Maliyet Muhasebesi Online Çözümlü Test
www.adresegitim.com hizmetidir.
Email address *
10 points
Captionless Image
Tam maliyet yönteminin tam karşılığı olan bu yöntemde, üretilen birimlerin maliyetine yalnızca direkt ilk madde ve malzeme giderleri ve direkt işçilik giderleri yüklenmekte genel üretim giderlerinin tamamı maliyet dışında bırakılmaktadır. D.İ.M.M.G.+D.İ.G formülü ile bulunur. Bu tanım aşağıdakilerden hangisidir ?
10 points
Bir üretim işletmesinde toplam sabit genel üretim maliyeti 60.000 TL; makine saati başına değişken genel üretim maliyeti ise, 10 TL/ms’dir. İşletmenin dönemde 15.000 makine saati çalışacağı planlanmaktadır. Bu bilgilere göre, bütçelenen toplam genel üretim maliyeti kaç TL’dir?
0 points
İşletmenin bütçeleme döneminde genel üretim maliyetlerinin(GÜG) 100.000 TL ve tahmini işçilik saatinin ise 25.000 saat olacağı tahmin edilmektedir. İşletme (X) siparişi için 3.000 saat çalışmıştır. Bu bilgilere göre (X) siparişine yüklenecek genel üretim maliyeti tutarı kaç TL’dir
10 points
ADRES üretim işletmesinde bütçelenmiş Bakım-Onarım maliyetleri ile ilgili bilgiler şöyledir:Sabit Bakım- Onarım maliyeti 1.500.000.TL DİS başına Bakım- Onarım maliyeti 75. TL ve bütçelenmiş DİS 16.000 saattir. Fiili Bakım-Onarım maliyetleri ise 2.800.000 TL Bu bilgilere göre eksik veya fazla yüklenen Bakım-Onarım maliyetleri ne kadardır?
10 points
10 points
Captionless Image
En yüksek ve en düşük noktalar tekniğine göre, birim başına değişken maliyet kaç TL' dir?
10 points
Captionless Image
Saat ücreti 6 TL olan bir işçinin normal çalışma süresi 8 saat olup, bu işçi bir günde 10 saat çalışmıştır. İşletmede fazla çalışma için % 50 zamlı ödeme yapılmaktadır. Bu bilgilere göre işçiye ödenecek ücret kaç TL'dir?
10 points
7/ A Seçeneği Fonksiyon Esasına Göre 7/B Seçeneği ise Çeşit Esasına Göre Çalışır
10 points
Herhangi bir amaçla işletme tarafından ödenen nakdin transfer edilen varlığın, katlanılan borcun veya sunulan hizmetlerin para cinsinden tutarına harcama denir
10 points
Maliyetlerin yalnızca değişken giderlerin esas alınarak hesaplandığı yöntemdir. Bu yöntemde, giderler değişken ve sabit olarak ayrılmakta ve maliyeti bulunacak birimlere yalnızca değişken giderler yüklenmektedir bu maliyet yöntemi aşağıdakilerden hangisidir ?
10 points
Submit
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy