Putování po českých hradech a zámcích
Kdy jindy byste našli lepší příležitost poznat krásy naší země, než právě o letošních prázdninách! A pokud vás nejvíc ze všeho lákají české hrady a zámky, je pro vás tato soutěž Městské knihovny v Přerově jako stvořená! Při hledání správných odpovědí na otázky totiž získáte pár skvělých tipů na zajímavé výlety a jako bonus můžete vyhrát zábavnou vědomostní deskovou hru, která udělá radost celé rodině.

Na otázky můžete odpovídat až do pondělí 31. 8. 2020, kdy bude celá soutěž ukončena. Na začátku září budou na základě správných odpovědí vylosováni 3 nejúspěšnější soutěžící, kteří budou odměněni kvízovou vědomostní hrou Znáte Česko?, která otestuje znalosti hráčů o naší zemi napříč šesti kategoriemi prostřednictvím 1350 otázek. Ti soutěžící, kteří navíc nebudou uživateli naší knihovny, získají bezplatnou registraci do 28. února 2021.

Těšíme se na vaši účast v soutěži a přejeme mnoho úspěchů při hledání správných odpovědí!
1. Skála hněvu nebo také Vzdorohrad – tak by se dal z jistého německého výrazu přeložit název zříceniny na úzkém skalnatém ostrohu, který se tyčí v Podyjí nad Vranovskou přehradou. Byl považován za jeden z nejlépe opevněných moravských hradů, jeho sláva však netrvala dlouho a koncem 16. století začalo toto neobydlené sídlo chátrat, až zpustlo nadobro. Dnes jeho terasy nabízí návštěvníkům krásné výhledy do okolních lesů a údolí i na nedaleký hrad Bítov. Prohlédnout si zde můžete mj. kovářskou pec, patrové strážnice i obávanou hradní hladomornu. VÍTE, JAK ZNÍ NÁZEV TOHOTO HRADU, KTERÝ JE VZDÁLENÝ ASI 30 KM OD ZNOJMA?
2. Tento zámek s červenými fasádami se pyšní přepychovými interiéry, které můžete znát z filmových pohádek. Není divu – toto sídlo bylo více než sto let vznešenou rezidencí bohaté knížecí rodiny Rohanů. Jeho raritou je unikátní sbírka 240 portrétů, považovaná za nejrozsáhlejší kolekci francouzského portrétního umění ve střední Evropě. Prohlídka zámku návštěvníky zavede také do královského apartmá, kde coby hosté pobývali např. francouzský král Karel X., císař František Josef I. nebo pruský král Vilém. Milovníky přírody jistě naláká také zámecký park, v němž stojí kamenná kruhová vodárenská věž a řada romantických staveb. JAK SE JMENUJE POHÁDKOVÝ ZÁMEK LEŽÍCÍ V BLÍZKOSTI MĚSTA TURNOV?
3. Zámek nacházející se 20 km od hlavního města se stal záhy po svém otevření vyhledávaným cílem výletů. Mezi jeho hlavní lákadla patří sportovní areál s tzv. Dětským rájem a minizoo, restaurací i wellness a výhodou je také jeho poloha poblíž dálnice D1. V nejstarších zámeckých prostorách se skrývá muzeum zaměřené na historii vesnice a bez povšimnutí nelze nechat ani zámecký park, v němž jsou rozmístěny modely českých hradů, zámků a dalších zajímavých staveb. Areálem zámku navíc prochází naučná stezka Kunickou přírodou s informačními tabulemi ilustrujícími zdejší přírodu a rovněž jej protíná cyklotrasa Krajem Josefa Lady, která tvoří součást mezinárodní cyklostezky Greenways Praha-Vídeň. ZNÁTE NÁZEV TOHOTO ZÁMKU, KTERÝ JE POJMENOVÁN PO ŠLECHTICKÉM RODU POCHÁZEJÍCÍM Z TYROLSKA?
4. Tato rozsáhlá zřícenina rožmberského gotického hradu ze 14. století má návštěvníkům rozhodně co nabídnout – historii plnou slavných jmen, romantické trosky obklopené hradbami s dělovými baštami i příkopy s dřevěným mostem a zejména působivou vyhlídku na jižní část Šumavy a Pošumaví. Ačkoli v minulosti na rozdíl od jiných jihočeských hradů odolal husitskému obléhání, už během 16. století byl opuštěn a zanechán napospas svému osudu. Dnes tu můžete zažít nečekané dobrodružství, pokud se rozhodnete na hradě přenocovat a vychutnat si jedinečnou atmosféru tohoto místa.JAK ZNÍ NÁZEV ZŘÍCENINY HRADU, KTERÝ LEŽÍ NA VRCHU MALOŠÍN?
5. Největší a nejhezčí empírový zámek u nás si nechal na počátku 19. století postavit hrabě Jan Rudolf Chotek, nejvyšší purkrabí Království českého. Na jednopatrovou hlavní budovu navazují dvě symetrická přízemní křídla se sloupovými kolonádami, zakončená patrovými pavilony, v nichž sídlí zámecká kaple, divadlo i knihovna. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout Muzeum českého venkova a tradičních řemesel nebo obdivovat obrazovou galerii, zahradu s léčivými bylinami, historickou lékárnu nebo alchymistickou dílnu. K odpočinku a relaxaci pak přímo vybízí přilehlý anglický park.TUŠÍTE, JAK SE NAZÝVÁ TENTO SKVOST EMPÍROVÉ ARCHITEKTURY, KTERÝ SE ROZKLÁDÁ V TĚSNÉ BLÍZKOSTI KUTNÉ HORY?
6. Tento zámek i hrad v jednom se tyčí na vysoké skále nad údolím říčky nedaleko Karlových Varů. Gotický hrad sloužil od 17. století jako hospodářská budova, zatímco barokní zámek s terasovými zahradami a fontánkami plnil funkci reprezentačního sídla. K nejstarším částem hradu patří kromě renesančního paláce také gotická kaple Navštívení Panny Marie, pod jejíž podlahou se dlouhá léta ukrýval velice cenný poklad – bohatě a složitě zdobený relikviář sv. Maura, který je díky své hodnotě srovnatelný s českými korunovačními klenoty. KDE TUTO VÝZNAMNOU UMĚLECKOU PAMÁTKU, KTERÁ BYLA KRIMINALISTY OBJEVENA V ROCE 1985, MŮŽETE NALEZNOUT?
7. Nejkrásnější český vodní hrad s propracovaným opevňovacím vodním systémem, který vznikl na přelomu 15. a 16. století na rovině poblíž řeky Úhlavy nedaleko Klatov, patřil ve své době k nejlepším pevnostem. Po třicetileté válce mu hrozila demolice, dlouho byl využíván coby hospodářský dvůr a sýpka a označován jako zřícenina, dnes ovšem představuje pro návštěvníky důstojné a okouzlující středověké sídlo. A právě pro jeho půvaby se v jeho zdech natáčela jedna z nejslavnějších českých filmových pohádek – Tři oříšky pro Popelku. JAK SE TENTO HRAD S PŮSOBIVOU ROMANTICKOU ATMOSFÉROU JMENUJE?
8. Uprostřed hlubokých lesů stranou od hlavních silnic se nad údolím tyčí malebný hrad, v jehož architektuře se mísí prvky gotiky s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Založen byl již kolem roku 1224 a patří tak k nejstarším hradům na našem území. K vidění jsou zde jak interiéry empírového paláce s expozicí zachycující život na hradě, tak podzemní prostory s vězeňskými kobkami, lidomornou a mučicími nástroji. Dech beroucí výhled do okolí pak nabízí samotný vrchol hlásné věže a atraktivní jsou rovněž venkovní prostory s obnovenou gotickou zahrádkou s tradičním členěním na okrasnou a bylinkovou část. JAK ZNÍ NÁZEV TOHOTO HRADU LEŽÍCÍHO 16 KM OD MĚSTA POLIČKA A OD SVITAV, KTERÝ BÝVÁ TAKÉ PŘEZDÍVÁN „VILOU ČESKÝCH KRÁLOVEN“?
Next
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy