Cafe Calculations
To open the calculator, click on the home button, then click on "All Apps" and find the calculator under "C". Unless otherwise indicated, give all answers dealing with money as cents rounded to the nearest tenth of a cent. For example, if you calculate $3.99 divided by 71, your calculator will give you the answer 0.05619718... (units are dollars), which is 5.6 cents rounded to the nearest tenth of a cent.
Homeroom Teacher *
Student Name *
Your answer
Drinks
Calculate the costs associated with the drinks that we will sell at our cafe. Each drink serving will be 4 ounces of juice in a 5 ounce cup.
A gallon of orange juice contains 128 ounces. How many 4 ounce servings of orange juice are in one gallon?
Your answer
If a gallon of orange juice costs $3.99 to buy at the store, how much will each 4 ounce serving cost us to purchase? (You will need the previous answer.)
Your answer
A package of apple juice at BJs contains 4 containers, each with 64 ounces of juice. How many ounces of apple juice are in one package?
Your answer
How many 4 ounce servings are in one package of apple juice sold at BJs? (You will need the previous answer.)
Your answer
One package of apple juice at BJs costs $5.99. How much will each 4 ounce serving of apple juice cost us? (You will need the previous answer.)
Your answer
We can purchase a large quantity of Dixie cups (5 ounce size) from Amazon for a reasonable amount of money. We can purchase 450 cups for $10.49. How much will each Dixie cup cost us?
Your answer
Baked Goods
Calculate the costs associated with the baked goods we will sell at our cafe.
A container of assorted donut holes contains 3 different flavors of donut holes. There are 17 donut holes of each flavor. How many donut holes are in container?
Your answer
The container of donut holes costs $4.99. How much will each donut hole cost us?
Your answer
A container of mini muffins contains 32 mini muffins and costs $6.99. How much will each mini muffin cost us?
Your answer
We can purchase 495 snack bags for $12.29. How much will each snack bag cost us?
Your answer
Expenses
Calculate the total expenses (cost to us) for the combinations given. Use your answers to the questions above. Don't forget the cost of the Dixie cup to hold the juice, and a snack bag to hold the baked goods.
Calculate our expenses if we sell the following: Two donut holes and 4 ounces of orange juice.
Your answer
Calculate our expenses if we sell the following: Two mini muffins and 4 ounces of apple juice.
Your answer
Calculate our expenses if we sell the following: One mini muffin, one donut hole, and 4 ounces of orange juice.
Your answer
Profit
Suppose we sell our combinations of baked goods and drinks for $1. Calculate our profit in the following situations.
Calculate our profit if we sell the following for $1: Two donut holes and 4 ounces of orange juice. (You can use the calculation you did a few questions up.)
Your answer
Calculate our profit if we sell the following for $1: Two mini muffins and 4 ounces of orange juice. (This is a different combination than those above.)
Your answer
Calculate our profit if we sell the following for $1: One mini muffin, one donut hole and 4 ounces of apple juice. (This is a different combination than those above.)
Your answer
Do you think that our profit would be reasonable in these situations?
Do you think our potential customers (Sunset Park students) would spend $1 on the breakfast combinations described above?
Our sale will be in the days right before Spring Break in the beginning of April. What do you think we should call our sale of breakfast baked goods and juice?
Your answer
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Additional Terms