“Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri ilə bağlı məlumatlılıq sorğusu”nun keçirilməsinin məqsədi, iştirakçıların BMT-nin müəyyənləşdirdiyi Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri barədə bilik və məlumatlılıq səviyyəsini qiymətləndirməkdir. Sorğu, insanların DİM-lərlə bağlı anlayışlarını, mövcud təşəbbüslərdən xəbərdarlıq səviyyəsini və davamlı inkişaf prinsiplərinə dair ümumi münasibətini müəyyən etməyə xidmət edir.
2017 və 2019-cu illərdə iki Könüllü Milli Hesabat (KMH) hesabatını təqdim etməklə Azərbaycan 2019-cu ilədək MDB məkanında ilk olaraq iki KMH təqdim edən ölkə olub.
The objective of the "Survey on Awareness of the Sustainable Development Goals" is to systematically evaluate participants’ level of knowledge and awareness regarding the Sustainable Development Goals (SDGs) established by the United Nations. The survey is designed to examine individuals’ comprehension of the SDGs, their familiarity with ongoing initiatives, and their general attitudes toward the principles of sustainable development.
Through the submission of two Voluntary National Reviews (VNRs) in 2017 and 2019, Azerbaijan distinguished itself as the first country within the Commonwealth of Independent States (CIS) to present two VNRs by 2019.