Pop & Jazz Konservatorion laadunhallintajärjestelmä
Janne Murto / Ulrika Kauniskangas 12.9.2024
1. Viranomaisten vaatimukset
Laadunhallintaa ja laadun jatkuvaa parantamista tukeva järjestelmä
tarkoituksenmukaisella tavalla
OKM: Ammatillisen koulutuksen laatustrategia vuoteen 2030
3. PJKn laadunhallintajärjestelmä
PJK:n itsearviointi ja palauutteen hyödyntäminen
Google Drivessa
Käytössä PJK:n koko henkilöstöllä
Kaikki osallistuvat, käyttävät ja soveltavat!
PJK:n laadunhallinnan vastuut
Laadunhallintajärjestelmien itsearviointi
Laatukriteerit ja arviointiasteikko
Puuttuva
Satunnaisia, yksittäisiä menetelmiä, ei näyttöä kehittämisestä
Alkava
Kattaa vain osan koulutuksen järjestäjän toiminnoista, opiskelijoiden ja sidosryhmien osallistuminen satunnaista tai yksiköittäin/aloittain vaihtelevaa, jotain näyttöä kehittämisestä
Kehittyvä
Kattaa keskeisiltä osin koulutuksen järjestäjän perustehtävän, vastuut selkeästi jaettu, menettelytapojen vaikuttavuudesta toiminnan kehittämiseen on näyttöä.
Edistynyt = ”koko hyrrä pyörinyt jo useamman vuoden”
Kattaa kaikki koulutuksen järjestäjän toiminnot, tukee erinomaisella tavalla toiminnan kehittämistä, pitkäaikaista näyttöä menettelytapojen vaikuttavuudesta toiminnan kehittämiseen, arviointi ja parantaminen systemaattista
Oppilaitoksen tilanteesta on oltava jokaisen kriteerin kohdalla kirjallista näyttöä siitä, millä perusteella väitetään oltavan tietyllä tasolla.