Východiskový zoznam hnacích síl ovplyvňujúcich zmeny na vidieku
Keď hovoríme o hnacích silách zmeny, skutočne hovoríme o trendoch a silách, ktoré za nimi stoja. Terminológia je nejednoznačná v tom zmysle, že trendy často pôsobia ako hnacie sily a samotné hnacie sily sa môžu považovať za trendy. Z tohto dôvodu môžeme tieto javy označovať aj ako „faktory“, ktoré zahŕňajú nielen trendy a hnacie sily, ale aj bariéry. Všetky tieto výrazy sú opäť do istej miery zameniteľné. Zahŕňajú aj ďalšie koncepty ovplyvňujúce vývoj budúcnosti:
• megatrendy, mezotrendy a mikrotrendy
• výstrelky, trendy, ktoré netrvajú veľmi dlho
• slabé signály, udalosti, ktoré vystupujú ako nové alebo odlišné a ktoré sa môžu vyvinúť do trendov
• meniče hier, javy, ktoré zavádzajú novú dynamiku
• trendové zlomy, náhle odchody z podnikania, rýchlejšie ako obvykle
Postup vypracovania zoznamu hnacích síl
Jednou z prvých hlavných úloh pri príprave vízie pre vidiek je zostaviť východiskový zoznam faktorov ovplyvňujúcich budúcnosť, ktorý sa následne prediskutuje s čo najširším počtom aktérov na vidieku. Výstupom bude konečný zoznam hnacích síl zoradený podľa relevantnosti a dôležitosti.
Usmernenie:
Vyberte podľa Vás kľúčové hnacie sily zmeny v jednotlivých kategóriách a doplňte ďalšie, ktoré podľa Vás v zozname absentujú a sú kľúčové pre ovplyvnenie zmien na vidieku. Počet nie je rozhodujúci, kľúčové je identifikovať čo najviac možných zmien.
Východiskový zoznam hnacích síl je rozdelený do nasledujúcich 6 kategórií podľa faktorov ovplyvňujúcich zmeny na vidieku:
* Required
Email address
*
Your email
SOCIÁLNE faktory: Patria sem demografické trendy, vývoj vekovej pyramídy, problémy týkajúce sa pohlavia, rodín a spôsobu ich organizácie a všetky pretrvávajúce alebo objavujúce sa javy súvisiace s fungovaním spoločnosti.
1. demografické trendy (vývoj vekovej pyramídy - starnúca vidiecka populácia)
2. populačné toky (presúvanie ľudí medzi vidiekom a mestom)
3. novousadlíci na vidieku (transformácia z poľnohospodárskej krajiny na nové ekonomické sektory, ako služby)
4. pracovné príležitosti na vidieku (poľnohospodárstvo sa preorientovalo na riadenie a vedenie podnikania)
5. prechod na vidiecku spoločnosť (digitalizáciou ľudia viac pracujú z domu a rozvíjajú sa koncepty Smart miest/dedín/regiónov)
6. verejné služby a bezpečnosť (slabá infraštruktúra, vysoká nezamestnanosť, opúšťanie vidieka a nárast kriminality)
7. profesionalizácia technologická intenzifikácia v poľnohospodárstve (profil farmárov sa mení z tradičného farmára na mladého profesionálne kvalifikovaného farmára využívajúceho najnovšie moderné technológie a vedúceho farmu ako business)
8. prístup k vzdelaniu, poznatkom a odbornej príprave (ľudia na vidieku majú nižšie vzdelanie)
9. rast služieb a cestovného ruchu (vďaka prírodným krásam a oddychovým aktivitám)
10. podpora trvalej udržateľnosti (SPP a mnohé iné politiky EÚ podporujú trvalo udržateľný vývoj vidieka cez budovanie udržateľných komunít, rast pracovných miest a podnikania, občianskej angažovanosti a narastajúcej potreby pozemkov na produkciu potravín)
Other:
TECHNOLOGICKÉ faktory: Patria sem všetky hlavné technológie, ktoré budú mať vplyv na prácu a voľný čas, na to, čo konzumujeme a akým spôsobom konzumujeme, na služby, ktoré nám uľahčujú, robia zaujímavé a napĺňajú život. Patria sem otázky infraštruktúry, ako sú cesty, železnice a letiská, ale aj komunikačná infraštruktúra, ako je vysokokvalitný internet a vidiecke širokopásmové pripojenie.
11. širokopásmové pripojenie na vidieku (pripojenie na rýchly internet na vidieku)
12. práca na diaľku
13. digitálna transformácia (kultúrna, organizačná a operačná zmena organizácie, priemyslu alebo ekosystému cez smart integráciu digitálnych technológií)
14. internetizácia vecí (globálna distribučná sieť fyzických objektov, ktoré sú schopné snímať alebo pôsobiť na svoje prostredie a sú schopné navzájom komunikovať s inými strojmi alebo počítačmi)
15. automatizácia, umelá inteligencia a robotika (zavádzanie nových inovatívnych nástrojov, robotov a technológií)
16. pozorovanie Zeme a program Copernicus (prístup k informáciám z pozorovania zeme cez satelity a iné meracie a pozorovacie systému na zemi, vo vzduchu a na mori)
17. precízne/presné poľnohospodárstvo (moderný koncept využívajúci digitálne technológie na monitorovanie a optimalizáciu poľnohospodárskej produkcie)
18. elektrické a autonómne vozidlá (vrátane traktorov a bicyklov)
19. obnoviteľné systémy energie na vidieku (prístup k čistej a cenovo dostupnej energii)
20. genetika a molekulárna biológia (veľký pokrok v šľachtiteľstve a technológiách využívaných pri ochrane biodiverzity)
21. Agrokruh (slovenská inovácia zameraná na rozširovanie ekologických zón pestovania ovocia a zeleniny, budovanie modulárnych ekologických fariem na kľúč pre záujemcov a zároveň prepájanie pestovateľov s odberateľmi)
Other:
EKONOMICKÉ faktory: Patrí sem všetko, čo má vplyv na našu schopnosť zamestnať sa alebo si zarobiť na živobytie, podporiť rodinu, založiť firmu. Zahŕňa kvalitu práce a životné náklady, bremeno prenájmu, schopnosť mladých ľudí kúpiť si dom alebo ušetriť na budúcnosť. Zdaňovanie, bremeno dlhovej služby, požičiavanie zo súkromného a verejného sektora. Náklady na starostlivosť o starých ľudí, rozdelenie bohatstva, nerovnosť v príjmoch a stagnácia miezd. Trendy spojené s verejno-súkromným partnerstvom a náklady na základné služby, ako sú energia, voda, vzdelávanie a zdravotná starostlivosť. Rekordné objemy peňazí smerujúce do súkromného majetku a rizikového kapitálu, ako aj zrýchlený prechod od uhlia a ropy k udržateľnejším zdrojom energie.
22. pracovné príležitosti (jeden z hlavných faktorov ovplyvňujúcich atraktívnosť vidieka, mnohé vidiecke oblasti neponúkajú dostatočne atraktívnu prácu, najmä pre mladých a ľudí s vyšším vzdelaním)
23. podnikateľské prostredie a možnosti zakladania nových podnikov
24. diverzifikácia vidieckej ekonomiky (bio ekonomika, obehová ekonomika, agroturistika, vidiecka turistika, diverzifikácia poľnohospodárskej výroby)
25. udržateľná obehová ekonomika a bio ekonomika (prechod z lineárnej na obehovú ekonomiku)
26. digitálne poľnohospodárstvo (dopad digitálnych technológii na poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka)
27. prístupnosť a mobilita (prístup k službám, príležitostiam a dopravná infraštruktúra)
28. verejné investície (investície umožňujúce normálne fungovanie vidieckeho života a ekonomiky, ako cesty, vodovody, elektrina, odpady, závlahy, drenáže...)
29. technické podporné služby (sieť vzájomne spolupracujúcich organizácii v poľnohospodárskom sektore, narastajúci význam prístupu „zdola na hor“, sociálnych médií a spolupráce)
30. finančné podporné služby (finančné schémy na podporu vidieckej ekonomiky a populácie)
31. výskum, vývoj a inovácie (podporujú a posilňujú ekonomické aktivity na vidieku)
32. schémy pomoci pri katastrofách a zotavení po kríze (osobitné podporné programy zamerané na pomoc v mimoriadnych situáciách)
33. opatrenia na zmiernenie dopadov zmeny klímy (ekologické a presné poľnohospodárstvo)
Other:
Faktory ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA: Zahŕňajú všetko, čo sa týka počasia a podnebia, emisií CO2 a toho, čo sa všeobecne nazýva prírodný kapitál. Patria sem zásoby kvalitnej pôdy a povodia, znečistenie, prístup k vode na pitie a na domáce použitie, priemysel a zavlažovanie, nerastné zdroje ako kovy a prvky vzácnych zemín pre mobilné telefóny, počítače, veterné turbíny a fotovoltaické panely, ako aj na batérie. Zahŕňa biodiverzitu, napríklad populáciu okrídleného hmyzu, pôvodné druhy, prírodné rezervácie a všetko potrebné na zachovanie pevných ekosystémov. Choroby a parazity rastlín, stromov, plodín, zvierat a ľudí.
34. zmena klímy (globálna sila ovplyvňujúca všetky oblasti a ekonomické sektory na celom svete)
35. emisie skleníkových plynov (pochádzajú zo spaľovania fosílnych palív, odlesňovania, zmien vo využívaní pôdy, erózie pôdy a v dôsledku poľnohospodárskych aktivít, vrátane hosp. zvierat)
36. body zlomu (prahy, ktorých prekročenie môže mať za následok globálne zmeny ekosystému, okysľovanie oceánov, mŕtve morské zóny, dezertifikácia, roztopenie ľadovcov, eutrofizácia jazier)
37. potravinová bezpečnosť (hlad a podvýživa vo svete narastá, plytvanie potravinami)
38. straty úrody v dôsledku chorôb a škodcov (integrovaná ochrana proti škodcom zahŕňajúca vhodné metódy ochrany rastlín, používanie kultivarov odolných voči škodcom, včasná detekcia škodcov)
39. straty úrody v dôsledku mimoriadnych poveternostných podmienok (extrémy počasia, systémy včasného varovania)
40. poškodenie majetku v dôsledku záplav (protipovodňové opatrenia)
41. nedostatok vody (dopyt po vode presahuje dostupné udržateľné zdroje, narastajúca závislosť poľnohospodárstva na závlahách)
42. vlny horúčav (opatrenia na zmiernenie ich dopadov)
43. lesné požiare (integrovaná protipožiarna ochrana)
Other:
POLITICKÉ faktory: Patria sem politiky, inštitúcie a iniciatívy vrátane nových právnych predpisov na medzinárodnej úrovni EÚ alebo na úrovni členských štátov. Na úrovni EÚ existuje vplyv BREXIT-u, novej komisie s novými prioritami a rozpočtami, ambicióznych plánov pre Zelenú transformáciu a zariadení pre svet po skončení COVID. Existuje posledná vlna reformy SPP. A konečne, mení sa medzinárodný poriadok, v ktorom sa úlohy superveľmocí ako USA a Čína značne vyvinuli, hrozia obchodné vojny a nový význam si získali nové regióny, najmä Afrika.
44. regionálna politika (investície do infraštruktúry, zavádzanie inovácií v poľnohopospodársko-potravinárskom sektore)
45. spoločná poľnohospodárska politika (na roky 2021-2027 EK navrhla flexibilnejší a zjednodušený systém modernizujúci SPP, pričom sa presúva dôraz zo spĺňania požiadaviek a pravidiel smerom na dosahovanie výsledkov a výstupov, väčší dôraz na ochranu životného prostredia, biodiverzity, inovácie, diverzifikáciu a generačnú obnovu fariem)
46. politiky zamerané na životné prostredie a biodiverzitu (dopady ľudských aktivít)
47. energetika a karbónové politiky (prechod z fosílnych palív na bezuhlíkové v druhej polovici tohto storočia)
48. európska Zelená dohoda (séria ambicióznych zelených opatrení v mnohých sektoroch, ako klíma, energetika, priemysel, stavebníctvo, doprava, pôdohospodárstvo, ekosystémy a životné prostredie, podporená investičným plánom)
49. politika pre vidiecky turizmus (zvýšiť popularitu vidieckej turistiky, ochrana historických a kultúrnych pamiatok)
50. politiky v oblasti priemyslu a podnikania (vývoj politík zameraných na podporu nových vidieckych podnikov, podnikateľských inkubátorov, aktívne zapojenie kľúčových aktérov ako partnerov, poskytnutie finančných zdrojov pre univerzity na vytvorenie inovačných a obchodných centier na podporu malých podnikateľov)
51. obchodná politika a vzostup Číny (budovanie transkontinentálneho prechodu z Číny do Ázie, Afriky a Európy)
52. politiky pre pandémie (investície do posilnenia infraštruktúry verejného zdravia, vzájomné prepojenie ľudského zdravia, zdravia zvierat a zdravia prírody, koordinované zvyšovanie povedomia)
Other:
Faktory súvisiace s HODNOTOU: Jednou z najsilnejších síl formujúcich ľudské správanie je súbor „hodnôt“, ktoré informujú o tom, ako jednotlivci vidia svet a ako rozhodujú ako spotrebitelia, ako občania aj ako voliči. Do tejto kategórie teda patria veci ako nárast aktivizmu študentov a zamestnancov, starostlivosť o planétu, nové hnutia v oblasti potravín, záujem o družstvá, obavy o osobné súkromie a nedôvera voči technologicky veľkým spoločnostiam (napríklad Facebook).
53. obavy o planétu, klímu a životné prostredie
54. záujem o osobné zdravie, starostlivosť a wellness
55. hnutia za práva vegetariánov, vegánov, flexitaristov a klimatológov
56. obava z nedostatku prírodných zdrojov
57. postoje k vlastníctvu auta, osobnej mobilite a pohodliu
58. politická apatia a strata dôvery
59. aktivizmus mladých ľudí, zamestnancov, akcionárov a voličov
60. solidarita a spolupatričnosť
61. sociálne podnikanie
62. občianska angažovanosť
63. nimbyizmus (nesúhlas človeka s umiestnením niečoho, čo sa považuje za nežiaduce v jeho susedstve, ako napr. veterných generátorov)
64. dopad COVID-19 na spoločnosť a jej hodnoty (iniciátor krízy s obrovskými negatívnymi dopadmi na zdravie, ekonomiku, spoločnosť a bezpečnosť národa a globálnej komunity, spôsobujú aj vážne politické a sociálne narušenia)
65. glokalizácia (lokálne skúsenosti a hodnoty môžu existovať a rozvíjať sa v spojení s globálnou situáciou)
Other:
Send me a copy of my responses.
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
reCAPTCHA
Privacy
Terms
This content is neither created nor endorsed by Google.
Report Abuse
-
Terms of Service
-
Privacy Policy
Forms