Gimi's Ice cream quiz
Do Gimi's ice cream quiz and compete in the family for who has most right!
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Who are you? *
The ice cream 88:anis has been with us for a very long time! How much did it cost when it came 1973? *
1 point
Captionless Image
In which country do you eat the most ice cream per person? *
1 point
Captionless Image
Piggelin is a cheap ice cream and costs about SEK 8 / pcs. A large pack of 15 ice creams costs SEK 38. How much does one Piggelin cost in a big pack? *
1 point
Captionless Image
How is the famous ice cream brand spelled? *
1 point
Captionless Image
The world's most expensive ice cream is probably an ice cream sold in London. It contains gold and takes about 15 minutes to grind up. How much does it cost? *
1 point
Captionless Image
The ice cream company Lejonet & Björnen wants to save on the earth's resources and therefore makes an ice cream on fruit that is getting old. What fruit is it? *
1 point
Captionless Image
It is super easy to make your own ice cream. Then you can save lots of money! What are the three most common ingredients in ice cream? *
1 point
Captionless Image
How much does it cost if you buy ice cream every day throughout the summer holiday? Expect that each ice cream costs SEK 22 and that the summer holiday is 70 days. *
1 point
Captionless Image
Caramel sauce is nice to have on the ice cream, but did you know that you can replace the caramel sauce with light syrup? Syrup is cheaper, contains fewer additives and is super tasty! What is syrup a mixture of? *
1 point
Captionless Image
Which ice cream eating method is NOT money smart? *
1 point
Captionless Image
Do you like ice cream? *
Would you like to do more Gimi quiz in the future? *
Submit
Clear form
This form was created inside of Barnpengar AB. Report Abuse