Kde je moje porodní asistentka?
Dobrý den,

jménem Unie porodních asistentek a iniciativy Ambulantniporod.cz se na Vás obracíme s prosbou o vyplnění dotazníku.

Právě rozjíždíme projekt Kde je moje porodní asistentka – jehož cílem je zlepšit dostupnost péče porodních asistentek. Jak vypadalo vaše hledání porodní asistentky? A podařilo se vám nakonec získat potřebnou péči?

Podělte se s námi o své zkušenosti a pomozte nám zjistit, kde porodní asistentky nejvíce chybí a kde nejsou zajištěny služby, které hledáte.

*** Je tento dotazník pro mě?
Hledala jste porodní asistentku mezi lety 2013-2022? Měla jste s jejím hledáním potíže, nenašla jste ji nebo z nějakého důvodu neposkytovala služby, které jste vyžadovala? Pak potřebujeme právě Vás, abyste vyplnila tento dotazník, a pomohla nám tak se zlepšením péče porodních asistentek v České republice.

POKUD JSTE HLEDALA PORODNÍ ASISTENTKU PŘI VÍCE TĚHOTENSTVÍCH, VYPLŇTE PROSÍM DOTAZNÍK ZA KAŽDÉ TĚHOTENSTVÍ ZVLÁŠŤ.

Děkujeme za Vaši pomoc při vyplňování dotazníku.
Unie porodních asistentek ve spolupráci s projektem Ambulantní porod

Kontaktovat nás můžete na e-mailu janeckova@unipa.cz
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*** Kdo je porodní asistentka?
Porodní asistentka je vysokoškolsky vzdělaný zdravotnický pracovník, který pracuje jako partner ženy, poskytuje jí potřebnou podporu, péči a rady během těhotenství, fyziologického porodu a v době poporodní. Vede porod na svou vlastní zodpovědnost, poskytuje péči novorozencům a dětem v kojeneckém věku. S porodní asistentkou se můžete setkat v porodnici, v ordinaci gynekologa, v centrech porodních asistentek nebo vás může navštěvovat doma. Nabídka její péče je daná místem, kde pracuje.

*** Kdo je komunitní porodní asistentka?
Komunitní porodní asistentka pracuje samostatně (soukromě), nebo se sdružuje v centru s dalšími porodními asistentkami. Poskytuje ženě kontinuální péči. Ta může začínat konzultacemi před těhotenstvím, provázením v těhotenství, doprovázením k porodu (ať už doma, nebo v porodnici) a také může navštěvovat ženu doma v šestinedělí. Může dělat předporodní kurzy a cvičení. Pomáhá matce i dítěti projít celým procesem v co nejlepší fyzické i psychické kondici.

*** Kdo je dula?
Často si lidé pletou práci komunitní porodní asistentky s dulou. Dula doplňuje práci porodních asistentek a lékařů, avšak nemá zdravotnické vzdělání. To například znamená, že neposlouchá srdeční akci miminka, nevyšetřuje, neměří tlak. Je tu pro ženu a její rodinu jako fyzická a psychická podpora. Pokud jste hledala a nenašla dulu, tento dotazník prosím nevyplňujte.
1. Vyberte kraj, ve kterém jste hledala porodní asistentku. *
Pokud jste hledala ve více krajích, vyberte ten, ve kterém jste hledala jako první.
2. Vyberte, v jakém roce se narodilo vaše dítě, nebo jaký je předpokládaný rok porodu. *
3. Která porodnice je pro vás nejrychleji dostupná? *
Vyberte prosím nejrychleji dostupnou porodnici nehledě na péči, kterou poskytuje. Představte si, že by ve všech porodnicích byla ideálně dostupná péče.
4. Spolupracuje vaše nejrychleji dostupná porodnice s komunitními porodními asistentkami? *
Spolupráce může znamenat předávání kontaktu na komunitní porodní asistentky, smlouvy porodnic o spolupráci (že vás porodní asistentka může doprovázet k porodu a vést ho) apod.
5. Jaké služby porodní asistentky jste chtěla využít? *
Required
6. Jakým způsobem jste hledala svoji porodní asistentku? *
Required
7. Z jakého důvodu jste nedostala péči porodní asistentky ve vašem okolí (dojezdová vzdálenost do 30 km)? *
Je možné, že jste nakonec našla porodní asistentku z větší vzdálenosti (to můžete uvést v otázce č. 8), nás ale zajímá, jak hledání probíhalo ve vašem kraji.
Required
8. Pokud jste nenašla dostupnou komunitní porodní asistentku, kdo vám poskytl služby, které jste hledala? *
Required
9. Víte, jak daleko od vašeho bydliště působí nejbližší komunitní porodní asistentka? Jaká je její dojezdová vzdálenost? *
Představte si nejbližší porodní asistentku, jejíž služby byste chtěla využít. Jak daleko to má autem k vám domů? Např. na návštěvu v šestinedělí, nebo k porodu.
10. Víte, jaký je dojezdový čas k nejbližší komunitní porodní asistentce? *
Představte si nejbližší porodní asistentku, jejíž služby byste chtěla využít. Berte v úvahu běžnou, průměrnou dostupnost přes den.
11. Ocenila byste možnost porodit své dítě v centru porodních asistentek v porodnici? *
Porodní centrum je samostatné oddělení s domácím prostředím, avšak je v blízkosti (v areálu) porodnice. Péči zde poskytují pouze porodní asistentky (vysokoškolsky vzdělané), které se starají o zdravou, fyziologicky těhotnou ženu a doprovázejí ji k porodu. Porodní centra poskytují své služby nízkorizikovým ženám, ale jsou v dosahu lékařské péče v případě potřeby.
12. Ocenila byste možnost porodit své dítě v porodním domě? *
Porodní dům je samostatné zdravotnické zařízení (mimo porodnici) s domácím prostředím, které nabízí porodnickou péči zdravým ženám s fyziologickým těhotenstvím a předpokládaným fyziologickým porodem. Nabízí ženám i jejich partnerům individuální péči po celé těhotenství a při porodu. V porodním domě pracují vysokoškolsky vzdělané porodní asistentky. V případě nutnosti je žena předána do péče porodnice. V ideálním případě stále zůstává v péči porodní asistentky.
Next
Never submit passwords through Google Forms.
This form was created inside of Unie porodních asistentek. Report Abuse