1 of 9

מערך לשיעור מבוא בנושא�הכרת הרגשות

השתלמות מורה מובילה

מציגות: נאורס והילה

2 of 9

הרציונל

  • בית-ספר מצדה מוגדר כבית ספר כוללני לתלמידים עם לקויות למידה רב-בעיתיים.
  • כיום ידוע כי אנשים עם לקויות למידה והפרעות קשב, עשויים לחוות קשיים בתחומים נוספים כגון: קשיים בתפקודים הניהוליים הכוללים קשיי זיכרון, קשיים בגמישות קוגניטיבית וקשיים ויסות עצמי (ועוד).
  • לעיתים קרובות, אנשים עם ל"ל ו/או הפרעת קש"ר יחוו קשיים חברתיים, כקושי ראשוני או כקושי משני.
  • לעניות דעתנו, בהיותנו בית-ספר המיועד לאוכלוסיה זו, ישנה חשיבות גדולה להקדשת זמן ומשאבי הוראה לתחום החברתי-רגשי.

3 of 9

מטרות כלליות

  • פיתוח שיח על רגשות ברמה הבית ספרית (שפת רגש?)
  • פיתוח המודעות של התלמיד (והמורה) לגבי רגשותיו ותחושותיו ברגע זה
  • פיתוח יכולת ההבחנה של התלמיד בין הרגשות השונים שאותם הוא חווה
  • שיום הרגשות
  • פיתוח אמפתיה לרגשותיהם של אחרים
  • בניית "ארגז כלים" כיתתי ואישי (ואולי גם בית ספרי) לסיוע במצבים מציפים

4 of 9

מטרות השיעור

  1. שיום רגשות, הרחבת אוצר המילים – סקירה ראשונית
  2. הבחנה בין רגשות: כועס שונה מעצוב שונה ממפחד. בשלב זה, רק ברמה המילולית
  3. תשומת לב ופיתוח מודעות לרגש שעולה בי ברגע זה (וליכולת ההשתנות שלו)

5 of 9

פתיחה

אני תמיד נשאר אני

מילים ולחן: דתיה בן דור

לפעמים אני עצוב

ולפעמים - שמח.

לפעמים אני זוכר

ולפעמים - שוכח.

לפעמים אני שבע

לפעמים - רעב,

לפעמים אני כועס

ולפעמים - אוהב.

אבל

אני תמיד נשאר אני

תמיד נשאר אני

תמיד נשאר

אני!

השמעת השיר�

אילו שמות של רגשות שמענו בשיר?

6 of 9

איך אתם מרגישים היום?

כדי שלתלמיד תהיה היכולת לומר איך הוא מרגיש היום, נרצה להציע לו את המילים השונות המתארות רגשות שונים. ביחוד לאור קשיי השפה של התלמידים והפערים התרבותיים הרבים.

נציג את הפוסטר הבא, נצביע על הפרצופים השונים ונשאל: מה מרגישה הדמות שבתמונה?

בשלב זה נבחן את אוצר המילים של התלמידים, ואת מידת ההבנה של הבעות הפנים המתוארות.

7 of 9

רגשות נעימים ולא-נעימים

שלב א'�נחלק לתלמידים את הדף הבא ונבקש מהם לצייר ציור או לצבוע בצבע כלשהו את המראה הימנית בדף ולתאר רגש טוב / נעים / חיובי.�נבקש מהתלמידים לתת שם לרגש שהם ציירו.

שלב ב'�נבקש מהתלמידים לצייר ציור או לצבוע בצבע המתארים רגש או תחושה לא-נעימה/שלילית בתוך המראה השמאלית.�נבקש מהתלמידים לתת שם לרגש שהם ציירו.

8 of 9

לשבת כמו צפרדע

לאחר שציירנו את הרגשות השונים ונתנו להם שם, ננסה להבין מה אנחנו מרגישים עכשיו בעזרת קטעי שמע מתוך הספר "לשבת כמו צפרדע" (מיינדפולנס לילדים).

https://bleknet.net/bug/frog/frog1.mp3

https://bleknet.net/bug/frog/frog2.mp3

נפקח עיניים ונשאל את התלמידים מה הם מרגישים עכשיו (נעים / לא נעים).

האם היה רגע ביום הזה, שבו הרגשנו אחרת?

9 of 9

לסיכום

  • ראינו שישנם הרבה מאוד סוגים של רגשות, חלקם נעימים, חלקם לא נעימים.
  • כולנו מרגישים כל מני רגשות שמשתנים כל הזמן.
  • בשיעורים הבאים, נכיר יותר את הרגשות השונים שעליהם דיברנו היום.