a11yPRESS 2020 ROZMOWY- jak mówić o niepełnosprawności i nie dyskryminować
Zapraszamy do wyboru osób, z którymi chcecie Państwo porozmawiać!

a11yPRESS to spotkanie dla dziennikarek i dziennikarzy obejmujące między innymi:

-  a11yPRESS ROZMOWY - możliwość przeprowadzenia rozmowy z osobą z niepełnosprawnością, zadania
pytań o codzienność i potrzeby oraz wsparcie – rozmowy podobne do formuły Żywej Biblioteki.

Decyduje kolejność zgłoszeń. Po wyborze konkretnych osób (proszę wybrać MAKSYMALNIE 3 osoby), skontaktujemy się z Państwem mailowo, aby doprecyzować godziny rozmów. Czas jednej rozmowy to maksymalnie 20 minut.

LISTA PRELEGENTÓW:

1. Piotr Witek - Jest specjalistą ds. dostępności i technologii asystujących. Pracuje w Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego oraz jej spółce córce – Utilitia, gdzie kieruje zespołem zajmującym się dostępnością cyfrową. W połowie lat dziewięćdziesiątych nagle stracił wzrok.

2. Justyna Rechowicz – Gajda - Jest specjalistką ds. tłumaczeń i Polskiego Języka Migowego w Polskim Związku Głuchych (Oddział Łódzki). Jest głucha od dzieciństwa. Ukończyła Zespół Szkół dla Słabosłyszących w Łodzi przy ul. Wólczańskiej. Posługuje się biegle Polskim Językiem Migowym, ale bardzo dobrze zna również język polski. Prywatnie mama trójki dzieci.

3. Maciej Kowalski – Jest osobą słabosłyszącą. Prezes Łódzkiego Oddziału Polskiego Związku Głuchych, a także ekspert ds. dostępności w Spółdzielni Socjalnej FADO, nauczyciel, wychowawca w szkole dla głuchych. Działacz społeczny PZG od 1985 roku. Członek Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego i Instytutu Polskiego Języka Migowego. Współautor podręcznika dla rodziców „Pomigaj mi mamo” i równych materiałów szkoleniowych dla osób głuchych (opracowane w polskim języku migowym).

4. Ewa Sobczak – Ekspertka ds. dostępności w Spółdzielni Socjalnej FADO. Specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń z dostępności architektonicznej. Porusza się na elektrycznym wózku inwalidzkim, a przyczyną jej niepełnosprawności jest mózgowe porażenie dziecięce, które spowodowało czterokończynowy niedowład.

5. Krzysztof Wostal - Mieszkaniec Katowic, przedsiębiorca i społecznik, a prywatnie podróżnik. Jest osobą jednocześnie niewidomą i słabosłyszącą. Pomimo swoich dysfunkcji jest uśmiechniętym i bardzo barwnym osobowościowo człowiekiem, który na co dzień prowadzi m.in. zajęcia komputerowe dla osób niepełnosprawnych oraz zajęcia z zakresu komunikacji z osobami niepełnosprawnymi. Cały czas podnosi wykształcenie, a ponadto aktywnie działa w kilku organizacjach pozarządowych oraz współpracuje z lokalnymi samorządami. W 2020r. w kategorii „Dziennikarz Bez Barier” otrzymał statuetkę Lodołamacza w regionalnym etapie konkursu „Lodołamacze” dla województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego.

6. Paweł Wdówik - 7 stycznia 2020 został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych. Jest absolwentem Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1997 r.  kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych na UW. Pasjonat amerykańskiej ustawy Americans with Disabilities act; od wielu lat aktywnie działający na rzecz równych praw osób z niepełnosprawnością w Polsce. Żonaty, ojciec czwórki dzieci.

7. Marcin Kaczorowski – Podczas nieszczęśliwego wypadku jako nastolatek całkowicie stracił wzrok. Podkreśla, że nigdy nie miał żalu i pretensji do sprawcy zdarzenia. Pracuje w szpitalu, przez wiele lat był masażystą w łódzkim Widzewie, któremu od lat wiernie kibicuje. Nagrywa też filmy, skacze na spadochronie. Zrobiło się o nim głośno, kiedy w 2014 roku po zwróceniu uwagi, zaatakowała go grupa kilku nastolatków. Zdołał się obronić, a nawet pogonić chuliganów.

8. Izabela Sopalska – Rybak - Prezeska Fundacji Kulawa Warszawa, trenerka, działaczka społeczna, zawodniczka  Warszawskiej Drużyny Rugby na Wózkach Four Kings, modelka, finalistka I wyborów Miss Polski na wózku. Gdy miała 19 lat, stwierdzono u niej stwardnienie rozsiane (SM), a od 23. roku życia porusza się na wózku. Przed założeniem Fundacji Kulawa Warszawa działała jako osoba prywatna na rzecz udostępniania miasta dla osób z niepełnosprawnościami. Współpracuje z różnymi organizacjami, w tym: Fundacją Kultury Bez Barier, Fundacją MaMa, Towarzystwem Przyjaciół Szalonego Wózkowicza. Prowadzi szkolenia dla pracowników różnych instytucji m. in. z zakresu profesjonalnej obsługi osób z niepełnosprawnością, sprawdza dostępność, pomaga przy projektowaniu nowych budynków oraz przestrzeni. Stara się zmienić postrzeganie osób z niepełnosprawnością przez społeczeństwo. Była ekspertka Krajowego Mechanizmu Prewencji Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Portal KulawaWarszawa.pl, który prowadzi od 2012 roku otrzymał nagrodę m. st. Warszawy w 2014 r. Prywatnie m.in. zawodniczka Warszawskiej Drużyny Rugby na Wózkach Four Kings.

9. Agata Spała – Specjalizuje się w dwóch obszarach: wsparciu firm i instytucji w zatrudnianiu pracowników z niepełnosprawnością oraz wdrażaniu dostępnych usług w instytucjach publicznych i niepublicznych. Porusza się na wózki inwalidzkim. Prowadzi szkolenia dla pracowników administracji publicznej w zakresie wiedzy o potrzebach i barierach w dostępnie do usług publicznych dla osób z niepełnosprawnością, szkolenia z obsługi klienta z niepełnosprawnością, doradza w zakresie prawidłowego realizowania dostępnych usług dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawnościami.

10. Adam Mikołajczyk – Członek Zarządu Spółdzielni Socjalnej „FADO”. Współautor publikacji dotyczących dostępności, m.in. „Łódzkiego Standardu Dostępności”, czy Poradnika „Jak wdrażać ustawę o zapewnieniu dostępności”. Prowadził szkolenia z zakresu dostępności, m.in. dla pracowników administracji publicznej. W 2009 roku uległ poważnemu wypadkowi. Złamał kręgosłup i był sparaliżowany. Dzięki intensywnej rehabilitacji, między innymi poprzez sport – rugby na wózkach, udało mu się w dużej części odzyskać sprawność. Dzięki temu na przykład nie ma problemu z jazdą samochodem, którą bardzo lubi.

11. Agnieszka Warszawa-  Prezeska Fundacji Autism Team z Łodzi, współzałożycielka „Institutum Investigationis Scovorodianum”. Asystentka w Poradni Zdrowia Psychicznego, specjalistka ds. szkoleń, w trakcie certyfikacji w zakresie wsparcia terapeutycznego osobom w spektrum autyzmu. Self-Advocate (samorzecznik), osoba w spektrum autyzmu. Z wykształcenia projektant i plastyk oraz informatyk. Pasjonatka m. in. neuro-nauk, fizyki, sci-fi oraz „Star Trek”. Uczestniczka wielu kampanii społecznych, mających na celu podnoszenie świadomości społecznej, głównie w kwestii neuroróżnorodności oraz na rzecz aktywizacji ruchu „Self-advocacy” w Polsce. Członkini inicjatywy „Chcemy całego życia!” oraz grupy samorzeczników „Jasna Strona Spektrum”. Członek zwyczajny: The International Society for the Study of Occasionalism. Aktywnie działająca w przestrzeniach rzeczniczych, m. in. w Zespole ds. Opracowywania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków Ich rodzin przy Pełnomocniku Rządu. Prelegentka licznych konferencji naukowych dot. obszaru funkcjonowania osób autystycznych oraz konsekwencji dla zdrowia psychicznego wobec stygmatyzacji, terapii behawioralnych i braku akceptacji. Konsultantka programu i ustawy „Za życiem”. Autorka oraz współautorka wielu publikacji m. in. o postrzeganiu świata z perspektywy osoby w ASD. Członkini zespołu ds. opracowania WPDA (Wieloletniego Programu Działań Antydyskryminacyjnych w Łodzi).

12. Karolina Zdybicka – uczestniczka WTZ przy PZG w Łodzi. Aktywny uczestnik Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Chorych z Zespołem Downa. W wolnych chwilach uwielbia malować.

*
Projekt współfinansowany z Funduszu Spójności z Programu Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz budżetu państwa.
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Imię i nazwisko: *
Numer telefonu: *
Adres e-mail: *
Redakcja, w której pracujesz: *
Chciałbym porozmawiać z: *
Required
Czy potrzebujesz Tłumacza Języka Migowego, aby komfortowo uczestniczyć w rozmowach? *
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych: *
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym zgłoszeniu na potrzeby realizacji i dokumentacji przedsięwzięcia Spotkanie „Jak mówić o niepełnosprawności i nie dyskryminować”, zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). INFORMACJA                                                                                                                                                                                 Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Spółdzielnia Socjalna FADO, ul. Nawrot 94/96, 90-040 Łódź, kontakt mailowy: biuro@spoldzielniafado.pl Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres 7 dni od zakończenia przedsięwzięcia. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.W każdej chwili przysługuje Pani/ Panu prawo dostępu do treści swoich danych, sprostowania ich bądź usunięcia, cofnięcia zgody na przetwarzanie.
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy