Αγαπητή/έ φοιτήτρια/ητή
Καλείσαι να συμμετέχεις σε μία επιστημονική έρευνα για τον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιούμε, εν μέσω πανδημίας Covid-19, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και συγκεκριμένα το Facebook, καθώς και για το κατά πόσο η εν λόγω χρήση επηρεάζεται από την αίσθηση ψυχικής ανθεκτικότητας και μοναχικότητας που ενδεχομένως βιώνουμε την τρέχουσα περίοδο. Η παρούσα έρευνα μπορεί να υποδείξει την αναγκαιότητα δρομολόγησης συμβουλευτικών δράσεων πρόληψης, ακόμη και διαδικτυακών, με σκοπό την ψυχική ενδυνάμωση των φοιτητών κατά τη διάρκεια της πανδημίας και συνεπώς την ασφαλέστερη διαδικτυακή τους συμπεριφορά. Ο τίτλος της έρευνας είναι: «Η χρήση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης από φοιτητές/ήτριες εν μέσω εγκλεισμού λόγω της πανδημίας Covid-19: Ο ρόλος της ψυχικής ανθεκτικότητας και του αισθήματος μοναχικότητας».
Σε παρακαλούμε να συμπληρώσεις το ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο που ακολουθεί. Το ερωτηματολόγιο περιλαμβάνει διεθνή χρησιμοποιούμενα εργαλεία αξιολόγησης προσαρμοσμένα στην Ελληνική πραγματικότητα. Η συμπλήρωσή του αναμένεται να διαρκέσει 10-15 λεπτά.
ΑΝΩΝΥΜΙΑ/ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΟΤΗΤΑ
Η συμμετοχή στην έρευνα είναι εθελοντική και ανώνυμη. Οι απαντήσεις συλλέγονται ανώνυμα και δε θα χρησιμοποιηθούν για κανέναν άλλο σκοπό παρά μόνο για τις ανάγκες συλλογής και ανάλυσης των δεδομένων της έρευνας. Οι ερευνητές και το Πανεπιστήμιο δεσμεύονται να τηρήσουν πλήρη εμπιστευτικότητα για όλες τις πληροφορίες που θα αποκτηθούν στο πλαίσιο της συγκεκριμένης έρευνας.
Οποιαδήποτε στιγμή θελήσεις, μπορείς να εγκαταλείψεις την συμπλήρωση χωρίς να έχει γίνει καμία απολύτως καταγραφή των στοιχείων σου. Επειδή δεν πρόκειται να καταγραφεί κανένα στοιχείο που να παραπέμπει σε συγκεκριμένο άτομο, δεν είναι δυνατή η απόσυρση των απαντήσεών σου μετά την υποβολή τους. Αν πιστεύεις ότι χρειάζεσαι υποστήριξη, μπορείς πάντα να απευθυνθείς στη ΜΥΦΕΟ του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας (
https://myfeo.uowm.gr/).
Σε περίπτωση που έχεις οποιαδήποτε ερώτηση ή προβληματισμό αναφορικά με την επιστημονική έρευνα ή σχετικά με την επεξεργασία των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα μπορείς να επικοινωνήσεις με τα μέλη της ερευνητικής ομάδας:
Δρ. Τουλούπης Θάνος (
aff00834@uowm.gr) 6948494873
Δρ. Σοφολόγη Μαρία (
msofolo@yahoo.gr)
Δρ. Ταχματζίδης Δημήτριος (
tahmatzidis@gmail.com)