1 of 20

משרד החינוך

מינהל פדגוגי

אגף בכיר שירות פסיכולוגי ייעוצי

שיעור "כישורי חיים"

צמצום חשיפה לתכנים שאינם תואמי גיל

התנהלות מיטבית ברשת ומניעת פגיעה

שכבת ז

מיומנות מרכזית�חשיבה ביקורתית במרחב הדיגיטלי

תופסים כיוון ברשת

2 of 20

משרד החינוך

מינהל פדגוגי

אגף בכיר שירות פסיכולוגי ייעוצי

מטרות השיעור

  • זיהוי תכנים ברשת שאינם תואמי גיל.
  • הקניית כלים להפעלת שיקול דעת בטרם חשיפה לתכנים ברשת.
  • העמקת ההבנה שחשיפה לתכנים שאינם תואמי גיל עלולה להוביל למצבי סיכון/פגיעה.
  • הרחבת יכולת הפנייה לעזרה בעת הצורך, בדגש על מצבי סיכון ופגיעה.

3 of 20

משרד החינוך

מינהל פדגוגי

אגף בכיר שירות פסיכולוגי ייעוצי

מידע ונתונים רלוונטיים ליחידה

  1. % מבני הנוער פעילים בווטסאפ, 68% פעילים באינסטגרם ו- 42% פעילים בטיק-טוק (זו הרשת החברתית הצומחת ביותר בקרב בני הנוער).
  2. בטלפונים הניידים של יותר ממחצית מבני הנוער בארץ, בגילים 13-17, שמורות תמונות אינטימיות, אישיות או מביכות.
  3. 11% מבני הנוער מדווחים שהם עצמם הפיצו ברשת תמונות אישיות ואף תמונות מביכות שלהם.
  4. בנים נחשפים ליותר תכנים פורנוגרפיים בהשוואה לבנות.
  5. בשנת תש"פ 10% מהאירועים שהגיעו למוקד 105 עסקו בחשיפה של ילדים ובני נוער לתוכן, תמונות וסרטונים מיניים (על פי נתוני מוקד 105).

.

4 of 20

מהלך השיעור

פעילות פתיחה:

איזה מין

#האשטאג אתם?

פעילות פתיחה

נוספת:

מי אי פעם

ומי אף פעם?

מסרים מרכזיים�וסיכום

גוף השיעור:

"מדברים על זה"-

עבודה סביב פוסט

אפשרי בפורום לבני נוער

המשגה:

Zoom in

וzoom out

יישום:

מה אתם

הייתם עושים?

דיון כיתתי

5 of 20

הנחיות להוראת השיעור

השקופיות הבאות מפרטות את מהלך השיעור ומיועדות להצגה בשיעור.

  • בגוף כל שקופית מופיע התוכן להקרנה ולעבודה עם התלמידים.
  • בתחתית השקופית (בהערות) נמצאות הרחבות והנחיות לך – המורה.

6 of 20

שיח מעודד ומקבל

הקשבה ממקום מתעניין ולא שיפוטי

כבוד לדברי החבר/ה

הנאמר בשיח נשאר בינינו,

אפשר לשתף אחרים בנושא, אך לספר רק על עצמי

שיתוף מהלב

הנחיות לשיח מיטבי

7 of 20

מה נלמד היום?

נכיר את המאפיינים האישיים של הגלישה שלנו ברשת

נלמד לזהות תכנים שאינם תואמים לגילנו ותכנים שמעוררים בנו תחושות לא נעימות

נבין את ההשלכות של חשיפה מסוג זה

8 of 20

איזה מין #האשטאג אתם?

1. מה למדתם על עצמכם מהפעילות?

2. מה למדתם על הכיתה שלנו מהפעילות?

9 of 20

מי אי פעם ומי אף פעם?

1. מה למדתם על עצמכם מהפעילות?

2. מה למדתם על הכיתה שלנו מהפעילות?

10 of 20

מדברים על זה

11 of 20

מדברים על זה

  • מה הרגשתם בעקבות קריאת הפוסט?
  • מהי הדילמה המתוארת בפוסט?
  • לו הייתם גולשים פעילים בפורום, כיצד הייתם מגיבים לפוסט?
  • האם לדעתכם הפונה בפוסט צריך לפנות לעזרה נוספת?
  • האם נתקלתם במקרה דומה למקרה המתואר? כיצד פעלתם?

12 of 20

מדברים על זה

13 of 20

ZOOM IN ו-ZOOM OUT

בחיבור לגלישה בטוחה ברשת Zoom in משקף את הבחירה שלנו "כאן עכשיו". בהתבוננות זו, אנו מתמקדים במתן מענה לצרכים מידיים, כגון: סקרנות, שעמום, ריגוש, עניין, צורך במידע, הימנעות מהתמודדות וכדומה.

בחיבור לגלישה בטוחה ברשת Zoom out משקף את הבחירה שלנו מתוך התבוננות רחבה והבנה של השלכות הבחירה.

בהתבוננות זו, אנו מסתכלים מעבר לרגע הנוכחי ומענה לצורך מיידי, אלא מרחיבים את ההסתכלות שלנו ובוחנים את ההשפעות וההשלכות של הבחירה שלנו לאורך זמן.

Zoom in- התמקדות פנימה

Zoom out- התמקדות החוצה

14 of 20

ZOOM IN /ZOOM OUT – עכשיו מיישמים!�"מה אתם הייתם עושים?"

גיא, תלמיד כיתה ט' בבית-ספרכם, שולח קישור וכותב:

"הסרטון הכי חושפני שראיתם!!!

לגילאי 18 ומעלה בלבד - כנסו כנסו!"

מה אתם הייתם עושים?

15 of 20

ZOOM IN /ZOOM OUT – עכשיו מיישמים!�"מה אתם הייתם עושים?"

החבר/ה הכי טוב/ה שלך שלח/ה לך את ההודעה הבאה:

הכי שווים בעיר!!

רוצים להיות מפורסמים? לקבל הצעות לאודישנים? לדגמן? הצטרפו לקבוצה בקישור הבא ומיד תתחילו לקבל הצעות שוות!"

מה אתם הייתם עושים?

16 of 20

ZOOM IN /ZOOM OUT – עכשיו מיישמים!�"מה אתם הייתם עושים?"

יותם כתב בווטסאפ הכיתתי:

רק לאמיצים ושווים באמת!!! קישור לאתגרים הכי הזויים ברשת! נראה אתכם...

מה אתם הייתם עושים?

17 of 20

מה למדתם על מאפייני הגלישה האישיים שלכם ברשת?

מה מניע אתכם לצפות בתכנים שונים, גם אם הם לא הולמים?

מהן דרכי ההתמודדות שלכם, במידה וצפיתם בתכנים לא הולמים

ברשת?

מתי תפנה לעזרה?

שאלות לדיון בכיתה

18 of 20

לפעמים התכנים ברשת מעניינים, מסקרנים ומרגשים, ולפעמים עשויים להיות משעממים, מעוררי אי נוחות ואפילו פוגעניים.

בעזרת הרשת אנו נחשפים למגוון רחב של תכנים מיטיבים- לימודיים, חברתיים, בנושא פנאי ועוד.

חשוב שנהיה ערים לרגשות שעולים בנו בעת צפיית בתכנים שונים: סקרנות, התלהבות, ריגוש, פחד, לחץ ועוד.

מה המסר שלנו?

19 of 20

אם נחשפתם לתוכן שעורר בכם תחושות לא נעימות, אל תפיצו הלאה! פנו לעזרת מבוגר ובמידת הצורך פנו למוקד 105.

כשאנו בוחרים לצפות בתכנים שונים ברשת, חשוב שנהיה מודעים למניעים שלנו: מענה על רצון וצורך מיידי (ZOOM IN) ולהשלכות ארוכות הטווח של חשיפה לתכנים אלה (ZOOM OUT).

מה המסר שלנו?

20 of 20

מסכמים שיעור

משהו שריגש אותי

מתוך מה שלמדתי בשיעור, מה אני רוצה לקחת איתי הלאה?

משהו חדש שלמדתי היום

משהו שהפתיע אותי

משהו שלמדתי על עצמי היום

מחשבות שהתעוררו בי במהלך השיעור או בעקבותיו