Co Ty wiesz o gwarach?
Zapraszamy do rozwiązania quizu. Sprawdźcie, czy w Waszych żyłach płynie krew rasowego dialektologa.

Niestety, formularz nie podliczy automatycznie odpowiedzi, spisujcie je więc na kartce i porównajcie z poprawnymi odpowiedziami na końcu. Powodzenia :)

Pytanie 1 *
"Wyjść na dwór", czyli wyjść z domu mówi się w Wielkopolsce, jak i języku ogólnym. A jak tę samą treść zakomunikowaliby nam drodzy krakusi?
Pytanie 2 *
Czym są pyry, każdy wie. Ale co to takiego "pyry deptane"?
Pytanie 3 *
Każdy wie, że na Boże Narodzenie prezenty przynosi w Wielkopolsce Gwiazdor. A w którym regionie prezenty przynosi Dzieciątko?
Pytanie 4 *
Które ze słówek jest synonimem "kalafy"?
Pytanie 5 *
Kto dzieli świat na hanysów i goroli. Podpowiedź: swego czasu o zmaganiu tych dwóch grup opowiadał serial "Święta wojna"
Pytanie 6 *
"Polytyk lyczy malyny", czyli twardą wymowę li usłyszymy:
Pytanie 7 *
"Bamber" to w gwarze poznańskiej bogaty chłop, ktoś ze wsi lub prostak. Nazwa pochodzi od osadników niemieckich sprowadzonych w XVIII w. z Bambergu. Gdzie w Poznaniu znajduje się figurka Bamberki?
Pytanie 8 *
Czym w kulturze ludowej jest dwunastnica?
Pytanie 9 *
"Zaciągła mnie Gieniuchna do teatru na sztukie pod tytułem: Miłość i... ostryga nie ostryga, fastryga nie fastryga... detalicznie nie pamiętam, w każdem bądź razie drugie słowo było zagraniczne". Stefan Wiechecki w ten udany sposób utrwalił gwarę jednego z polskich miast. Którego?
Pytanie 10 *
Na mapce poniżej widać występowanie w Polsce nazwiska "Glapa". Jest to nie tylko nazwisko, lecz także słówko gwarowe (również w postaci "gapa") oznaczające pewnego ptaka. Jakiego?
Pytanie 11 *
Czym jest "ryczka" ze znanego poznańskiego powiedzonka: "W antrejce na ryczce. Stały pyry w tytce. Przyszła niuda, spucła pyry. A w wymborku myła giry"?
Pytanie 12 *
W którym regionie Polski ludzie "chodzo, mieszkajo, żyjo"?
Pytanie 13 *
Mieszkańcy którego regionu pracują "na grubie"?
Pytanie 14 *
Dialektem języka polskiego nie jest:
Pytanie 15 *
Gwara to mowa mieszkańców jednej wsi, kilku wsi lub miasteczka i okolicy. Jak nazywa się pojęcia określające jak gwar terytorialną odmianę polszczyzny, ale o zasięgu szerszym od niej?
Next
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Additional Terms