1 of 23

Ülddidaktika

Kadi Georg

Kadi.georg@tlu.ee

Haridusteaduste insti

2022

2 of 23

TÄNA: ÕPPETÖÖ PLANEERIMISE ETAPID

Üliõpilane teab tunni faase ja kirjeldab erinevate etappide olulisust

Üliõpilane sõnastab konkreetseid ja mõõdetavaid õpitulemusi

3 of 23

ÕPPETÖÖ PLANEERIMINE��RIIKLIK TASAND – RÕK��KOOLI TASAND – KOOLI ÕPPEKAVA (AINEKAVA)��ÕPETAJA TASAND – ÕPETAJA TÖÖKAVA��ÕPPETUNNI TASAND – ÕPETAJA TUNNIKAVA���

4 of 23

Planeeri

Valmista ette

Õpeta ja juhenda protsessi

Kogu tagasisidet ja reflekteeri

ENNE TUNDI

Motivatsioon

Õppe-eesmärgid/õpiväljundid

Hindamine/tagasiside

Eeldused

Vahendid, ajakava, meetodid

Tunnikonspekti põhi

PEALE TUNDI

Kodune töö/teema laiendus

Tunni analüüs

TUNNI AJAL

Häälestus

Õppimine

Refleksioon ja tagasiside: sisu ja protsess

Õppeprotsessi põhietapid – planeerimine, juhtimine, tagasiside, analüüs

Töökava; üldised pedagoogilised põhimõtted

5 of 23

KUIDAS ME EDASI LIIGUME?

  • Tunni etapid ja nende olulisus
  • Õpitulemuste sõnastamine
  • Õpitulemusele vastavate õppeülesannete koostamine
  • Arengut toetav hindamine; hindamismudelite koostamine
  • Meetodite valimine: õpitulemusest lähtuvalt
  • Meetodite valimine: Püsivate mälusisude ja üldpädevuste toetamine

Järgmiseks korraks: Tutvu riikliku õppekava ning oma valitud ainevaldkonna õppekavaga.

Vali Põhikooli riiklikust õppekavast endale sobivalt I või II kooliastme õpitulemuste seast 1 õpitulemus. Pane õpitulemus eDidaktikumi kirja nii, nagu see on RÕK'is.

6 of 23

TÄIDA EESOLEVATELE TEEMADELE MÕELDES ÄRA TABELI KAKS ESIMEST TULPA.

TEAN

TAHAN TEADA

SAIN TEADA

7 of 23

ÕPPETÖÖ PLANEERIMINE���ÕPETAJA TASAND – ÕPETAJA TÖÖKAVA����

8 of 23

MIKS ON VAJA ÕPETAJA TÖÖKAVA? (ISEGI KUI KOOLI JUHTKOND SEDA NÄHA EI SOOVI)�MIS ON OLULISED OSAD ÕPETAJA TÖÖKAVA JUURES?�KUI DETAILSELT ON TÄIDETUD ÜKS HEA ÕPETAJA TÖÖKAVA?�KUIDAS ALUSTADA TÖÖKAVA LOOMIST?��

9 of 23

ÕPPETÖÖ PLANEERIMINE�ÕPPETUNNI TASAND – ÕPETAJA TUNNIKONSPEKT����TUNNIKONSPEKTI ALUSE LINK

10 of 23

MILLEST ALGAB TUNNI PLANEERIMINE?

Teema:

tunni planeerimine ja tunnikava koostamine

Tunni eesmärk:

anda ülevaade tunnikava koostamise põhimõtetest ning arutleda tunnikava näidete üle

Õpiväljundid:

Õppija teab, kuidas koostada tunnikava

Õppija analüüsib kahte tunnikava näidist

Tagasiside/hindamine:

Tunnikavade analüüs grupiti

Tunnikava koostamine individuaalselt

11 of 23

  • Vahendid
  • Ajakava
  • Eeldused
  • Väärmõistete ennetamine
  • Pikaajaliste mälusisude kujundamine

12 of 23

��

Õpitulemused/väljundid (learning outcomes) tähistavad neid teadmisi, oskusi ja hoiakuid, mille õppija peab teatud aja jooksul (õppeaine või õppekava läbimisel) omandama ning mille rakendamise oskust ta peab olema võimeline demonstreerima.

13 of 23

ÕPITULEMUSE SÕNASTAMISEL ON OLULINE:�

  • S-specific ehk konkreetne (mis, kuidas, millal)
  • M – measurable ehk mõõdetav (tulemust kirjeldav)
  • A – assignable ehk kohandatav (kes? – lähtuda õppijast ja olla õppijaga kooskõlastatud)
  • R – reasonable ehk realistlik (optimaalset väljakutset pakkuvad)
  • T – timely ehk ajaliselt realistlikud (antud ajaraamistikus saavutatavad)

Täna:

üliõpilane sõnastab konkreetseid ja mõõdetavaid õpitulemusi

14 of 23

��ÜLESANNE 3: ÕPITULEMUSED – MILLISED TULEKS ÜMBER SÕNASTADA?��

  • Õppija oskab grupis osaleda
  • Õppija teab tunni lõpuks, mis on konstruktivism
  • Õppija joonistab skeemi õpikäsituste kohta
  • Õppija armastab õpetaja ametit
  • Kirjutatakse riikide nimesid
  • Projekti jooksul arendab õpilane peastarvutamise oskusi
  • Nädala lõpuks koostab õpilane suulise ettekande, mis vastab kõikidele ülesehituse reeglitele

15 of 23

��ÕPITULEMUSED – MILLISED TULEKS ÜMBER SÕNASTADA?��

  • Õppija oskab grupis osaleda
  • Õppija teab tunni lõpuks, mis on konstruktivism
  • Õppija joonistab skeemi õpikäsituste kohta
  • Õppija armastab õpetaja ametit
  • Kirjutatakse riikide nimesid
  • Projekti jooksul arendab õpilane peastarvutamise oskusi
  • Nädala lõpuks koostab õpilane suulise ettekande, mis vastab kõikidele ülesehituse reeglitele

16 of 23

ÕPITULEMUSTE SÕNASTAMINE: HARJUTUS

Võta eDidaktikumist lahti oma otsitud RÕK õpitulemus.

Sõnasta see ümber, nii et see vastaks põhimõtetele.

Pusi üksi, arutle kaaslasega, küsi õppejõult.

15 minutit

17 of 23

TUNNI FAASID

Tunnikonspekti aluse link

18 of 23

Häälestus

Õppimine

Kinnistamine/refleksioon

��

19 of 23

Häälestus

Õppimine

Kinnistamine/refleksioon

Õpilaste tähelepanu koondumine õpetajale/õpitavale

Õppetunni eesmärkide teadvustamine ning motivatsioon õppimiseks, sealhulgas keskendumiseks käsitletavale teemale

Varem õpitu meeldetuletamine (eriti, kui uus materjal toetub varemõpitule)

Uue materjali esitamine/õppimine; uue info sidumine varasemate teadmistega

Õppimise suunamine: seoste loomine isikliku kogemusega, tähenduse ja mõistmise loomine, õpimotivatsiooni toetamine

Tervikpildi loomine

Õpitulemuste väljaselgitamine

Tagasiside õpilaste tegevusele

Teema laiendus (iseseisev töö/kodutöö) koos põhjendusega, miks see on oluline

Püsivad mälusisud: õpitu kinnistamine��

Milline on tasakaal tunni faaside vahel?

Kas igas tunnis peavad olema kõik faasid esindatud?

Milline ei ole hea näide sobivast häälestusest ja refleksioonist?

Milline on üks hea näide hästi töötavast häälestusest ja refleksioonist?

20 of 23

Häälestus

Õppimine

Kinnistamine/refleksioon

Õpilaste tähelepanu koondumine õpetajale/õpitavale

Õppetunni eesmärkide teadvustamine ning motivatsioon õppimiseks, sealhulgas keskendumiseks käsitletavale teemale

Varem õpitu meeldetuletamine (eriti, kui uus materjal toetub varemõpitule)

21 of 23

Häälestus

Õppimine

Kinnistamine/refleksioon

Õpilaste tähelepanu koondumine õpetajale/õpitavale

Õppetunni eesmärkide teadvustamine ning motivatsioon õppimiseks, sealhulgas keskendumiseks käsitletavale teemale

Varem õpitu meeldetuletamine (eriti, kui uus materjal toetub varemõpitule)

Uue materjali esitamine/õppimine; uue info sidumine varasemate teadmistega

Õppimise suunamine: seoste loomine isikliku kogemusega, tähenduse ja mõistmise loomine, õpimotivatsiooni toetamine

22 of 23

Häälestus

Õppimine

Kinnistamine/refleksioon

Õpilaste tähelepanu koondumine õpetajale/õpitavale

Õppetunni eesmärkide teadvustamine ning motivatsioon õppimiseks, sealhulgas keskendumiseks käsitletavale teemale

Varem õpitu meeldetuletamine (eriti, kui uus materjal toetub varemõpitule)

Uue materjali esitamine/õppimine; uue info sidumine varasemate teadmistega

Õppimise suunamine: seoste loomine isikliku kogemusega, tähenduse ja mõistmise loomine, õpimotivatsiooni toetamine

Tervikpildi loomine

Õpitulemuste väljaselgitamine

Tagasiside õpilaste tegevusele

Teema laiendus (iseseisev töö/kodutöö) koos põhjendusega, miks see on oluline

Püsivad mälusisud: õpitu kinnistamine��

Milline on tasakaal tunni faaside vahel?

Kas igas tunnis peavad olema kõik faasid esindatud?

Milline ei ole hea näide sobivast häälestusest ja refleksioonist?

Milline on üks hea näide hästi töötavast häälestusest ja refleksioonist?

23 of 23

ÕPITULEMUSED JA TUNNI FAASID

Palun mine www.socrative.com – Student login – room nr 302 356 ja vasta sealsetele küsimustele.