GEOMACHER (december 2019)
Posledný GEOMACHER v tomto kalendárnom roku, predposledný v prvom polroku. A keďže idú Vianoce, rozhodol som sa, že aj ja budem štedrý. Jednotku dostane každý, kto zodpovie správne na všetky otázky. Ak patríte medzi tých, ktorí úlohy neriešite kvôli známkam, určite sa potešíte ďalšej dávke zaujímavých otázok. UZÁVIERKA JE PREDĹŽENÁ DO 15. DECEMBRA. Pravidlá GEOMACHRA nájdete ich na www.geomacher.hirko.sk Veľa zábavy s prstom na mape a hlavou na nete :)
Osobné údaje
Meno, priezvisko a trieda *
Your answer
e-mail *
Your answer
*
Chceš dostávať e-mailom upozornenie na nové kolo Geomachra? Ak si to v budúcnosti nebudeš želať, napíš na lukas@hiko.sk
1. Starbucks, Nike, Coca Cola, Apple. Čo ešte?
Netradičná mapa znázorňuje najznámjšiu obchodnú značku konkrétneho štátu USA. Napíšte mi ľubovoľných 5 štátov USA, pri ktorých ide o jednu z týchto vecí: GPS navigácia, gitarové reproduktory, iPhone, telekomunikačný operátor, tlačiarne, topánky, nápoj. *
Your answer
2. Obrovitánske megamestá
Graf na videu zobrazuje 10 najväčších miest sveta a ich vývoj od roku 1950 s prognózou až do roku 2015. V pravej časti zároveň vidíte 3 najľudnatejšie štáty sveta s aktuálnym počtom obyvateľov. Označte tvrdenia, ktoré sú pravdivé.
ÁNO
V rokoch 1965 - 1968 klsal počet obyvateľov Mexico City
V roku 1975 boli prvé dve najľudnatejšie mestá v Japonsku
Čína prekročila miliardu obyvateľov v roku 1983
V roku 2019 boli v rebríču 10 najľudnatejších miest sveta 2 ázijské, 2 juhoamerické a 2 africké mestá
V roku 2026 už nebude Tokio najľudnatejšie mesto sveta
India preskočí v počte obyvateľov Čínu v roku 2026
New York vypadne z rebríčka 10 najľudnatejších miest sveta v roku 2028
Hranicu 1,5 miliardy obyvateľov prekročí ako prvá Čína
3. Jazykolamové ostrovy
Ko Phi Phi Don, Ko Phi Phi Leh, Ko Mai Phai, Ko Yung, Bida Nok, Bida Nai. Žadny jazykolam, ale o ostrovy v Andamanskom mori. Napíšte mi, ako sa volá suostrovie zložené z týchto 6 ostrovov, ktorému štátu ostrovy patria a ako sa volal film s Leonadrom DiCapriom, ktorý sa na jednom z ostrovov natáčal. *
Your answer
4. Každý štát obmýva more
Existujú iba dva kontinenty, na ktorých sa nenachádza žiadny vnútrozemský štát. Ktoré? *
Required
5. Tučniaky na rovníku?
Galapágy. Trochu čudné suostrovie na rovníku v trópch, kde žijú tučniaky a 200-kilové korytnačky. Ktoré rozloženie ostrovov súostrovia Galapágy je správne? *
Tvoj názor
Predstav si, že by si tieto Vianoce trávil(a) niekde na južnej pologuli, kde je leto. Ktoré veci by ti prišli čudné a ktoré novinky by pre teba boli príjemnou zmenou? *
Your answer
Vyhodnotenie
1. stačilo 5 vybraných z týchto: GPS navigácia: Kansas (Garmin), gitarové reproduktory: Mississippi (Peavey), iPhone: California (Apple), telekomunikačný operátor: New York (Verizon), Tlačiarne: Kentucky (Lexmark), topánky: Nevada (Zappos) alebo Oregon (Nike), nápoj: Texas (Dr. Pepper) alebo Georgia (Coca Cola) alebo Washington (Starbucks).
2. Správne tvrdenia sú 2: "V roku 1975 boli prvé dve najľudnatejšie mestá v Japonsku" a "New York vypadne z rebríčka 10 najľudnatejších miest sveta v roku 2028"
3. Suostrovie sa volá Ko Phi Phi, partí Thajsku a natáčal sa tam fil Pláž (The Beach).
4. Austrália a Severná Amerika. Po konzultácii s vami: Pokiaľ ste neoznačili Severnú Ameriku, lebo ste niektoré štáty USA vnímali ako vnútrozmské, uznám aj to)
5. Červená verzia

Vianočnú jednotku vyhráva každý, kto správne zodpovedal na všetky otázky. Pripúšťam jednu chybyčku v obšírnej druhej úlohe. Skontrlijte si geošku v EduPage, či ste to aj vy :) Šťastné, veselé a pokojné :)
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy