Ανάπτυξη στρατηγικής για την κινητικότητα στον Δήμο Κατερίνης
Στο προηγούμενο στάδιο του ΣΒΑΚ Δήμου Κατερίνης, αναδείχθηκαν μέσω ερευνών, μετρήσεων και συναντήσεων με εκπροσώπους φορέων, τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Δήμος σχετικά με τις μετακινήσεις ανθρώπων και αγαθών.
Σε αυτό το στάδιο, πολίτες και φορείς καλούνται να συνδιαμορφώσουν την στρατηγική για την κινητικότητα
στην Κατερίνη. Η διαδικασία γίνεται μέσω αυτής της ηλεκτρονικής φόρμας, αρκετά γρήγορα και εύκολα.
Τα βήματα είναι τα εξής:
1) Παρουσίαση εναλλακτικών σεναρίων κινητικότητας - σας παρουσιάζονται 2 εναλλακτικά σενάρια διαχείρισης της κινητικότητας. Για κάθε σενάριο καλείστε να σημειώσετε κατά πόσο μπορεί να εφαρμοστεί στον Δήμο και τι αποτελέσματα θεωρείτε ότι θα φέρει, ενώ στην συνέχεια επιλέγετε το καλύτερο σενάριο κατά την άποψή σας.
2) Ιεράρχηση χαρακτηριστικών-αναγκών και προτεραιοτήτων - αρχικά σας ζητείται να ιεραρχήσετε 6 χαρακτηριστικά-κριτήρια βάσει του τι πιστεύτε ότι έχει σημασία να βελτιωθεί και μετά καλείστε να ιεραρχήσετε 6 πολιτικές-προτεραιότητες βάσει του πως πιστεύετε ότι μπορούν να ικανοποιηθούν τα χαρακτηριστικά
3) Σχολιασμός πρωταρχικού οράματος-σας παρουσιάζεται το πρωταρχικό όραμα για την κινητικότητα στην Κατερίνη. Καλείστε να το σχολιάσετε και πείτε την άποψή σας.