תחרות חדשה - חידה מספר 14
שלום לכולם,
המועד האחרון למענה על חידה מספר 14 עבר, ולכן הטופס סגור לתגובות.

החידה הייתה:
עקיבא גר בשכונה שבה כל אדם הוא או שקרן גמור או דובר אמת מוחלטת.

בערב ל"ג בעומר יצא עקיבא להליכה קצרה בשכונה, וראה קבוצה של ילדים יושבים במעגל סביב מדורה. פנה עקיבא לכל אחד מהילדים ושאל אותו: "האם אתה דובר אמת או דובר שקר?". ענה לו כל אחד מהילדים: "דובר אמת אני". המשיך עקיבא ושאל כל אחד מהילדים, האם הילד שמשמאלך הוא דובר אמת או דובר שקר?". מכל הילדים קיבל עקיבא תשובה זהה: "הילד שמשמאלי הוא שקרן".

חזר עקיבא לביתו, פתח את ארון הממתקים וראה מולו חבילת מרשמלו. חשב עקיבא לעצמו: "ודאי יתאוו הילדים מאוד לצלות את המרשמלו באש, אולי אחזור אליהם ואחלק להם את המרשמלו...", אבל מיד התגנבה לראשו המחשבה שאולי אין די המרשמלו שברשותו כדי להספיק לכל הילדים...

למזלו של עקיבא התכנסה קבוצת הילדים בדיוק אל מול מרכז השיטור השכונתי. התקשר עקיבא אל מרכז השיטור ובפיו בקשה: "אמור לי בבקשה, אדוני השוטר, כמה ילדים מכונסים סביב המדורה אשר מחוץ לשעריך?". תשובת השוטר הגיעה לאחר רגעים מספר: "מר עקיבא, 35 ילדים בדיוק מונה הקבוצה". אולם להפתעתו של עקיבא, לא בזאת תמה השיחה. שכן מיד לאחר מכן נחטף הטלפון מידי השוטר, וקולה של שוטרת נשמע באוזנו: "מר עקיבא, אל תאמין לו, הוא שקרן גמור!! בקבוצה יש בדיוק 32 ילדים!". גדלה השתוממתו של עקיבא עוד יותר, כאשר נחטף הטלפון בשנית, והפעם נשמע קולו של שוטר שלישי שזעק: " מספר הילדים בקבוצה הוא 30!".

האם יכול עקיבא לדעת מהו מספר הילדים בקבוצה?

אם כן, רשמו את מספר הילדים בקבוצה. אם לא, רשמו בתור תשובה את המספר אפס.


והפתרון הוא: 32
להלן הסברו של יואב פלד-לויתן מהרצליה: בגלל שעקיבא שאל את הילדים אם הילד שמשמאלם דובר שקר או אמת וכולם אמרו שקר זאת אומרת שהם מסודרים שבין כל שני דוברי שקר יש דובר אמת ובין כל שני דוברי אמת יש דובר שקר וכדי שזה יהיה נכון צריך שיהיו מספר זוגי של ילדים.
בגלל שיש מספר זוגי של ילדים 35 ילדים לא אפשרי לכן אנו יודעים שזה או 30 או 32 או 0 (אי אפשר לדעת) אבל השוטרת אמרה שהאיש שאמר 35 הוא דובר שקר והוא באמת כזה, לכן היא דוברת אמת ויש 32 ילדים כפי שהיא אמרה.

חידה חדשה תתפרסם היום ב - 20:00.
תודה לכל הפותרים והפותרות!
____________________________________________________________________

דף העדכונים של תוכנית ההעשרה נמצא בקישור הבא: http://lp6.me/mkBJa
מומלץ להכנס אליו מפעם לפעם ולהתעדכן בחדשות התוכנית

This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy