FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO PROJEKTU „Uczmy się razem żyć 2018!" - szkoły podstawowe z terenu Wielkopolski

Wielkopolskie Forum Organizacji Osób z Niepełnosprawnościami serdecznie zaprasza szkoły podstawowe z terenu Wielkopolski do kolejnej edycji projektu "Uczmy się razem żyć"
Tym razem zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach projektowych "Superbohaterowie z niepełnosprawnościami".

Warsztat trwa 6 godzin zegarowych. Każdy z warsztatów zakłada udział do 25 dzieci w wieku 9-12 lat.

Scenariusz warsztatu składa się z kilku modułów:

Pierwszym z nich jest moduł edukacyjny zaznajamiający uczestników ze specyfikacją i terminologią związaną z tematyką niepełnosprawności. Na tym etapie moderatorzy poprzez przeprowadzenie burzy mózgów z uczestnikami, zbierają ich skojarzenia z tematyką niepełnosprawności, monitorując w ten sposób ogólny stan wiedzy wyjściowej grupy.

Drugą częścią jest moduł empatyzujący pomagający “na własnej skórze” poznać ograniczania, z jakimi zmagają się osoby z różnymi formami niepełnosprawności. Z pomocą narzędzi takich jak m. in. przepaski na oczu, google imitujące różnego rodzaju zaburzenia widzenia, książki napisane językiem Braille’a, laskę dla niewidomych, wózek inwalidzki itp., dzieci (indywidualnie, w grupach lub w parach) próbują wykonać wyznaczone przez moderatorów zadania. Po wykonaniu tych zadań trenerzy przeprowadzają dyskusję z uczestnikami o ich odczuciach, emocjach i wrażeniach oraz trudnościach, jakie napotkali podczas podejmowanych działań.

Trzecią częścią jest moduł projektowy oparty o metodologię Design Thinking (czyli tzw. myślenia projektowego). W tym miejscu uczestnicy podzieleni na kilkuosobowe zespoły przeprowadzają pięcioetapowy proces projektowy. Ich zadaniem jest stworzenie konkretnych przedmiotów (takich jak np. "super wózek", "inteligentny portfel", "kosmiczny telefon") dla superbohaterów "po kontuzjach" znanych im z popularnych z kreskówek, komiksów i filmów. Moduł projektowy, zgodnie z metodologią Design Thinking składa się z pięciu etapów:

(1) ETAP EMPATII - dzieci poznają swoje persony tj. postaci dla których będą tworzyć rozwiązania, zaznajamiają się z ich historią, problemami, ale też z tym jakie mają pasje i jak spędzają wolny czas.
(2) ETAP DIAGNOZY POTRZEB poprzez tworzenie mapy mentalnej pomaga wyszczególnić pasje, potrzeby i problemy ich superbohaterów.
(3) ETAP GENEROWANIA POMYSŁÓW poprzez przeprowadzenie burzy mózgów pomaga znaleźć rozwiązania, które sprawią że przedmioty, które dzieci mają zaprojektować będą odpowiadały potrzebom ich person.
(4) ETAP PROTOTYPOWANIA to część poświęcona na stworzenie przez uczestników plastycznych, fizycznych modeli ich projektów.
(5) ETAP TESTOWANIA poświęcony na przedstawienie projektów stworzonych przez wszystkie grupy oraz zebranie informacji zwrotnej od pozostałych uczestników warsztatów.
Wszystkie moduły warsztatu przeplatane są 10, 15 i 20 minutowymi przerwami, z poczęstunkiem dla uczestników i czasem na odpoczynek oraz regenerację przed dalszą pracą.

Ostatnią częścią jest moduł podsumowujący wiedzę,
doświadczenia i wrażenia, które uczestnicy zdobyli podczas warsztatu.
Schemat warsztatu:
1.Moduł wprowadzający
-powitanie uczestników
-przedstawienie moderatorów warsztatu
-zapoznanie z planem warsztatu
2. Moduł edukacyjny
-diagnoza grupy
-prezentacja dot. terminologii i specyfikacji związanych z niepełnosprawnością
-podsumowanie
PRZERWA
3. Moduł empatyzujący
-wykonywanie zadań w grupach
-dyskusja i wymiana doświadczeń uczestników
PRZERWA
4. Moduł projektowy
-Empatia
-Diagnoza potrzeb
PRZERWA
-Generowanie pomysłów
-Prototypowanie
PRZERWA
-Testowanie
5. Moduł podsumowujący
-zebranie przez moderatorów informacji zwrotnej od uczestników warsztatu, -ewaluacja przeprowadzonych działań
-wymiana doświadczeń i spostrzeżeń zdobytych podczas warsztatu zakończenie i -podsumowanie warsztatu przez moderatorów.

Warsztaty prowadzone będą przez 3 moderatorów procesu Design Thinking, z bogatym doświadczeniem w realizacji warsztatów oraz z dobrym kontaktem z dziećmi.

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń do 15 września 2018 r. W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny: 61 823 47 91 lub mailowy: biuro@wifoon.pl

Z zakwalifikowanymi do warsztatów szkołami będziemy kontaktować się na bieżąco, w celu ustalenia szczegółowego terminu warsztatów.

Projekt "Uczmy się razem żyć 2018" został współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Nazwa placówki *
Adres placówki *
Telefon kontaktowy *
Adres e-mail *
Imię i nazwisko oraz nr telefonu osoby upoważnionej do kontaktu w sprawie warsztatów *
Liczba uczniów w grupie (maksymalnie 25) *
Uzasadnienie chęci uczestnictwa w projekcie *
1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora danych Wielkopolskie Forum Organizacji Osób z Niepełnosprawnościami w celu realizacji projektu “Mam tę moc!”, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 2. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą. 3. Zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania. *
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy