OSS víkend Bratislava 2017, anketa o prednáškach a workshopoch
Pre OSS víkend (Bratislava, 17.-18. jún 2017, http://ossvikend.sk), sme dostali takmer 40 návrhov na prednášky a workshopy. Vaše odpovede v tejto ankete nám pomôžu pri zostavovaní programu, hlasujte do piatka 19. mája. Hlasujte prosím za všetky príspevky. Vaše otázky radi zodpovieme na ossvikend(at)soit(.)sk
Prednáška: Zcash a ti další (Petr Hodač, 30 min)
Bitcoin je tu s námi už dlouho ale exitují další zajímavé cryptoměny jako Zcash nebo Etherium. Má je smysl težit, obchodavat? Jaký hardware je nutný a co použít na těžbu? Na to se podíváme v této přednášce.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Workshop: Hardvérový Workshop s MicroPythonom (Marek Mansell, 3 hod)
Pomocou MicroPythonu dokážeme vyvíjať hardvér rýchlo a lacno. Na zariadeniach NodeMCU si vyskúšame rozsvietiť LEDku, prehrať 1D animáciu na LED pásiku, odmerať teplotu či množstvo svetla. Samozrejme toto všetko môžeme ovládať aj z mobilu alebo počítača cez internet, nakoľko NodeMCU obsahuje WiFi modul. Hardvér nám zapožičia združenie SPy, o.z.
Prednáška: Ako funguje Bitcoin? (Martin Habovštiak, 60 min)
Prečo nie je potrebné Bitcoinu veriť? Ako vieme, že funguje správne? Vysvetlenie vnútorností fungovania Bitcoinu po technickej stránke zrozumiteľným spôsobom.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Continuous Intergration pomocí Jenkins (Václav Šístek , 30 min)
Jenkins je open source automatizační nástroj, jehož popularita stále stoupá. Tzv. průběžná integrace (Continuous Integration) je nastupující trend ve vývoji softwaru. Přednáška představí základní myšlenky průběžné integrace a její praktickou implementaci pomocí Jenkinsu. Zabrousíme i do historie projektu a jeho dalšího směru vývoje.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: HTTP security headers (Tomáš Hála, 60 min)
Jaké jsou k dispozici HTTP hlavičky pro zabezpečení webu? Jak fungují, proti čemu mě pomohou ochránit a jak je mám správně nastavit?
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Drátujeme IoT: Integrujeme s Node-RED (Adam Hořčica, 60 min)
Node-RED je grafický programovací jazyk s podtitulem „A visual tool for wiring the Internet of Things“. V přednášce se podíváme na to, jak si Node-RED nainstalovat a k čemu se dá využít. Samotnou integraci si vyzkoušíme napojením na ESP8266 přímo v přednáškovém sálu.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Wikiúdaje - otvorené údaje vo Wikipédii a za ňou (Michal Matúšov, 30 min)
Wikiúdaje, najnovší príspevok do rodiny projektov Nadácie Wikimédia, sú výnimočné tak svojou povahou ako aj presahom. Wikiúdaje na rozdiel od ostatných projektov nepracujú s textom ale so štruktúrovanými údajmi. Vďaka tomu môže byť Wikipédia aktuálna ako nikdy predtým a dvere externým vývojárom sa široko otvorili.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: OpenSource vo webových trendoch pre rok 2017 (Marek Galinski, 30 min)
Web prechádza v súčasnosti veľkou generačnou premenou, kedy sa z obsahu, ktorý bol dokumentom, stáva obsah, ktorý je zážitkom. Toto súvisí s príchodom a masívnym využívaním nových technológií a knižníc - väčsina z nich sú opensource. Prednáška je krátky prehľad súčasných trendov, a stručný prehľad knižníc a nástrojov k ich dosiahnutiu.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Workshop: Introduction to Rust (Martin Habovštiak, 60 min)
Unikátna kombinácia vlastností jazyka Rust naznačuje zaujímavú budúcnosť. Svedčí o tom aj to, že podľa Stack Overflow ide o najmilovanejší jazyk za posledné dva roky. Workshop má za cieľ pomôcť záujemcom naučiť sa tento moderný jazyk.
Prednáška: Sieťové zariadenia v Linuxe (Ľubor Jurena, 30 min)
Na prednáške si predstavíme fyzické a virtuálne sieťové rozhrania v Linuxe, ich konfiguráciu a možnosti redundancie a load balancingu.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Apparmor (Zdeněk Kubala, 30 min)
Co to je Apparmor, k cemu slouzi, jak jej pouzivat.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Rust - jazyk budúcnosti? (Martin Habovštiak, 30 min)
Rust je unikátny jazyk v tom, že je bezpečný ako napr. Python, či Java, avšak dokáže podať výkon porovnateľný s C(++), ba aj vyšší. Pritom je veľmi produktívny s abstrakciami ako vo vyšších jazykoch, ktoré kompilátor dokáže poriadne optimalizovať. Motivačný pitch ako to funguje a prečo sa o to zaujímať.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: "We Believe in Open Source" v kancelářské praxi (Václav Steiner, společnost CZ.NIC, 30 min)
Tvoříme open source a nebojíme se ho aktivně používat i při kancelářské práci! Jaké komplikace jsme museli řešit na pracovních stanicích běžících na Linuxu a jak se u nás pracuje uživatelům, kteří byli zvyklí na Microsoft Windows a Office? Jaké používáme a jak máme vyřešené emailové a kalendářové služby, ticketovací systémy, zálohování a další služby? Proč jsme se vydali tímto směrem, jak vypadá srovnání oproti komerčním řešením a o dalších zajímavých tématech budu povídat v této přednášce.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Wayland - jak daleko jsme se dostali? (Jiří Eischmann, 60 min)
Wayland už je dnes neoddiskutovatelným nástupcem letitých X11. Přednáška shrne, proč Wayland vznikl, jak funguje, jaké přináší výhody a v jakém je momentálně stavu.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Managing build infrastructure of a Debian derivative (Andrew Shadura, 30 min)
This talk discusses infrastructure based on Jenkins and Open BuildSystem (OBS) which provides continuous integration and package and imagebuilds for a Debian derivative.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Workshop: HTTP security headers (Tomáš Hála 3 hod)
Jaké jsou k dispozici HTTP hlavičky pro zabezpečení webu? Jak fungují, proti čemu mě pomohou ochránit a jak je mám správně nastavit? Workshop na stejné téma, kde bychom si hlavičky zkoušeli prakticky nastavovat, testovali různé konfigurace a ukazovali si, jak se to projevuje v prohlížeči klienta.
Prednáška: LDAP jako úložiště konfiguračních údajů DHCP serveru (Martin Bílý , 30 min)
Představuji vysoce dostupnou (HA) službu DHCP. Použiji ISC DHCP servery v režimu master-slave. A obsah konfiguračního souboru uložím ve tvaru LDAP objektů do replikovaného LDAP stromu. Představím výhody i nevýhody takového řešení, zkušenosti z několikaletého provozu.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Drátujeme IoT: MQTT s Mosquitto brokerem (Vojtěch Suk, 60 min)
MQTT patří do skupiny IoT protokolů, které v poslední době získávají na popularitě. Pojďme se podívat, jak se s ním pracuje, na co ho můžeme použít a co obnáší jej zprovoznit. Během přednášky se podíváme na klientskou i serverovou část a nezapomenem ani na zprovoznění Mosquitto brokeru.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Drátujeme IoT: InfluxDB a Grafana (Jakub Huspek, 60 min)
Máte domácnost prošpikovanou chytrými senzory, nebo rack plný běžících serverů s hromadou metrik? V hlavě si potichu říkáte: "Co já bych dal za krásný spojitý graf!" Neváhejte dorazit na přednášku o tom, jak správně ukládat data s časovým razítkem, jak se o ně starat a v neposlední řadě taky na to, jak je zobrazit pro případ, že je chcete ukázat třeba sousedům.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Workshop: Naučte se Vim (Petr Hodač, 60 min)
Vim je jeden z nejlepších editorů, které si můžete přát. Znát alespoň základy vám zrychlí vaši práci. Na workshopu se naučíme základy tohoto skvělého pomocníka a ukážeme si i některé nejšikovnější pokročilejší funkce.
Prednáška: illumos, SmartOS, Danube Cloud. (Daniel Kontšek, Ján Poctavek, 60 min)
(1) História Sun Solaris a jeho osud po odkúpení spoločnosťou Oracle. Vznik illumosu a distribúcii na ňom postavených. Zaujimavé vlastnosti OS illumos: Crossbow, DTrace, ZFS, zóny, KVM. SmartOS ako plnohodnotný hypervisor. (2) Danube Cloud ako open source orchestračný nástroj na správu a automatizáciu cloudových datacentier. Vlastnosti a história Danube Cloud (bývalé Erigones SDDC), otvorenie kódu a vývoja.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Scuttlebutt - decentralizovaná sieť založená na klebetách (Matej Nemček, 30 min)
Decentralizované siete zažívajú boom každým rokom, ale mnohé z nich vyžadujú bežať serverovú časť, sú komplikované na nastavenie alebo vám replikujú celú sieť. Scuttlebutt miesto objektívnosti, singletonov a konsenzusu si osvojil subjektívnosť, sociálne siete a lokálnu dôveru. Celá vaša realitná sieť je postavená na vašom personálnom sigchaine - pohľade. Na prednáške si následne ukážeme demo s vašou participáciou, odporúčaný systém je Darwin alebo GNU/Linux.Dĺžka trvania prednášky: 30 min
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Workshop: Instalace Arch Linuxu (Václav Pužman, 60 min)
Nebaví vás vaše distribuce, hledáte alternativu a Gentoo je pro vás příliš hardcore? Pak je tento workshop práve pro vás! Ve virtuálním prostředí projdeme kroky instalace základního systému, naučíme se ovládat nástroj pacman. Přidáme grafické rozhraní a zakončíme sestavením a instalací balíčku z AUR - Arch User Repository. Ukážeme si, jak si zásadně usnadnit práci s AUR pomocí yaourt.
Prednáška: E-mailové reputační systémy (Ondřej Caletka, 60 min)
Boj se spamem a podvodnými e-maily je neustálý proces, jehož součástí jsou stále nové mechanizmy a standardy. V přednášce budou představeny systémy SPF, DKIM a DMARC, které se snaží zvýšit ověřitelnost identity odesílatele a také automatizovaně hlásit pokusy o doručení neověřitelných zpráv.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Samo sa učiace roboty (Michal Chovanec, 60 min)
Samo sa učiace roboty (Michal Chovanec, 60 min) Vo workshope by som rád ukázal ako sa môže robot sám naučiť sledovať čiaru. video ako to asi pracuje : https://www.youtube.com/watch?v=NrLjs8JVGNU, Použitý bude algoritmus reinforcement learning, programovať sa bude v C++.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Studentská organizace a OSS (Václav Pužman, Pavel Dostál, 30 min)
Představujeme Studentskou unii ČVUT, klub Silicon Hill. Klub, který má takřka čtyři ticíce členů, mezi nimiž je na 200 dobrovolníků, kteří se starají o chod celé organizace a podílejí se na velkém množství aktivit a událostí. Ukážeme, čím se tedy nejen studenti zabývají ve svém volném čase a představíme naši počítačovou síť a služby, které jsou na ní dostupné. Povíme si, jaké technologie využíváme na našich serverech a jaké jsou naše nejvýznamější projekty.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Workshop: Samo sa učiace roboty (Michal Chovanec, celý deň)
Vo workshope by som rád ukázal ako sa môže robot sám naučiť sledovať čiaru. video ako to asi pracuje : https://www.youtube.com/watch?v=NrLjs8JVGNU, Použitý bude algoritmus reinforcement learning, programovať sa bude v C++.
Prednáška: Aktivity pri tvorbe priestoru pre využívanie otvoreného softvéru v prostredí verejnej správy (Milan Andrejkovič , 30 min)
Zvyšovanie efektivity vynakladania verejných zdrojov je možné pomôcť dosiahnuť aj masívnejším využívaním otvoreného softvéru v prostredí verejnej správy. Je potrebné posúdiť, aký otvorený softvér už verejná správa využíva a súčasne aj zvážiť, v akých prípadoch je vhodnejšie nasadenie proprietárneho a kedy otvoreného softvéru. Predstavenie úloh Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie dotýkajúcich sa otvoreného softvéru.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Tvorba pluginů pro textový editor Vim (Pavel Tišnovský, 60 min)
Popis základů Vim scriptu (jazyka pro tvorbu pluginů pro Vim). Zmínka o nových vlastnostech Vim scriptu přidaných do Vimu 8. Komunikace mezi Vim scriptem a objekty textového editoru (buffery, okny, registry). Ukázka struktury složitějšího pluginu.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Workshop: Začátky s Linuxem (Veronika Švecová, 3 hod)
Workshop je určen pro začátečníky, kteří se chtějí seznámit se základy práce v Linuxu. Náplní bude představení Linuxu, stručný přehled distribucí, ukázka provedení různých úkolů pomocí příkazové řádky i GUI, praktické vyzkoušení různých příkladů, uvedení některých alternativ k MS software, tipy a triky pro usnadnění každodenní práce atd.
Prednáška: Ako na mobilne applikacie s React Native (Stanislav Miklik, 30 min)
Pred dvoma rokmi Facebook uviedol React Native do sveta Open Source a od vtedy sa projekt teší stále narastajúcej popularite a podpore ďalších firiem ako Airbnb, Instagram alebo Baidu. React Native je framework na vývoj natívnych aplikácii pre rôzne platformy (iOS, Android, a iné) s takmer 100% zdielaným kódom bez nutnosti obetovať výkon ci užívateľsky komfort. Framework stavia na JavaScripte a Reacte s využitý rovnakých technológii ako pri vývoji webových aplikácii v súlade s filozofiou projektu: "learn once, write anywhere" Radi sa s Vami podelíme o naše 1,5 ročné skúsenosti s vývojom multiplatformový mobilných aplikácii v React Native.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Open-sourcové nástroje na tvorbu a používanie webových korpusov (Vladimír Benko, 60 min)
Jazykové korpusy sú veľké štruktúrované elektronické zbierky textov, ktoré sa používajú v jazykovednom výskume, tvorbe slovníkov, prekladateľstve a ako zdroj materiálu pri aplikácie NLP. Webové korpusy sa tvoria z textov získaných sťahovaním z internetu pomocou automatizovaných procedúr, ich následnou filtráciou, deduplikáciou, morfosyntaktickou anotáciou a zaradím pod príslušný korpusový manažér.Prednáška predstaví súbor FLOSS nástrojov realizujúci kompletný cyklus tvorby a využitia webového korpusu: (1) SpideLing -- crawler optimalizovaný na sťahovanie textových dát z internetu; (2) jusText -- nástroj na odstraňovanie "rámovania" ("boilerplate") webových stránok; (3) chared -- nástroj na určovanie kódovania webových stránok; (4) trigrams -- nástroj na určovanie jazyka textu stránok; (5) Onion -- nástroj na deduplikáciu dokumentov (celých stránok) a segmentov (odsekov, príp. viet); (6) unitok -- nástroj na tokenizáciu (segmentáciu textu na slová);(7) TreeTagger, MorphoDiTa, Hunpos -- nástroje na morfosyntaktickú anotáciu textu; (8) NoSketch Engine -- nástroj na prácu s korpusom (korpusový manažér).
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Efektivní a profesionální sazba v systému LaTeX (Ondřej Guth, 60 min)
Baví vás psát kód (programování, skriptování, markup)? Chcete kvalitně vysázenou dokumentaci, článek, prezentaci či dokonce knihu? Na této přednášce si představíme LaTeX, který umožňuje kvalitní a přitom snadnousazbu různých druhů dokumentů, a to docela jinak než WYSIWYG systémy. Ukážeme si práci od začátku do konce - od psaní textu přes vylepšení vzhledu až po citování.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Prečo a ako využiť (micro)Python v elektronike (Marek Mansell, 60 min)
MicroPython sa stáva novým trendom v oblasti vývoja elektroniky. Jeho benefity však najviac ocenia predovšetkým začiatočníci a hardvérový nadšenci. Ukážeme si, čo sú výhody (a nevýhody) MicroPythonu, prečo je ideálny na výučbu v školách a čo všetko s ním vieme naprogramovať (od diaľkovo ovládaného svetla po inteligentný skleník či domácnosť)
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Flatpak - revoluce v distribuci linuxových aplikací? (Jiří Eischmann, 60 min)
V poslední době se objevují technologie, které aspirují na to přinést jednotný způsob distribuce a instalace aplikací na Linux. Flatpak je jednou z nich. Přednáška čtenáře seznámí s tím, jak Flatpak funguje, jaké má limity a naopak výhody, jak se pro něj vytvářejí aplikace a co se plánuje do budoucna.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Otvorené vedomie - budúcnosť otvoreného softvéru (Martin Šechný, 30 min)
Vízia budúcnosti IT v kontexte otvoreného hardvéru, otvorenéhooftvéru a otvorených dát. Môže mať umelá inteligencia vedomie? Získa človek nesmrteľnosť kopírovaním vedomia? Ako bude vyzerať veda a vzdelávanie v dobe otvoreného vedomia? Programovanie v správnom kontexte dáva odpovede dnes a bude dávať aj v budúcnosti.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Firefox v roce 2017 (Michal Stanke, 30 min)
Firefox je známý prohlížeč, který Mozilla poprvé vydala v listopadu 2004. Letos, shodou okolností také v listopadu, ho ale čekají velké změny, možná největší za celou existenci. Pojďme si popovídat něco o projektech Quantum, Photon a některých experimentech.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Použitie open source v štátnom projekte ITMS2014+ (Martin Kováčik, Peter Kulich, 60 min)
Postaviť štátny IT systém na open source už nie je utópiou ale reálnou alternatívou voči použitiu proprietárnych technológií. Ukážeme si ako sme prostredníctvom OSS zrealizovali úspešný IT projekt ITMS2014+ (https://www.itms2014.sk/). Bude predstavená jeho architektúra, ukážeme si použitie OSS na projekte, porovnáme možnosti OSS voči proprietárnym riešeniam a zdvôvodníme prečo sme zvolili OSS.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: Jak propojujeme nejen český a slovenský internet (Michal Halenka, 60 min)
Již 20 let funguje v ČR neutrální výměný uzel. V roce 2015 rozšířil své působení i do SR. K čemu takový výměný uzel slouží, jak se během dvou dekád vyvíjel a rozšiřoval, a jaké jsou plány do budoucna se můžete dozvědět na této přednášce.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Prednáška: .NET v roku 2017 (Jaroslav Imrich, 60 min)
.NET už dávno nie je technológiou vyvíjanou za zatvorenými dverami a určenou len pre OS Windows. Microsoft pred pár rokmi vytvoril a dodnes aktívne rozvíja open source platformu .NET Core, ktorá je oficiálne podporovaná aj na Linuxe a Mac OS X. Na prednáške sa zorientujeme v základných pojmoch z .NET sveta a názorne si ukážeme, že dnes nám už nič nebráni vyvíjať a prevádzkovať .NET aplikácie aj na Linuxe.
Nezaujíma ma, pôjdem na kávu
To musím vidieť
Submit
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Additional Terms