Elektromobil
Vážení Mariančania,

v obci nie je jednotný názor na kúpu elektromobilu.

Máme predschválenú dotáciu 10 tis Eur na kúpu elektromobilu (v minulých rokoch bola dotácia 30 tis Eur).

Najlacnejšie osobné elektroauto stojí od 29-32 tis Eur. Prevádzkové náklady sú nižšie (35-40gr CO2/km), najmä produkcia CO2 pri zložení zdrojov slovenskej elektrickej energie nižšia ako pri spaľovacom aute, nakoľko 67% zdrojov slovenskej elektrickej energie pochádzajú z iných ako fosílnych palív (130gr CO2/km).

Batérie sú udajne z 95% recyklovateľné, ich životnosť sa rovná živnotnosti auta, účinnosť 80%, spaľovacie 20-30%. Nevýhodu je kratší dojazd okolo 200 km (čo na obecné jazdy stačí).

Bežné autá (so spaľovacími motormi) sú však lacnejšie ale majú drahšiu prevádzku, vyššiu produkciu CO2 (130 gr/ km).

Obec by potrebovala dodávku aj na prevoz materiálu na kultúrne akcie, stavebné práce, prevoz dopravných značiek a rôzne zásobovanie. Obecné zastupiteľstvo schválilo na automobil 20 tis Eur, čo nestačí s dotáciou ani na trochu lepšie osobné auto. Navrhované zvýšenie spoluúčasti o 5 tis Eur na 25 tis Eur na augustovom OZ neprešlo hlasovaním.
Na dodávku elektromobil schválené financie nebudú stačiť, keďže jeho cena po odpočítaní dotácie je min 27 tis Eur.
Napriklad tu https://www.alza.sk/elektricke-dodavky-podrobne

V obci máme jedno auto, ktoré sme dostali ako ojazdené pred pármi rokmi od Ministerstva vnútra. Teraz je už ojazdené totálne, tak že ho občas nejde ani naštartovať.

Dajte nám vedieť Váš názor aby sme ho mohli zohľadniť pri rozhodnovaní (bolo by fajn keby sa to obišlo bez urážania :-) )

Nakoľko ide o obecné peniaze z podielových daní (trvalé pobyty), bolo by vhodné keby hlasovali iba ľudia s trvalým pobytom.

Jednali sme s dcérou ZSDIS aj o vybudovaní 2 ks nabíjacích staníc. Ich ponuka nás však sklamala. Druhou možnosťou je vybudovanie s pomocou dotácie zhruba 5 tis Eur. Máme vytipované miesta kde by mohli byť nabíjacie stanice umiestnené. To je zatiaľ všetko čo máme.

Vopred ďakujeme za Váš názor.
Elektromobil áno či nie *
Komentár - vysvetlenie vášho stanoviska
Your answer
Trvalý pobyt *
Meno *
Your answer
email (môžeme Vám poslať výsledky prieskumu) *
Your answer
Adresa trvalého pobytu *
Your answer
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service