Senica a jej súčasnosť
Sign in to Google to save your progress. Learn more
V divadelnom súbore, ktorý pôsobí pri literárno-dramatickom odbore na Základnej umeleckej škole, umelecky vyrastalo viacero – dnes už známych – divadelníkov, hercov či spevákov, napríklad Bibiana Ondrejková, Helena Krajčiová, Gregor Hološka. Viete názov divadelného súboru?
1 point
Clear selection
Záhorská knižnica v Senici organizuje celoslovenskú literárnu súťaž, ktorá má za úlohu podchytiť mladé literárne talenty a pomôcť im rozvíjať sa v literárnej tvorbe. Viete uviesť celý názov tejto súťaže?
1 point
Clear selection
Od roku 1977 vydáva Mestský úrad v Senici mesačník, ktorý informuje o dianí v meste. Obyvatelia ho môžu bezplatne získať napríklad v novinových stánkoch a inštitúciách v meste. Viete, ako sa spravodaj Mestského úradu nazýva?
1 point
Clear selection
V roku 2009 pribudol v Senici nový kostol, ktorého hlavným architektom bol Ing. arch. Klement Trizuljak. Viete, ako sa nový kostol nazýva?
1 point
Clear selection
Vyvrcholením Záhoráckeho leta je odhalenie tabule na Dome kultúry v Senici s menom rodáka, ktorý sa presadil svojou prácou či umeleckou činnosťou. Už tam majú svoju tabuľku Mária Kraľovičová, Pavol Braxatoris či Anna Gamanová. Vedeli by ste povedať, ako sa táto pamätná stena nazýva?
1 point
Clear selection
V Senici je umiestnený pamätník padlých rumunských a sovietskych vojakov. Pripomína obete z radov rumunských a sovietskych vojakov, ktorí položili svoje životy pri oslobodzovaní mesta. Kde sa uvedený pamätník nachádza?
1 point
Clear selection
Uveďte trasu Záhoráckeho maratónu, ktorý sa tradične organizuje v Senici.
1 point
Clear selection
Skratku občianskeho združenia KOZEL tvoria úvodné písmená 3 slov. Viete akých?
1 point
Clear selection
V Senici už niekoľko rokov úspešne funguje regionálny divadelný súbor. Poznáte meno jeho zakladateľa, režiséra a riaditeľa v jednej osobe?  
1 point
Clear selection
V roku 1936 sa narodil spisovateľ, redaktor a prekladateľ, ktorý prežil v Senici detstvo a pôsobil tu. Bol jedným zo zakladateľov tzv. Trnavskej skupiny spolu s Jánom Stachom, Jozefom Mihalkovičom, Jánom Ondrušom a Jánom Šimonovičom. Debutoval knihou Hra pre tvoje modré oči. Píše pre dospelých    i pre deti a prekladá z viacerých jazykov. Viete jeho meno?
1 point
Clear selection
Železničná trať, ktorá vedie cez Senicu, slúži jej obyvateľom už viac ako 120 rokov. Uveďte, ktoré 2 miesta spája.
1 point
Clear selection
Poznáte názov speváckeho zboru, ktorý pôsobí v Senici? Pod názvom, na ktorý sa vás pýtame, pôsobí od roku 1984.
1 point
Clear selection
Zakladateľkou a dlhoročnou tvorivou dušou divadelného súboru pri literárno-dramatickom odbore na Základnej umeleckej škole bola pedagogička, ktorá zomrela náhle v roku 2001. Jej meno nesie aj názov divadelnej súťaže Senické zrkadielko. Poznáte jej meno?
1 point
Clear selection
V Senici sa každoročne koná divadelný festival. V rozmedzí 3 mesiacov ponúka inscenácie pre deti aj dospelých, ktoré odohrajú profesionálni divadelníci i nadšení ochotníci. Povedzte názov najvýznamnejšej prehliadky divadelných predstavení v meste Senica.
1 point
Clear selection
V znaku mesta Senica je modrý štít s postavou muža, rytiera so zlatými vlasmi, ktorý drží pred sebou vodorovne zlatý meč a roztína ním červený plášť. Viete, koho spomínaná mužská postava znázorňuje?
1 point
Clear selection
Občianske združenie KOZEL pravidelne organizuje anketu, ktorej cieľom je upozorňovať, aké dôležité sú stromy pre náš život. Viete názov tejto ankety?
1 point
Clear selection
Viete, ktorý senický strom získal v tomto roku prvenstvo v súťaži, ktorú organizuje občianske združenie KOZEL?
1 point
Clear selection
Povedzte názov regionálneho divadelného súboru, ktorý uviedol množstvo divadelných hier v záhoráckom nárečí, napr. Rómeo a Júlija či Svatojánské drímoty.
1 point
Clear selection
Submit
Clear form
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy