Rozwiąż quiz
Z Włocławka w szeroki świat wyruszyło wielu artystów, sportowców, naukowców (niektóre źródła podają, że to właśnie tutaj edukację rozpoczynał Mikołaj Kopernik). Wybraliśmy z tego grona 10 postaci i włączyliśmy do naszego quizu. Osiągali i osiągają sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jeśli czujesz się związana/y z Włocławkiem, albo po prostu jesteś ciekawa/y tego miasta, odpowiedz na pytania poniżej.
w nagłówku wykorzystano zdjęcie: A. Malinowskiego; wikimedia commons
Najpierw wpisz nick i swoje miasto, np. Tomasz/Włocławek *
A teraz pytania:
Urodził się w 1977 roku we Włocławku i mieszkał tu do 2000 roku, a także uczęszczał do Prywatnego Liceum Plastycznego. Później studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz w Szkole Projektowania Ubioru i Kostiumu Filmowego w Warszawie. Zaprojektowane przez niego kreacje noszą polskie osobowości sceny, ekranu i estrady, w tym m.in.: Grażyna Torbicka, Grażyna Szapołowska, Kayah, Małgorzata Kożuchowska, Anna Mucha, a także zagraniczne celebrytki, takie jak np. Paris Hilton, Nicole Richie i Dita von Teese. Znany stylista i projektant mody rodem z Włocławka nazywa się:
1 point
aut.fot.:FlickreviewR  na licencji CC-BY-SA-2.0.
aut.fot.:FlickreviewR na licencji CC-BY-SA-2.0.
Clear selection
Urodzony we Włocławku w 1897 roku naukowiec, imię otrzymał na cześć Tadeusza Kościuszki. Tadeusz Reichstein, pomimo iż dorastał w Kijowie, a później wyemigrował z rodziną do Zurichu, czuł się związany z miejscem urodzenia - od 1988 był członkiem honorowym Włocławskiego Towarzystwa Naukowego, otrzymał Medal „Zasłużony dla Włocławka”, a w 1994 honorowe obywatelstwo miasta. Jest włocławianinem, który: *
1 point
Tadeusz Reichstein, portret, źródło: ETH-Bibliothek Zürich, Bildarchiv, CC BY-SA 3.0
Tadeusz Reichstein, portret, źródło: ETH-Bibliothek Zürich, Bildarchiv, CC BY-SA 3.0
Katarzyna Kowalska, zawodniczka klubu Vectra Włocławek, jest dwukrotną złotą medalistką młodzieżowych mistrzostw Europy z Erfurtu (2005) i Debreczyna (2007). Wspaniale zaprezentowała się w czerwcu 2007 w superlidze Pucharu Europy w Monachium. W 2006 podczas zawodów w Máladze zajęła 3. miejsce. W tym samym roku reprezentowała Polskę w pucharze świata w Atenach. Zdobyła też srebrny medal w drużynie podczas mistrzostw Europy. Kilkanaście razy zdobyła mistrzostwo Polski, a dyscyplina sportu, którą uprawia to:
1 point
aut.fot.: Denis Barthel;  na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
aut.fot.: Denis Barthel; na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
Clear selection
Aneta Figiel, urodzona we Włocławku piosenkarka i wokalistka, jest absolwentką Sekcji Wokalnej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach i pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Występowała na deskach Teatru Muzycznego „Roma” i Teatru Komedia. W 2002 dotarła do półfinałów pierwszej edycji programu telewizji Polsat Idol. W roku 2003 wzięła udział w programie Szansa na sukces, w którym gościem specjalnym był zespół IRA, i zajęła pierwsze miejsce za interpretację piosenki „Wiara”. Z tym utworem wystąpiła podczas finału sezonu w Sali Kongresowej. Razem z Marzeną Korzonek wystąpiły na koncercie Debiuty na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Debiutancka płyta studyjna wokalistki zatytułowana "Plan A", ukazała się na początku czerwca 2015. Anetę Figiel możemy często oglądać w programie telewizyjnym:
1 point
aut.fot.: Daniel Kruczyński; na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
aut.fot.: Daniel Kruczyński; na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
Clear selection
Maryla Rodowicz, absolwentka włocławskiego Liceum Ziemi Kujawskiej, piosenkarka, gitarzystka i aktorka, laureatka wielu nagród muzycznych i odznaczeń państwowych, w tym Złotego Krzyża Zasługi, Krzyża Kawalerskiego i Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski i Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, była utalentowaną sportsmenką. Jaką dyscyplinę sportu uprawiała w czasach, gdy mieszkała we Włocławku?
1 point
aut.fot.: Paweł Zienowicz;  CC-BY-SA-2.5
aut.fot.: Paweł Zienowicz; CC-BY-SA-2.5
Clear selection
Uchodzi za autora polskiego określenia „teledysk” – jako odpowiednika angielskiego „videoclip”. Ten kreatywny dziennikarz muzyczny, znany z radiowych i telewizyjnych programów, między innymi Studia Rytm, Wideoteka Dorosłego Człowieka, urodził się we Włocławku i nazywa się:
1 point
 aut.fot.: Dudek1337;  na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
aut.fot.: Dudek1337; na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
Clear selection
Ten pomnik, jako relikt minionej epoki, znajduje się od wielu lat w Galerii Sztuki Socjalizmu w Kozłówce. Na cokole - Julian Marchlewski, działacz polskiego i międzynarodowego rewolucyjnego ruchu robotniczego i komunistycznego. We Włocławku urodził się i pobierał edukację do ukończenia 3 klasy gimnazjum. Wartym uwagi epizodem z jego biografii jest założenie w Monachium przedsiębiorstwa wydawniczego Dr J. Marchlewski und Co. Verlag Slavischer und Nordischer Literatur, które jako pierwsze wydało „Popioły” oraz „Rozdziobią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego. W czasach PRL imię Juliana Marchlewskiego nosiły Zakłady Celulozowo-Papiernicze we Włocławku oraz jedna z ulic, obecnie:
1 point
zdjęcie z Galerii Sztuki Socjalizmu w Kozłówce; domena publiczna
zdjęcie z Galerii Sztuki Socjalizmu w Kozłówce; domena publiczna
Clear selection
Aneta Szczepańska to polska judoczka, wychowanka klubu Zryw (OSiR WTJ) i (od 1999 r.) MKS Olimpijczyk Włocławek. Mieszka i pracuje we Włocławku. To wielokrotna mistrzyni kraju, zdobywczyni brązu na mistrzostwach świata i srebrnego medalu na mistrzostwach Europy. Całe miasto świętowało, gdy w 1996 roku zdobyła srebrny medal na letnich igrzyskach olimpijskich . Gdzie odbyła się ta olimpiada?
1 point
aut.fot.: Krzysztof Głaz, CC BY-SA. 3.0
aut.fot.: Krzysztof Głaz, CC BY-SA. 3.0
Clear selection
Andrzej Person, urodzony we Włocławku polityk, z wykształcenia prawnik, senator VI, VII i VIII kadencji. Jest absolwentem III LO we Włocławku. Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Kieruje Stowarzyszeniem Przyjaciół Włocławka. Andrzej Person ma także inne pasje, których efektem jest publikacja książki pod tytułem:
1 point
aut.fot.: Ja Fryta ze Strzegomia; na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
aut.fot.: Ja Fryta ze Strzegomia; na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
Clear selection
Na zdjęciu polski aktor, reżyser, prezenter telewizyjny, tłumacz, obecnie dyrektor Teatru Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego w Warszawie. Ogólnopolską popularność zdobył dzięki rolom w serialach, zagrał też w filmach: Szamanka (1996), Sposób na Alcybiadesa (1997), Poranek kojota (2001). Tajemnica kwiatu paproci (2004), Szaleńcy (2004), Afera na zamku Bartenstein (2005), Legenda (2005). Jak nazywa się ten znany włocławianin?
1 point
aut.fot.: Remigiusz Józefowicz; na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Poland
aut.fot.: Remigiusz Józefowicz; na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Poland
Clear selection
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy