.1.1 Memainkan muzik secara ensembel berdasarkan skor: i. bermain alat muzik dengan teknik yang betul. ii. bermain alat muzik dengan irama yang betul mengikut tempo. iii. mengamalkan cara penjagaan alat muzik | - Bermain rentak Zapin dengan menggunakan kompang melalui teknik: i. Melalu ii. Meningkah iii. Menyilang | - Membuat persembahan - Team Project Nilai Hormat menghormati Kasih sayang Kegembiraan |
Rujuk M/S 34 | | | ||
30
Modul KrMJ Bidang Akademik (Pendidikan Muzik) | ||
Mata pelajaran | : | Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan |
Tingkatan | : | 4 |
Tajuk / Tema | : | Warisan Kepelbagaian Budaya Malaysia |
Objektif | : | Pada akhir pembelajaran, murid boleh: 1. Menjelaskan kepentingan amalan tertentu dalam sesuatu perayaan. 2. Menyertai sambutan perayaan mengikut kaum masing-masing. 3. Menghormati amalan dan sambutan perayaan pelbagai kaum. Rujuk m/s 50 |
Modul KrMJ Bidang Akademik (Pendidikan Muzik) | ||||
ASPEK KARAKTER MURID JOHOR (KrMJ) | STANDARD KUALITI KrMJ | STANDARD PEMBELAJARAN (DSKP) / FOKUS | AKTIVITI MURID | CATATAN |
STANDARD 3.3 : | Seni budaya Johor | Unit 7: Kepentingan amalan- amalan tertentu dalam perayaan pelbagai agama (amalan semasa Hari Raya Aidilfitri – Baraan atau Marhaban). | 1. Menganjurkan sambutan perayaan Aidilfitri peringkat sekolah. 2. Pertandingan kumpulan selawat Baraan antara kelas. 3. Kunjungan ke rumah guru oleh kumpulan Baraan yang memenangi pertandingan. | Think Pair Share: |
KARAKTER MURID | dipupuk, dikenali, | -Berfikiran sendiri | ||
JOHOR | digalakkan dan | -Bercakap dengan | ||
| diamalkan melalui | rakan | ||
3.3.5.5 Mengamalkan | program-program di | -Murid membentang | ||
Seni Budaya Johor | sekolah. | dan menerang dalam | ||
| | kumpulan. | ||
| | -Rakan bersoaljawab | ||
| | Nilai Hormat menghormati, | ||
| | Kasih sayang | ||
| | Kegembiraan | ||
Rujuk m/s 50 | | | ||
31 | ||||
Modul KrMJ Bidang Akademik ( Sains Rumah Tangga ) | ||
Mata pelajaran | : | Sains Rumah Tangga |
Tingkatan | : | 5 |
Tema / Tajuk | : | Modul 9.7 : Hidangan Pencuci Mulut Bagi Sajian Timur dan Barat |
Objektif Rujuk m/s: 63 | : | Pada akhir PdP, murid boleh: Memasak hidangan pencuci mulut bagi masakan tradisional dan makanan bangsa negeri Johor menggunakan peralatan yang betul. |
32 | ||
33
| ||||
ASPEK KARAKTER MURID JOHOR (KrMJ) | STANDARD KUALITI KrMJ | STANDARD PEMBELAJARAN (DSKP) / FOKUS | AKTIVITI MURID | CATATAN |
STANDARD 3.3 : KARAKTER MURID | Seni Budaya Johor dipupuk, dikenali, | Memasak hidangan desert | Pembelajaran berasaskan projek secara berpasangan: | PAK 21 - Think-Pair-Share - Gallery walk Nilai: Hormat menghormati Kasih sayang Kegembiraan |
JOHOR | digalakkan dan | bagi masakan tradisional | | |
3.3.5.5 Mengamalkan Seni Budaya Johor. | diamalkan melalui program-program di sekolah. | dan makanan bangsa negeri Johor menggunakan peralatan yang betul. | Amali masakan: Memasak makanan tradisional Johor seperti: | |
| | | I. Pengunaan Kacau Keledek II. Kuih Kacau Labu III. Kuih Lopes | |
| | | Amali masakan: Memasak makanan bangsa | |
| | | Johor seperti: | |
| | | I. Dangai II. Halwa Maskat III. Koleh Kacang IV. Getuk-getuk Ubi | |
PELAKSANAAN MODUL KrMJ
1. MODUL KrMJ BIDANG AKADEMIK MERUPAKAN ALAT SOKONGAN BAHAN BANTU MENGAJAR ATAU SOKONGAN KEPADA SETIAP PdP MATA PELAJARAN YANG
TERLIBAT.
2. ISI KANDUNGANNYA DIAMBIL DARIPADA DSKP SETIAP MATA PELAJARAN.
3. PERINCIAN KANDUNGAN MODUL LEBIH TERANCANG DAN LEBIH KHUSUS
KEPADA PERIHAL NEGERI JOHOR.
4. RPH DITULIS MENGIKUT DSKP MATA PELAJARAN SEPERTI BIASA.
5. JAMINAN KUALITI DAN PEMANTAUAN AKAN DILAKSANAKAN UNTUK MEMASTIKAN MODUL KrMJ BIDANG AKADEMIK DIGUNAKAN SECARA MAKSIMUM OLEH GURU.
6. PENGGUNAAN MODUL KrMJ INI PERLU DICATAT DALAM RPH SEBAGAI BAHAN
BANTU MENGAJAR.
34
“
”
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
SEKIAN,
TERIMA KASIH DAUN KELADI, PELAJAR DIKASIHI MENINGKAT PRESTASI
HJ JAMALLUDIN PENOLONG PENGARAH, USS, SP, JPNJ 2020