Sõnavõistluse osalemisvorm
Leia vaste ühele allolevatest sõnadest või lisa enda termin, millele soovid pakkuda vastet. Sõnade esitamise hulk osaleja kohta ei ole piiratud.

Fantasy
Ulmekirjanduse ja -filmide alaliik, mis on seotud muinasjuttudega. Seda iseloomustavad maagia, üleloomulikkus ja/või imepärased olendid. Otsetõlge „fantaasia” seondub kõigi ulme alaliikidega, ka kogu kirjandus on vähem või rohkem fantaasia vili. Kasutatud on ka vastet „imeulme”, aga täielikult omaks pole seda võetud. Mugandsõna „fäntäsi” kõlab aga eesti keeles lihtsalt koledasti.
Näitelause: ““Draakoni tund” on oma žanri klassika, mis hilisemat fantasy´t oluliselt mõjutanud.” (Sirp)

Splatter
Õudusfilmide alaliik, mis tähistab filme või ka arvutimänge, kus iga natukese aja tagant plartsatab ülepakutud kujul laiali verd, ajusid ja sisikondi. Otsetõlkes tähendabki ‘plartsuma’, ‘täis või laiali pritsima’. Eesti keeles on kasutatud ka mugandatud vormi “splätter”. Splatter´id on näiteks Peter Jacksoni varajased filmid “Bad Taste” ja “Dead Alive”.
Näitelause: “Kuulsamaid splatter-filme on ilmselt Sam Raimi “Evil Dead”.” (Eesti Päevaleht)

Slasher
Õudusfilmide kõige populaarsemaid alaliike, milles sarimõrvar varitseb ja tapab oma ohvreid iseäranis õõvastaval viisil peamiselt külmrelva kasutades. Otsetõlkes tähendab slash ´lõikehaava´, ´lõikamist´, ´(noaga) raiumist´. Eesti keeles on kasutatud ka mugandatud vormi “släsher”. Tuntumad esindajad on “Texase mootorsaemõrvad”, “Karje” ja “Halloween”.
Näitelause: “Vara on veel rääkida slasher-õudusfilmi hääbumisest.”

Grindhouse
Termin, mida kasutatakse madalaeelarveliste filmide kohta, kus traditsiooniliste kunstiliste väärtuste asemel seatakse võimendatult esiplaanile seks, vägivald ja/või õudus. Sõna tuleneb USAs tegutsenud kinodest, kus näidati tsenseerimata seks-, õudus- ja märulifilme. Tänapäeval tähistab kõike, mis matkib 1960.-1970ndate B-kategooria filme ja nende odavat esteetikat. Grindhouse-žanri populariseerimisele aitas kaasa Quentin Tarantino ja Robert Rodrigueze 2007. aastal valminud film „Grindhouse”.
Näitelause: „Unustatud pole ka veidrama maitsemeelega publikut, sest tänavuses programmis linastub ka grindhouse’i žanris tehtud kaksikfilm „Vaginal Holocaust + Caged Lesbos A- Go-Go”. (Sirp)

Gore
Vägivalla üksikasjalik kujutamine kirjanduses, filmis ja videomängudes; ka splatter-filmi alaliik, kus näidatakse detailselt eriti jõhkrat piinamist. Otsetõlkes tähendab ‘paakunud verd’, ‘veristamist’. Tuntumaid filminäiteid on “Kannibalide holokaust”, uuemast ajast “Saag” ja “Hostel”.
Näitelause: „Pakutakse kõike seda, mida saab seostada B-kategooria filmikunstile iseloomulikuga: palju verd ja toorest inimliha, puhast gore’i ja veelgi rohkem musta huumorit.” (Postimees)

Slipstream
Piiripealne ulme ehk fantastika, mis ei järgi žanriulme traditsioone. Kasutatakse küll ulmelisi elemente, aga liiga vähe või ebateadlikult, et tulemust klassikaliseks ulmeks pidada, samas pole see ka enam realism. Tõlkes tähendab ‘keerisjälge’, ‘hõreda õhuga ala kiirelt liikuva objekti taga, (propelleri taha paisatud) õhuvoogu’, ‘tuules sõitmist’. Kasutatud on terminit ‘hämarulme’, aga sellega kaasneb negatiivne tähendusväli. Maagiline realism on jälle liiga kitsa tähendusega.
Näitelause: „Tegemist pole tüüpilise ulme, vaid pigem slipstream'iga.” (Sirp)

Next
Never submit passwords through Google Forms.
This form was created inside of MTÜ Pimedate Ööde Filmifestival. Report Abuse - Terms of Service - Additional Terms