Debata: Unia energetyczna – solidarna i niezależna Europa
Temat
UE definiuje cele unii energetycznej jako „zapewnienie konsumentom bezpiecznej, przyjazną dla klimatu, konkurencyjnej i przystępnej cenowo energii”. W Polsce zwraca się w tym kontekście przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo dostaw i uniezależnienie się od jednego dostawcy. Dla innych krajów priorytetem jest czysta energia i zwiększenia produkcji ze źródeł odnawialnych. Do 2030 r. OZE mają stanowić 32 proc. miksu energetycznego UE. Te rozbieżności widać szczególnie w podejściu władz Polski i Niemiec do polityki energetycznej, czego wyrazem jest m.in. stosunek do projektu Nord Stream 2, energetyki atomowej czy OZE.

Kwestie
• Na ile dotychczasowa realizacja celów unii energetycznej rzeczywiście służy powstaniu Europy solidarnej i niezależnej pod względem energetycznym? Jakie korekty są w tym względy konieczne i jakie działania powinna podjąć Polska?
• Na ile trwała będzie transformacja energetyczna Niemiec, którą zainicjowała kanclerz Angela Merkel? Jaki jest wpływ Niemiec na strategię energetyczną UE?
• W jakim zakresie można pogodzić w dużej części rozbieżne polskie i niemieckie interesy w polityce energetycznej? W jakim stopniu mogą temu służyć instytucje UE?
• Mimo zmian ekip rządzących Polska konsekwentnie realizuje politykę dywersyfikacji dostaw gazu. Na ile możliwe jest wypracowanie podobnego konsensusu ponadpartyjnego także w sferze innych polityk energetycznych, w tym m.in. programu atomowego?
• UE traktuje nie tylko politykę Rosji, ale również działania Chin jako dominującego producenta baterii elektrycznych jako wyzwanie dla bezpieczeństwa energetycznego. Jaka powinna być odpowiedź Unii na ekspansję mocarstw w tej dziedzinie?
• Jakie znaczenie dla Europy może mieć sojusz energetyczny ze Stanami Zjednoczonymi?

Paneliści
• Wojciech JAKÓBIK redaktor naczelny BiznesAlert.pl
• Jerzy KURELLA, ekspert ds. energetycznych Instytut Staszica
• Cornelius OCHMANN, dyrektor zarządzający w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
• prof. Andrzej ZYBERTOWICZ, doradca Prezydenta RP

Komentarz
• Karolina BACA-POGORZELSKA, dziennikarka „Dziennika Gazety Prawnej”
Moderator
• Andrzej GODLEWSKI, wykładowca Uniwersytetu SWPS


Debata odbywa się w cyklu dyskusji o najważniejszych wyzwaniach dla Polski i Europy w ramach projektu FORUM Dialog+, realizowanego i we współpracy z Fundacją Adenauera i Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Debata jest otwarta dla mediów i ekspertów po uprzedniej rejestracji.

Zapraszamy na nasz kanał YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC5ogR85oeWcTnnKrbz7Di6g

Imię *
Your answer
Nazwisko *
Your answer
Adres e-mail *
Your answer
Telefon *
Your answer
Nazwa Instytucji *
Your answer
Tytuł naukowy/ funkcja *
Your answer
Oświadczenie *
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów promocyjno-marketingowych realizowanych przez Ars Republica, ul. Olimpijska 7/6, 05-082 Latchorzew (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.)
Required
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service