OSS víkend Bratislava 2017, anketa o prednáškach a workshopoch
Pre OSS víkend (Bratislava, 17.-18. jún 2017, http://ossvikend.sk), sme dostali takmer 40 návrhov na prednášky a workshopy. Vaše odpovede v tejto ankete nám pomôžu pri zostavovaní programu, hlasujte do piatka 19. mája. Hlasujte prosím za všetky príspevky. Vaše otázky radi zodpovieme na ossvikend(at)soit(.)sk
Prednáška: Rust - jazyk budúcnosti? (Martin Habovštiak, 30 min) *
Rust je unikátny jazyk v tom, že je bezpečný ako napr. Python, či Java, avšak dokáže podať výkon porovnateľný s C(++), ba aj vyšší. Pritom je veľmi produktívny s abstrakciami ako vo vyšších jazykoch, ktoré kompilátor dokáže poriadne optimalizovať. Motivačný pitch ako to funguje a prečo sa o to zaujímať.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Managing build infrastructure of a Debian derivative (Andrew Shadura, 30 min) *
This talk discusses infrastructure based on Jenkins and Open BuildSystem (OBS) which provides continuous integration and package and imagebuilds for a Debian derivative.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Sieťové zariadenia v Linuxe (Ľubor Jurena, 30 min) *
Na prednáške si predstavíme fyzické a virtuálne sieťové rozhrania v Linuxe, ich konfiguráciu a možnosti redundancie a load balancingu.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Workshop: Naučte se Vim (Petr Hodač, 60 min) *
Vim je jeden z nejlepších editorů, které si můžete přát. Znát alespoň základy vám zrychlí vaši práci. Na workshopu se naučíme základy tohoto skvělého pomocníka a ukážeme si i některé nejšikovnější pokročilejší funkce.
Prednáška: Scuttlebutt - decentralizovaná sieť založená na klebetách (Matej Nemček, 30 min) *
Decentralizované siete zažívajú boom každým rokom, ale mnohé z nich vyžadujú bežať serverovú časť, sú komplikované na nastavenie alebo vám replikujú celú sieť. Scuttlebutt miesto objektívnosti, singletonov a konsenzusu si osvojil subjektívnosť, sociálne siete a lokálnu dôveru. Celá vaša realitná sieť je postavená na vašom personálnom sigchaine - pohľade. Na prednáške si následne ukážeme demo s vašou participáciou, odporúčaný systém je Darwin alebo GNU/Linux.Dĺžka trvania prednášky: 30 min
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Continuous Intergration pomocí Jenkins (Václav Šístek , 30 min) *
Jenkins je open source automatizační nástroj, jehož popularita stále stoupá. Tzv. průběžná integrace (Continuous Integration) je nastupující trend ve vývoji softwaru. Přednáška představí základní myšlenky průběžné integrace a její praktickou implementaci pomocí Jenkinsu. Zabrousíme i do historie projektu a jeho dalšího směru vývoje.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Open-sourcové nástroje na tvorbu a používanie webových korpusov (Vladimír Benko, 60 min) *
Jazykové korpusy sú veľké štruktúrované elektronické zbierky textov, ktoré sa používajú v jazykovednom výskume, tvorbe slovníkov, prekladateľstve a ako zdroj materiálu pri aplikácie NLP. Webové korpusy sa tvoria z textov získaných sťahovaním z internetu pomocou automatizovaných procedúr, ich následnou filtráciou, deduplikáciou, morfosyntaktickou anotáciou a zaradím pod príslušný korpusový manažér.Prednáška predstaví súbor FLOSS nástrojov realizujúci kompletný cyklus tvorby a využitia webového korpusu: (1) SpideLing -- crawler optimalizovaný na sťahovanie textových dát z internetu; (2) jusText -- nástroj na odstraňovanie "rámovania" ("boilerplate") webových stránok; (3) chared -- nástroj na určovanie kódovania webových stránok; (4) trigrams -- nástroj na určovanie jazyka textu stránok; (5) Onion -- nástroj na deduplikáciu dokumentov (celých stránok) a segmentov (odsekov, príp. viet); (6) unitok -- nástroj na tokenizáciu (segmentáciu textu na slová);(7) TreeTagger, MorphoDiTa, Hunpos -- nástroje na morfosyntaktickú anotáciu textu; (8) NoSketch Engine -- nástroj na prácu s korpusom (korpusový manažér).
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: E-mailové reputační systémy (Ondřej Caletka, 60 min) *
Boj se spamem a podvodnými e-maily je neustálý proces, jehož součástí jsou stále nové mechanizmy a standardy. V přednášce budou představeny systémy SPF, DKIM a DMARC, které se snaží zvýšit ověřitelnost identity odesílatele a také automatizovaně hlásit pokusy o doručení neověřitelných zpráv.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Drátujeme IoT: InfluxDB a Grafana (Jakub Huspek, 60 min) *
Máte domácnost prošpikovanou chytrými senzory, nebo rack plný běžících serverů s hromadou metrik? V hlavě si potichu říkáte: "Co já bych dal za krásný spojitý graf!" Neváhejte dorazit na přednášku o tom, jak správně ukládat data s časovým razítkem, jak se o ně starat a v neposlední řadě taky na to, jak je zobrazit pro případ, že je chcete ukázat třeba sousedům.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Samo sa učiace roboty (Michal Chovanec, 60 min) *
Samo sa učiace roboty (Michal Chovanec, 60 min) Vo workshope by som rád ukázal ako sa môže robot sám naučiť sledovať čiaru. video ako to asi pracuje : https://www.youtube.com/watch?v=NrLjs8JVGNU, Použitý bude algoritmus reinforcement learning, programovať sa bude v C++.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Workshop: Instalace Arch Linuxu (Václav Pužman, 60 min) *
Nebaví vás vaše distribuce, hledáte alternativu a Gentoo je pro vás příliš hardcore? Pak je tento workshop práve pro vás! Ve virtuálním prostředí projdeme kroky instalace základního systému, naučíme se ovládat nástroj pacman. Přidáme grafické rozhraní a zakončíme sestavením a instalací balíčku z AUR - Arch User Repository. Ukážeme si, jak si zásadně usnadnit práci s AUR pomocí yaourt.
Prednáška: Aktivity pri tvorbe priestoru pre využívanie otvoreného softvéru v prostredí verejnej správy (Milan Andrejkovič , 30 min) *
Zvyšovanie efektivity vynakladania verejných zdrojov je možné pomôcť dosiahnuť aj masívnejším využívaním otvoreného softvéru v prostredí verejnej správy. Je potrebné posúdiť, aký otvorený softvér už verejná správa využíva a súčasne aj zvážiť, v akých prípadoch je vhodnejšie nasadenie proprietárneho a kedy otvoreného softvéru. Predstavenie úloh Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie dotýkajúcich sa otvoreného softvéru.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Prečo a ako využiť (micro)Python v elektronike (Marek Mansell, 60 min) *
MicroPython sa stáva novým trendom v oblasti vývoja elektroniky. Jeho benefity však najviac ocenia predovšetkým začiatočníci a hardvérový nadšenci. Ukážeme si, čo sú výhody (a nevýhody) MicroPythonu, prečo je ideálny na výučbu v školách a čo všetko s ním vieme naprogramovať (od diaľkovo ovládaného svetla po inteligentný skleník či domácnosť)
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: OpenSource vo webových trendoch pre rok 2017 (Marek Galinski, 30 min) *
Web prechádza v súčasnosti veľkou generačnou premenou, kedy sa z obsahu, ktorý bol dokumentom, stáva obsah, ktorý je zážitkom. Toto súvisí s príchodom a masívnym využívaním nových technológií a knižníc - väčsina z nich sú opensource. Prednáška je krátky prehľad súčasných trendov, a stručný prehľad knižníc a nástrojov k ich dosiahnutiu.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Drátujeme IoT: MQTT s Mosquitto brokerem (Vojtěch Suk, 60 min) *
MQTT patří do skupiny IoT protokolů, které v poslední době získávají na popularitě. Pojďme se podívat, jak se s ním pracuje, na co ho můžeme použít a co obnáší jej zprovoznit. Během přednášky se podíváme na klientskou i serverovou část a nezapomenem ani na zprovoznění Mosquitto brokeru.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Jak propojujeme nejen český a slovenský internet (Michal Halenka, 60 min) *
Již 20 let funguje v ČR neutrální výměný uzel. V roce 2015 rozšířil své působení i do SR. K čemu takový výměný uzel slouží, jak se během dvou dekád vyvíjel a rozšiřoval, a jaké jsou plány do budoucna se můžete dozvědět na této přednášce.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Workshop: Hardvérový Workshop s MicroPythonom (Marek Mansell, 3 hod) *
Pomocou MicroPythonu dokážeme vyvíjať hardvér rýchlo a lacno. Na zariadeniach NodeMCU si vyskúšame rozsvietiť LEDku, prehrať 1D animáciu na LED pásiku, odmerať teplotu či množstvo svetla. Samozrejme toto všetko môžeme ovládať aj z mobilu alebo počítača cez internet, nakoľko NodeMCU obsahuje WiFi modul. Hardvér nám zapožičia združenie SPy, o.z.
Prednáška: Studentská organizace a OSS (Václav Pužman, Pavel Dostál, 30 min) *
Představujeme Studentskou unii ČVUT, klub Silicon Hill. Klub, který má takřka čtyři ticíce členů, mezi nimiž je na 200 dobrovolníků, kteří se starají o chod celé organizace a podílejí se na velkém množství aktivit a událostí. Ukážeme, čím se tedy nejen studenti zabývají ve svém volném čase a představíme naši počítačovou síť a služby, které jsou na ní dostupné. Povíme si, jaké technologie využíváme na našich serverech a jaké jsou naše nejvýznamější projekty.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Workshop: Začátky s Linuxem (Veronika Švecová, 3 hod) *
Workshop je určen pro začátečníky, kteří se chtějí seznámit se základy práce v Linuxu. Náplní bude představení Linuxu, stručný přehled distribucí, ukázka provedení různých úkolů pomocí příkazové řádky i GUI, praktické vyzkoušení různých příkladů, uvedení některých alternativ k MS software, tipy a triky pro usnadnění každodenní práce atd.
Prednáška: Drátujeme IoT: Integrujeme s Node-RED (Adam Hořčica, 60 min) *
Node-RED je grafický programovací jazyk s podtitulem „A visual tool for wiring the Internet of Things“. V přednášce se podíváme na to, jak si Node-RED nainstalovat a k čemu se dá využít. Samotnou integraci si vyzkoušíme napojením na ESP8266 přímo v přednáškovém sálu.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Firefox v roce 2017 (Michal Stanke, 30 min) *
Firefox je známý prohlížeč, který Mozilla poprvé vydala v listopadu 2004. Letos, shodou okolností také v listopadu, ho ale čekají velké změny, možná největší za celou existenci. Pojďme si popovídat něco o projektech Quantum, Photon a některých experimentech.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: LDAP jako úložiště konfiguračních údajů DHCP serveru (Martin Bílý , 30 min) *
Představuji vysoce dostupnou (HA) službu DHCP. Použiji ISC DHCP servery v režimu master-slave. A obsah konfiguračního souboru uložím ve tvaru LDAP objektů do replikovaného LDAP stromu. Představím výhody i nevýhody takového řešení, zkušenosti z několikaletého provozu.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: illumos, SmartOS, Danube Cloud. (Daniel Kontšek, Ján Poctavek, 60 min) *
(1) História Sun Solaris a jeho osud po odkúpení spoločnosťou Oracle. Vznik illumosu a distribúcii na ňom postavených. Zaujimavé vlastnosti OS illumos: Crossbow, DTrace, ZFS, zóny, KVM. SmartOS ako plnohodnotný hypervisor. (2) Danube Cloud ako open source orchestračný nástroj na správu a automatizáciu cloudových datacentier. Vlastnosti a história Danube Cloud (bývalé Erigones SDDC), otvorenie kódu a vývoja.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: "We Believe in Open Source" v kancelářské praxi (Václav Steiner, společnost CZ.NIC, 30 min) *
Tvoříme open source a nebojíme se ho aktivně používat i při kancelářské práci! Jaké komplikace jsme museli řešit na pracovních stanicích běžících na Linuxu a jak se u nás pracuje uživatelům, kteří byli zvyklí na Microsoft Windows a Office? Jaké používáme a jak máme vyřešené emailové a kalendářové služby, ticketovací systémy, zálohování a další služby? Proč jsme se vydali tímto směrem, jak vypadá srovnání oproti komerčním řešením a o dalších zajímavých tématech budu povídat v této přednášce.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Wayland - jak daleko jsme se dostali? (Jiří Eischmann, 60 min) *
Wayland už je dnes neoddiskutovatelným nástupcem letitých X11. Přednáška shrne, proč Wayland vznikl, jak funguje, jaké přináší výhody a v jakém je momentálně stavu.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Workshop: Samo sa učiace roboty (Michal Chovanec, celý deň) *
Vo workshope by som rád ukázal ako sa môže robot sám naučiť sledovať čiaru. video ako to asi pracuje : https://www.youtube.com/watch?v=NrLjs8JVGNU, Použitý bude algoritmus reinforcement learning, programovať sa bude v C++.
Workshop: HTTP security headers (Tomáš Hála 3 hod) *
Jaké jsou k dispozici HTTP hlavičky pro zabezpečení webu? Jak fungují, proti čemu mě pomohou ochránit a jak je mám správně nastavit? Workshop na stejné téma, kde bychom si hlavičky zkoušeli prakticky nastavovat, testovali různé konfigurace a ukazovali si, jak se to projevuje v prohlížeči klienta.
Prednáška: Wikiúdaje - otvorené údaje vo Wikipédii a za ňou (Michal Matúšov, 30 min) *
Wikiúdaje, najnovší príspevok do rodiny projektov Nadácie Wikimédia, sú výnimočné tak svojou povahou ako aj presahom. Wikiúdaje na rozdiel od ostatných projektov nepracujú s textom ale so štruktúrovanými údajmi. Vďaka tomu môže byť Wikipédia aktuálna ako nikdy predtým a dvere externým vývojárom sa široko otvorili.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Workshop: Introduction to Rust (Martin Habovštiak, 60 min) *
Unikátna kombinácia vlastností jazyka Rust naznačuje zaujímavú budúcnosť. Svedčí o tom aj to, že podľa Stack Overflow ide o najmilovanejší jazyk za posledné dva roky. Workshop má za cieľ pomôcť záujemcom naučiť sa tento moderný jazyk.
Prednáška: Zcash a ti další (Petr Hodač, 30 min) *
Bitcoin je tu s námi už dlouho ale exitují další zajímavé cryptoměny jako Zcash nebo Etherium. Má je smysl težit, obchodavat? Jaký hardware je nutný a co použít na těžbu? Na to se podíváme v této přednášce.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: HTTP security headers (Tomáš Hála, 60 min) *
Jaké jsou k dispozici HTTP hlavičky pro zabezpečení webu? Jak fungují, proti čemu mě pomohou ochránit a jak je mám správně nastavit?
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Apparmor (Zdeněk Kubala, 30 min) *
Co to je Apparmor, k cemu slouzi, jak jej pouzivat.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Použitie open source v štátnom projekte ITMS2014+ (Martin Kováčik, Peter Kulich, 60 min) *
Postaviť štátny IT systém na open source už nie je utópiou ale reálnou alternatívou voči použitiu proprietárnych technológií. Ukážeme si ako sme prostredníctvom OSS zrealizovali úspešný IT projekt ITMS2014+ (https://www.itms2014.sk/). Bude predstavená jeho architektúra, ukážeme si použitie OSS na projekte, porovnáme možnosti OSS voči proprietárnym riešeniam a zdvôvodníme prečo sme zvolili OSS.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Otvorené vedomie - budúcnosť otvoreného softvéru (Martin Šechný, 30 min) *
Vízia budúcnosti IT v kontexte otvoreného hardvéru, otvorenéhooftvéru a otvorených dát. Môže mať umelá inteligencia vedomie? Získa človek nesmrteľnosť kopírovaním vedomia? Ako bude vyzerať veda a vzdelávanie v dobe otvoreného vedomia? Programovanie v správnom kontexte dáva odpovede dnes a bude dávať aj v budúcnosti.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Ako na mobilne applikacie s React Native (Stanislav Miklik, 30 min) *
Pred dvoma rokmi Facebook uviedol React Native do sveta Open Source a od vtedy sa projekt teší stále narastajúcej popularite a podpore ďalších firiem ako Airbnb, Instagram alebo Baidu. React Native je framework na vývoj natívnych aplikácii pre rôzne platformy (iOS, Android, a iné) s takmer 100% zdielaným kódom bez nutnosti obetovať výkon ci užívateľsky komfort. Framework stavia na JavaScripte a Reacte s využitý rovnakých technológii ako pri vývoji webových aplikácii v súlade s filozofiou projektu: "learn once, write anywhere" Radi sa s Vami podelíme o naše 1,5 ročné skúsenosti s vývojom multiplatformový mobilných aplikácii v React Native.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Efektivní a profesionální sazba v systému LaTeX (Ondřej Guth, 60 min) *
Baví vás psát kód (programování, skriptování, markup)? Chcete kvalitně vysázenou dokumentaci, článek, prezentaci či dokonce knihu? Na této přednášce si představíme LaTeX, který umožňuje kvalitní a přitom snadnousazbu různých druhů dokumentů, a to docela jinak než WYSIWYG systémy. Ukážeme si práci od začátku do konce - od psaní textu přes vylepšení vzhledu až po citování.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Flatpak - revoluce v distribuci linuxových aplikací? (Jiří Eischmann, 60 min) *
V poslední době se objevují technologie, které aspirují na to přinést jednotný způsob distribuce a instalace aplikací na Linux. Flatpak je jednou z nich. Přednáška čtenáře seznámí s tím, jak Flatpak funguje, jaké má limity a naopak výhody, jak se pro něj vytvářejí aplikace a co se plánuje do budoucna.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Ako funguje Bitcoin? (Martin Habovštiak, 60 min) *
Prečo nie je potrebné Bitcoinu veriť? Ako vieme, že funguje správne? Vysvetlenie vnútorností fungovania Bitcoinu po technickej stránke zrozumiteľným spôsobom.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Tvorba pluginů pro textový editor Vim (Pavel Tišnovský, 60 min) *
Popis základů Vim scriptu (jazyka pro tvorbu pluginů pro Vim). Zmínka o nových vlastnostech Vim scriptu přidaných do Vimu 8. Komunikace mezi Vim scriptem a objekty textového editoru (buffery, okny, registry). Ukázka struktury složitějšího pluginu.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: .NET v roku 2017 (Jaroslav Imrich, 60 min) *
.NET už dávno nie je technológiou vyvíjanou za zatvorenými dverami a určenou len pre OS Windows. Microsoft pred pár rokmi vytvoril a dodnes aktívne rozvíja open source platformu .NET Core, ktorá je oficiálne podporovaná aj na Linuxe a Mac OS X. Na prednáške sa zorientujeme v základných pojmoch z .NET sveta a názorne si ukážeme, že dnes nám už nič nebráni vyvíjať a prevádzkovať .NET aplikácie aj na Linuxe.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Submit
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Additional Terms