מטלה בעברית לשעת חירום - שכבה י'
עץ הערמון/יאיר לפיד

מאחורי ביתה של אנה פרנק, באמסטרדם, עומד עץ ערמון. כשהייתי בן 17 הלכתי לבקר בעליית הגג שלה. מקום קטנטן, אפלולי, שבעצם רק הדמיון והזיכרון, הופך אותו למוזיאון. כשאתה מסתכל מהחלון, אתה רואה שמיים אפורים, ולפעמים אפשר לשמוע מרחוק ציווחות שחף. ענפי עץ הערמון חומים, עליו ירוקים-כהים. הוא עץ זקן, גבוה, שראה יותר מדי.

בשנים האחרונות, כשהתקרב לגיל המכובד של 150, החל עץ הערמון לגווע. זוהמת המאה העשרים כרסמה בשורשיו, העשן והפיח לכלכו את עורקיו וחנקו אותו אט-אט. נדמה היה שעוד פרק ביומנה של אנה עומד להיסגר. עד שבשבוע שעבר החליטה עיריית אמסטרדם להתערב. היא הקציבה 200,000 דולר לשיקומו של עץ הערמון. האדמה סביבו תוחלף, שורשיו ינוקו במבצע מסובך, הזיכרון יישמר.

ובתל אביב שלי, עיר שכבר מזמן צריכה הייתה להפסיק, הרסו בשנה שעברה, בנווה צדק, את ביתו של יוסף חיים ברנר, אולי הגדול שבסופרינו, במקום בית האופרה, עומד עכשיו המגדל של אקירוב. הניאון והכרום, אגב, לא קברו רק את "לה טרוויאטה", בבניין הזה, הוכנסה, בפעם הראשונה, "האסיפה המכוננת" של המדינה שבדרך, ואני תוהה כמה ארצות בעולם היו מסכימות שדחפורים ישברו את קירות בית המחוקקים שלהם.

"מועדון ישורון", הבית שבו הוכרזה תל אביב, נהרס.
ביתו של אחד העם, נהרס. הבניין הראשון של גימנסיה הרצליה, הנמצא ביפו, בסכנת התפוררות. משבע השקמים של רחוב המלך ג'ורג', נשארו רק שש, ואחת מהן במצב לא טוב וכנראה שתמות בקרוב, כי את הזיכרון היהודי כנראה צריך להשאיר בידי הגויים, ורצוי שיהיו הולנדים.

נכון שכדי להנציח מקומות, אישים ומאורעות אפשר לכתוב ספר או להפיק סרט. ואם רוצים אפשר לבנות אף מונומנט או אפילו מוזיאון, או פשוט להציב שלט. אם תשאל היסטוריונים, הם תמיד מעדיפים לכתוב את ההיסטוריה בספר על נייר, ולא על גבי בנין. אך אם רוצים ללמד אנשים היסטוריה (או היסטוריוגרפיה) של המקום, המבנים המשומרים הוכיחו את עצמם כאמצעי טוב, שנותן הזדמנות לגלות דברים חדשים שנמצאים מתחת לאף וממחישים בצורה פיסית וקונקרטית את ההיסטוריה של המקום.

ההולנדים אמנם לא יודעים לדבר כמונו על "זכויות היסטוריות" אבל לפחות הם מבינים שיותר מכל הדיבורים אומרת שתיקתו של עץ הערמון.

"מעריב"
1. א. מהו הרעיון המרכזי / המסר שעומד מאחורי קטע זה ? נסחו אותו במשפט אחד. הקפידו על הניסוח. *
Your answer
1. ב. יאיר לפיד כותב בנימה צינית. מצאו דוגמא אחת שמבטאת ציניות זו. *
Your answer
2. בפסקה 1 ובפסקה 4 מופיעה המילה "הם" שלוש פעמים. כתבו את תפקידה התחבירי בכל משפט,לפי סדר הופעתן . *
Your answer
3. מצאו טענת נגד והפרכה בקטע שקראתם. *
Your answer
4. כתבו תגובה לדבריו של יאיר לפיד. *
Your answer
שם משפחה *
Your answer
שם פרטי *
Your answer
אני מאשר/ת שביצעתי את המטלה *
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service