A TO KATO!
Przed Tobą 25 ciekawostek o Kato! Każdej z nich towarzyszy pytanie. Od Ciebie zależy, czy będziesz grać bazując tylko na wiedzy własnej, czy na googlowaniu. System mieszany i telefony do przyjaciela też wchodzą w grę:-) Przecież każdy sposób jest dobry, żeby dowiedzieć się czegoś fajnego o Katowicach!

Każde pytanie ma tylko jedną prawidłową odpowiedź. Podpowiadamy, że "nie wiem" nigdy nie stanowi prawidłowej odpowiedzi;-)

Powodzenia!
Sign in to Google to save your progress. Learn more
1. Miała stanąć na terenie Rowu Wełnowieckiego, ale projekt wyszedł tak spektakularnie, że zdecydowano się przenieść ją do centrum. Ważącą 360 ton kopułę podniesiono w zaledwie 23 minuty. Wytrzymałość hali testowali żołnierze tupiąc, klaszcząc i hałasując. Na uroczystym otwarciu tego obiektu występował zespół "Śląsk" oraz Anna German. Podaj pełną datę uroczystego otwarcia tej kultowej katowickiej hali.
Captionless Image
2. Smukły wieżowiec przy katowickim Rondzie oddano do użytku w 1972 roku. W środku znalazły się zupełnie nowatorskie przestrzenie do pracy typu "open space", ale użytkownicy stęsknieni za pracą w klitkach wkrótce zaczęli stawiać ścianki działowe. Dziś tego budynku już nie ma. Na jego miejscu wyrósł wieżowiec KTW I, a obecnie pnie się KTW II. Czy biurowiec DOKP był wyższy, czy niższy od wieżowca KTW I?
Captionless Image
3. Budowa tego pomnika była dużym przedsięwzięciem. Kamień wydobywano z trzech różnych kamieniołomów, a na odlanie skrzydeł urządzono specjalną zbiórkę metali nieżelaznych, bo brąz był w tamtym czasie towarem reglamentowanym. Trzeba było go aż 53 tony, by powstały trzy potężne skrzydła. Jak nazywa się zakład, w którym je odlano?
Captionless Image
4. Katowicki dworzec, oddany do użytku w 1972 roku, był uwieńczeniem bardzo trudnego zadania, polegającego na wybudowaniu dworca w centrum dużego miasta, bez przerw w ruchu kolejowym. W tym celu zburzono niemal cały kwartał zabudowy przy ulicy Młyńskiej, Pocztowej, Dworcowej, Kościuszki, Stawowej i Słowackiego. Na zdjęciu widać budowlę mostową, na której (pod pierwszym zegarem w Polsce opartym wyłącznie na układach elektronicznych) umawiały się kolejne pokolenie Katowiczan. Jak brzmiała nazwa tego miejsca?
Captionless Image
5. Widoczne z daleka dwie wieże, zwane kiedyś katowickim World Trade Center, to biurowiec, który powstał na potrzeby Centrali Handlu Zagranicznego "Centrozap". Było to przedsiębiorstwo zaopatrujące górnictwo i hutnictwo w materiały, surowce i urządzenia oraz sprzedające polskie urządzenia za granicę, aż do 38 krajów świata. Szacuje się, że w 1960 roku obroty przedsiębiorstwa wynosiły milion dolarów dziennie! W siermiężnych czasach takie liczby przyprawiały o zawrót głowy. A czy wysokość wieży też? Podaj wysokość tej wyższej.
Captionless Image
6.  W 1961 roku Katowice odwiedził superbohater tamtych czasów, czyli radziecki kosmonauta Jurij Gagarin, który zapisał się w historii, jako pierwszy człowiek w Kosmosie. Towarzyszyła temu centralna akademia na terenie lodowiska "Torkat", które mieściło na trybunach 15 000 osób. Miejsce obok funkcji reprezentacyjnych było areną koncertów oraz oczywiście imprez sportowych. Co współcześnie znajduje się na miejscu dawnego "Torkatu"?
Captionless Image
7. W latach 1966-1968 zbudowano smukły wysokościowiec mieszkalny, przed którym kilka lat później stanął Pawilon Biura Wystaw Artystycznych. Zewnętrzne ściany budynku wyłożono 2 milionami niewielkich ceramicznych kostek, których żmudne układanie zajęło aż 2 lata. Robota poszła na marne, bo kostki dość szybko zaczęły odpadać, więc po jakimś czasie zakryto je mało seksownymi płytami azbestowymi i pomalowano. Jaką nazwę nosi ten budynek?
Captionless Image
8. Terminy robót przy budowie katowickiego Ronda były tak napięte, że prace przebiegały również zimą. Wymagało to stosowania środków wybuchowych, żeby przebić się przez warstwy zamarzniętej ziemi. W końcu jednak się udało i w 1965 roku oddano do użytku największe rondo w Polsce. Początkowy kierowcy nie bardzo wiedzieli jak po nim jeździć, więc były organizowane specjalne szkolenia. Podczas przebudowy w latach 2005-2006 na Rondzie pojawił się nowy, widoczny element. O co chodzi?
Captionless Image
9. Prawdziwym hitem katowickiego Ronda był podziemny pasaż handlowy, wzorowany na podobnym w Wiedniu. W tamtych czasach był to punkt obowiązkowy wszystkich wycieczek po Katowicach. Znajdował się tu sklep cukierniczy, pamiątkarski, kwiaciarnia, kiosk, budki telefoniczne i bar kawowy. W latach 70-tych można było się napić gruzińskiej herbaty podawanej przez kelnerki w strojach ludowych. W którym roku pasaż zniknął z mapy miasta?
Captionless Image
10. Na przełomie XVII i XVIII wieku w rejonie dzisiejszych ulic Piastowskiej, Moniuszki, Uniwersyteckiej i alei Korfantego wzniesiono folwark kuźniczy (w kuźnicy wytopione z rud metale przerabiano i uzdatniano). Wkrótce obok folwarku stanął drewniany dworek dla właścicieli kuźnicy. Za czasów Franza Wincklera, który był właścicielem Katowic w drugiej połowie XIX wieku, przebudowano dworek na murowany pałacyk, który nazwano Zamkiem Katowickim. W czasach PRL-u zamek był niewygodnym symbolem i ostatecznie zburzono go w 1976 roku, choć wojewoda katowicki Jerzy Ziętek chciał w nim umieścić Muzeum. Co to miało być za Muzeum?
Captionless Image
11. Tysiące mieszkańców Katowic nigdy by się nie spotkało, gdyby nie Żaba. Fontanna na ulicy Stawowej wciąż dla wielu jest punktem, w którym umawia się na spotkanie w centrum miasta. Blisko stukilowa żaba pojawiła się na Stawowej w latach 70-tych minionego wieku. Miała nawiązywać do przeszłości (tej samej, do której nawiązuje nazwa ulicy) gdy nieopodal (a konkretnie tam, gdzie obecnie jest centrum handlowe "Supersam") mieścił się staw hutniczy. Z czego wykonana jest katowicka żaba?
Captionless Image
12. Wspomniany już Franz von Winckler - właściciel Katowic w połowie XIX wieku doczekał się po śmierci pamiątkowego obelisku. Zaprojektował go szwagier, którym był znany śląski rzeźbiarz Theodor Erdmann Kalide - autor m.in. chorzowskiego Chłopca z łabędziem. Obelisk stanął w prywatnym parku Wincklerów przy zamku obok świątyni dumania, która stanęła ma kopcu kryjącym ponoć doczesne szczątki ukochanego konia Wincklera. Współcześnie nie ma już zamku, a na miejscu obelisku stoi inny pomnik. Jaki?
Captionless Image
13. Otwarcie domu handlowego "Zenit" w 1962 roku było wydarzeniem o skali ogólnopolskiej. Był to najnowocześniejszy obiekt handlowy w kraju. W chwili otwarcia mieściło się tu 26 stoisk obsługiwanych przez 200 sprzedawczyń. Ekspedientki miały eleganckie, jednolite stroje. O uczesanie obsługi dbał fryzjer, z którego usług mogły codziennie bezpłatnie korzystać. Były szklane drzwi, kurtyna powietrzna, winda i dyskretna muzyka, przerywana ogłoszeniami reklamowymi. A nawet zakupy z dowozem do klienta samochodem marki Nysa. Było pięknie, ale skończyło się jak zawsze. Szklana elewacja często była brudna, winda stawała tylko na trzecim piętrze, a nagrzane słońcem szklane tafle z elewacji spadały ludziom na głowy i trzeba je było wymienić. Który dom towarowy jest młodszy - Zenit, czy Skarbek?
Captionless Image
14. Warszawscy celebryci lansują się w okrąglaku na Powiślu, w którym kiedyś były kasy biletowe PKP. W Katowicach na ul. Kościuszki 81 też jest okrąglak w którym mieściły się kasy. Można było obstawiać wyniki gonitw na torze wyścigów konnych Służewiec w Warszawie. Jak nazywa się bar ulokowany w katowickim okrąglaku?
Captionless Image
15. Dom Dziecka przy kabarecie? W Katowicach wszystko jest możliwe. W 1972 roku otwarto pawilon handlowo-usługowy "Centrum". W jednym segmencie był bar szybkiej obsługi, a w drugim klub nocny "Varietes" oraz dom handlowy z produktami dla dzieci do 16-go roku życia o niepokojącej nazwie "Dom Dziecka". Dwa lata później nieopodal otwarto kolejny pawilon, w którym znalazł się salon mody dla młodzieży od 16-go roku życia. Jak się nazywał ten salon i pawilon?
Captionless Image
16. W latach 1961-1964 zbudowano Seledynowy Dom. Tak, od pierwotnego koloru elewacji, nazywano budynek, który pierwotnie miał być Domem Sportowca z siedzibami organizacji z okręgu. Finalnie jednak znalazły się tu biura lokalnych gazet i Dom Sportowca stał się Domem Prasy. Na parterze mieściło się biuro podróży "Orbis". Jedyne, co pozostało z pierwotnego zamysłu to nazwa kawiarni na pierwszym piętrze budynku. Jak brzmiała?
Captionless Image
17. W 1972 roku w niedawno otwartym katowickim Spodku odbyły się główne uroczystości związane z wizytą w Katowicach znanej na całym świecie głowy państwa spoza Europy. Na trybunach dziesięciotysięczna widownia przez 6 godzin (to nie pomyłka!) słuchała przemówienia zagranicznego gościa. Po tym wyczerpującym monologu gościowi nadano tytuł Honorowego Górnika Polski Ludowej i wręczono górnicze czako. Był to jeden z niewielu momentów, gdy można było tego przywódcę zobaczyć w innym nakryciu głowy niż zwykle. O kim mowa?
Captionless Image
18. W miejscu, w którym przez lata stawały namioty objazdowych cyrków zbudowano w 1962 roku budynek mieszkalny. Zwano go Domem Artysty lub Domem Aktora, bo mieszkało tu wielu aktorów pobliskiego Teatru Śląskiego. A mieszkania to były specyficzne, złośliwi twierdzili nawet, że zaprojektowane jak dla krasnoludków. Projektanci tłumaczyli, że powstały z myślą o osobach samotnych lub bezdzietnych parach. Na dole budynku otwarto nowoczesny i świetnie zaopatrzony sklep samoobsługowy, który dodatkowo był otwarty do późna. Jak nazywała się w tamtym czasie ulica, przy której mieściły się "Delikatesy"?
Captionless Image
19. Mieszczący się w pawilonie "Centrum" klub nocny "Varietes" (zwany później od nazwiska wieloletniego dyrektora "U Michalika") był niezwykle popularny. Restauracja była czynna do północy, a elegancko ubrani kelnerzy serwowali chwalone przez wszystkich jedzenie. Popołudniu odbywały się fajfy, a od godziny 19.00 rozpoczynał się program dansingowy. Do tego dochodziły występy gwiazd: Karela Gotta, Violetty Villas, Zbigniewa Wodeckiego, czy Tadeusza Rossa, a także wystawne bale i imprezy. Nic dziwnego, że bilety rozchodziły się jak woda. Tylko na początku działalności była mała wpadka, bo szumnie zapowiadany w 1972 roku występ 11 girls musiano zastąpić 6 tancerkami z Czechosłowacji. Polek tańca w takim show trzeba było dopiero nauczyć. A pytanie brzmi: czy serwowana w restauracji melba była daniem mięsnym, zupą, czy deserem?
Captionless Image
20. W 1823 roku w Bogucicach zaczęła fedrować (czyli wydobywać) kopalnia węgla kamiennego "Ferdynand". Nazwę tę nosiła aż do 1936 roku, kiedy zmieniono ją na "Katowice". Ostatnią tonę węgla wydobyto w niej w 1999 roku, a przez całe 176 lat działalności kopalni wydobyto tu ponad 120 milionów ton węgla. Jak nazywa się instytucja, która obecnie prezentuje w tym miejscu (nad i pod ziemią) swoje zbiory?
Captionless Image
21. Dzisiejsze Centrum Kultury Katowice powstało jako budynek centrum partii PZPR. W partyjnym centrum była sala na 1000 osób, sale narad, apartamenty dla dygnitarzy i przestronny bufet. Działalność centrum zainaugurowano 3 grudnia 1979 roku. Odbyło się wtedy jedyne zebranie partyjne, które tu zorganizowano, czyli Konferencja Wojewódzkiego Aktywu Partyjnego. Napięta sytuacja polityczna spowodowała, że szybko, choć nieco chaotycznie zmieniono funkcję budynku. Siedzibę znalazła tu Wojewódzka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji, a w 1983 roku Górnośląskie Centrum Kultury. Zwyczajowa nazwa tego miejsca to wciąż jednak Dezember Palast, od nazwiska I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Jak brzmiało to nazwisko?
Captionless Image
22. Ten kultowy w Katowicach blok mieszkalny jest tak wielki, że ma status osiedla mieszkaniowego, a dzieci mogły jeździć długimi na 150 metrów korytarzami na rowerowe przejażdżki. Mowa oczywiście o Superjednostce, czyli Skomasowanej Jednostce Mieszkaniowej, w której przewidziano miejsce dla blisko 3000 mieszkańców. Można się tu zgubić i nie wszystko jest oczywiste. Budynek ma 15 kondygnacji i 12 wind, ale te zatrzymują się tylko na 5 piętrach. Na budynku aż do lat 90-tych widniał największy neon na Śląsku. Jak brzmiała jego treść?
Captionless Image
23. Ten budynek z charakterystycznymi podcieniami powstał w latach 1962-1965 w miejscu zlikwidowanego drewnianego dworca autobusowego zbudowanego po wojnie. Zrealizowano go dla Biura Projektów Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla. Gmach posadowiono nad dawnym korytem Rawy, co wymagało wzmocnienia budynku. Na parterze umieszczono całkowicie przeszklony salon "Motozbytu" z ultranowoczesnymi platformami obrotowymi do prezentacji pojazdów. Resztę stanowiły powierzchnie biurowe i administracyjne. Jak brzmi nazwa tego budynku?
Captionless Image
24. W chwili powstania w 1968 roku ten mieszczący się przy ówczesnej ulicy Zawadzkiego wysokościowiec był najwyższym wieżowcem w województwie katowickim z 24 kondygnacjami i 200 mieszkaniami. W projekcie był nazwany 24-K, potem przybrał nazwę Haperowiec, od pierwszego dysponenta mieszkań, którym było Hutnicze Przedsiębiorstwo Remontowe (HPR). A jak brzmi potoczna nazwa tego budynku?
Captionless Image
25. Budynek kina "Kosmos" został wzniesiony w latach 1959-1965. Wówczas mieściła się tu jedna z największych sal kinowych na Śląsku - mogła jednocześnie pomieścić ok. 600 widzów - wyposażona w jedyny w regionie wklęsły ekran panoramiczny. W tym samym okresie w Katowicach funkcjonowały cztery inne kina. Podaj ich nazwy.
Captionless Image
Submit
Clear form
This content is neither created nor endorsed by Google.