APTAUJA. Pilsoniskās sabiedrības monitorings LĪMEŅRĀDIS

Latvijas Pilsoniskā alianse 2024. gadā uzsāk jaunu iniciatīvu ar mērķi sistemātiski veikt pilsoniskās sabiedrības monitoringu – Līmeņrādi.  

“Līmeņrāža” mērķis ir veikt regulāru pilsoniskās sabiedrības organizāciju (PSO) un pilsoniskās telpas darbības vides uzraudzību. "Līmeņrādis" ir balstīts uz starptautiskajiem monitoringa izveides standartiem un aptver septiņas galvenās jomas: biedrošanās brīvība, miermīlīgas pulcēšanās brīvība, vārda brīvība, piekļuve finansējumam un tiesības piedalīties lēmumu pieņemšanā. Šajās jomās tiek vērtēts gan tiesiskais regulējums, gan to praktiskā īstenošana, izmantojot kvalitatīvas un kvantitatīvas pētniecības metodes.

Aptaujas anketas mērķis ir dot iespēju pēc iespējas plašākam ieinteresēto personu lokam sniegt savu viedokli un ieskatu par pilsoniskās sabiedrības organizāciju un pilsoniskās telpas situāciju Latvijā, lai tos varētu izmantot kā pierādījumus ikgadējā monitoringa ziņojumā.

Lūgums aizpildīt anketu, pamatojoties uz savu pieredzi, novērojumiem vai zināšanām par pēdējā gada norisēm un tendencēm pilsoniskās sabiedrības sektorā. Lūdzu, atbildiet uz obligātajiem jautājumiem, bet neaizpildiet tās daļas, par kurām jums nav zināšanu vai informācijas.

Lūgums atbildēt, izmantojot skalu no 1 līdz 7, kur 1 nozīmē negatīvas pārmaiņas (lejupslīde), 7 nozīmē  pozitīvas pārmaiņas (uzlabojums), bet 4 - neitrālu stāvokli bez būtiskām pārmaiņām, kurā situācija pēdējā gada laikā nav ne uzlabojusies, ne pasliktinājusies. Jūsu komentārus un atbildes apstrādās tikai Latvijas Pilsoniskās alianses darbinieki, un informācija tiks anonimizēta pirms nodošanas ekspertu grupai un/vai iekļaujot publiskajā ziņojumā.

Jau iepriekš pateicamies par atsaucību!

Aptauja sagatavota projekta “European Civic Micro-Grants 2024” ietvaros, ko finansē Eiropas Savienība. 

Sign in to Google to save your progress. Learn more

BIEDROŠANĀS BRĪVĪBA

Šī joma ietver šādus standartus:  pilsoniskās sabiedrības organizāciju (PSO) reģistrācijas procedūru skaidrība un piemērotība pilsoniskās sabiedrības kapacitātei; jaunpieņemtu normatīvo aktu ietekme uz PSO; valsts iejaukšanās – vai ir novērota ļaunprātīga rīcība, ko pret PSO un to biedriem veic valsts iestādes; nodokļi – cik labvēlīga ir nodokļu politika PSO darbībai.

Cik lielā mērā 2024. gadā ir uzlabojusies vai pasliktinājusies tiesiskā vide, kas regulē pilsoniskās sabiedrības organizāciju sektoru un/vai tās darbību (prakse)?  

*

Vai jums ir konkrēts piemērs par tendencēm vai praksi (pierādījumi), kas apliecina jūsu vērtējumu? 

MIERMĪLĪGAS PULCĒŠANĀS BRĪVĪBA

Joma ietver šādus standartus: procedūru skaidrība un piemērotība pilsoniskās sabiedrības kapacitātei, lai pieteiktu piketus un publiskos pasākumus; jaunpieņemtu normatīvo aktu ietekme uz pulcēšanās brīvību (ierobežo vai uzlabo).

Cik lielā mērā 2024. gadā ir uzlabojusies vai pasliktinājusies tiesiskā vide, kas regulē pulcēšanos un/vai tās piemērošanas prakse?  

*
Vai jums ir konkrēti piemēri par tendencēm vai praksi (pierādījumi), kas apliecina jūsu vērtējumu?

VĀRDA BRĪVĪBA

Joma ietver šādus standartus: vai pastāv normatīvie akti, kas ierobežo vai  stiprina vārda brīvību; vai pastāv speciālais tiesiskais regulējums, kas regulē tiešsaistes platformu satura moderēšanas praksi, lai novērstu patvaļīgu vai diskriminējošu rīcību pret pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem; vai pastāv pozitīvas vai negatīvas iniciatīvas pilsoniskās telpas un cilvēktiesību aizstāvju stiprināšanai un aizsardzībai.

Cik lielā mērā 2024. gadā ir uzlabojusies vai pasliktinājusies tiesiskā vide, kas regulē vārda brīvību un/vai praktiskā vide?  

*
Vai jums ir konkrēti piemēri par tendencēm vai praksi (pierādījumi), kas apliecina jūsu vērtējumu?

FINANSĒJUMA PIEEJAMĪBA

Joma ietver šādus standartus: vai pastāv jebkādi politiski motivēti finansējuma samazinājumi vai atņemšana pilsoniskās sabiedrības organizācijām; vai ir nodrošināta piekļuve dažādiem finansējuma avotiem; vai ir pieejams valsts un ārvalstu atbalsts; vai ir atļauti ieņēmumi no saimnieciskās darbības; kādas ir pilsoniskās sabiedrības organizāciju spēja piesaistīt finansējumu ar kampaņām u.tml. aktivitātēm.

Cik lielā mērā 2024. gadā ir uzlabojusies vai pasliktinājusies tiesiskā vide, kas regulē PSO finansējuma pieejamību un/vai prakse finansējuma piesaistē?  

*
Vai jums ir konkrēti piemēri par tendencēm vai praksi (pierādījumi), kas apliecina jūsu vērtējumu?

TIESĪBAS PIEDALĪTIES LĒMUMU PIEŅEMŠANĀ

Joma ietver šādus standartus: pilsoniskā līdzdalība; pilsoniskais dialogs; sadarbība un piekļuve lēmumu pieņemšanas procesiem pašvaldību un nacionālā līmenī; lobēšanas pārredzamība; PSO interešu pārstāvības iniciatīvu efektivitāte.

Cik lielā mērā 2024. gadā ir uzlabojusies vai pasliktinājusies tiesiskā vide, kas regulē līdzdalību lēmumu pieņemšanā un/vai prakse? 

*
Vai jums ir konkrēti piemēri par tendencēm vai praksi (pierādījumi), kas apliecina jūsu vērtējumu?

PILSONISKĀS SABIEDRĪBAS NOTURĪBA UN KAPACITĀTE

Joma ietver šādus standartus: PSO spēja pielāgoties situācijām; PSO cilvēkresursu pietiekamība, profesionalitāte; apmācību pieejamība; sadarbība PSO sektorā; tehnoloģiju pieejamība un izmantošana.

Cik lielā mērā 2024. gadā ir uzlabojusies vai pasliktinājusies tiesiskā vide, kas regulē PSO kapacitāti un/vai prakse?  

*
Vai jums ir konkrēti piemēri par tendencēm vai praksi (pierādījumi), kas apliecina jūsu vērtējumu?

PILSONISKĀS SABIEDRĪBAS PUBLISKAIS TĒLS

Joma ietver šādus standartus: pilsoniskās sabiedrības organizāciju un to darbības atspoguļojums medijos (drukātajos, televīzijas, radio un tiešsaistē); pilsoniskās sabiedrības organizāciju uztvere sabiedrībā - reputācija plašākā iedzīvotāju lokā; reputācija valdībā un biznesa sektorā; cik efektīvi ir PSO centieni uzlabot organizācijas tēlu un atpazīstamību; vai ir veikti pasākumi, lai palielinātu pašregulāciju sektorā.

Cik lielā mērā 2024. gadā ir uzlabojusies vai pasliktinājusies tiesiskā vide un prakse, kas ietekmē PSO publisko tēlu, labu pārvaldību un reputāciju?

*
Vai jums ir konkrēts piemērs par tendencēm vai praksi (pierādījumi), kas apliecina jūsu vērtējumu?

Atzīmējiet jūsu statusu.

*
Next
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy