BÜYÜK BAŞARI ARAŞTIRMASI: BAŞ+ARI PETEĞİ!
Siz de internette başarıya dair güvenilir, işe yarar ve kaliteli içerik bulamamaktan sıkıldınız mı? Çıkan içeriklerin çoğunun “çöp” olması sizi de yoruyor mu? Cevabınız “evet”se, sizin yeriniz bizim yanımız. Başarı üzerine Türkiyenin en kapsamlı araştırma projesinin parçası olmak ister misiniz? Büyük bir idealimiz var, başarıyla ilgili tüm kaynakları tek bir yere toplamak!

Biliyorsunuz, başarı kelimesi “baş” ve “arı” hecelerinden oluşur. "Başarı" üzerine "arı" gibi çalışacağımız bir projemiz var. Adı: Baş+Arı Peteği!

Hedefimiz net, başarıyla ilgili en yararlı kaynakları tek bir yerde toplayıp herkesin kullanımına açmak. Kendi tüketeceğimiz içeriği üreteceğiz. Kullanışlı, güvenilir ve kaliteli içerik ihtiyacımızı kendimiz gidereceğiz.

Peki bunu nasıl yapacağız? Sistemimiz nasıl çalışacak? Başarıyla ilgili en kritik soruların cevabını, farklı kaynaklarda ve kanallardan gönüllülerimiz aracılığıyla bulacağız. Bu ham cevapları uzman editörlerimiz analiz edecek, sınıflandıracak ve işleyecek. Metnin en son hali, bizzat ben düzelteceğim. Çıkan metinleri hep beraber kendimizi geliştirmek için kullanacağız.

Üzerinde birlikte çalışmak için kocaman bir “Başarı Peteği” hazırladım. Bu petek bizim çalışma çerçevemizi oluşturacak. Sizden beklentimiz ne? Arı gibi peteğin içine polen toplamanız! Nasıl mı? İnternette “arı” gibi dolaşıp, işe yarar, güzel ve vitaminli bilgileri (yani “baş+arı polenlerini”) toplamanızı rica edeceğiz. Bunlar başarıyla ilgili makale, video, belgesel, oyun, twit, karikatür, kitap, GIF veya TED konuşması olabilir. Bu “polenler” uzman ekimizce işleyerek tüketebilir hale gelecek.

Sizden tam olarak ne bekliyoruz? Aşağıda başarıya dair sorularımızı bulacaksınız. Bunlar bizim peteğimiz. Bunların cevaplarını internet üzerinde, okuduğunuz kitaplarda, kütüphanenizde araştırıp, bulduğunuz bilgileri “sizden istenen şekilde” girmenizi rica edeceğiz. Mesela kaynak göstermek çok önemli. Amatör çalışmalar için kaynak önemli olmayabilir ama profesyonel araştırmalarda çok önemlidir. Lütfen aldığınız yerin kesin ve net bir şekilde kaynağını gösteriniz. Kitaptan alıntı yapıyorsanız, adını ve sayfasını mutlaka belirtiniz, yoksa çabanız işleme alınmayacaktır. İnternet sitesinden bir şey alıyorsanız, lütfen linkini kopyalayıp yapıştırın. Geriye dönük teyit etmemiz için bunlar çok önemlidir.

Çalışkan, istikrarlı, akılcı polen toplayıcılarımızla ileride yüz yüze bir araya geleceğiz. Bu araştırma projesi, yeni yazar adaylarını keşfetmek için de bir araç olacak. “Amatör bir ruhla ama profesyonel bir tarzda” çalışmanızı öneriyoruz. Başarınızı izliyor olacağız.
Türkiyenin en büyük başarı araştırmasının parçası olmaya hazırsanız, başlayabiliriz. Tüm cevapları tek seferde girmeniz mümkün olmadığı için her gün bir cevap girebilirsiniz. Önemli olan her gün en az bir bilgi girmek.
Sorular aşağıda, cevaplar her yerde. Tıpkı bir şarkıda söylendiği gibi,
“Seher yeli çık dağlara, başarı poleni topla bizim için:)”

MÜMİN SEKMAN- BAŞARI ARAŞTIRMA EKİBİ
Next
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. - Terms of Service - Privacy Policy