Gendered Experiences of Migration and Urban Life of Skilled Migrants in Istanbul
Dear all,

Our project focuses on the gendered experiences of migration and urban life of skilled migrants in Istanbul*. We would like to ask if you would be interested in participating in an in-depth interview, which covers the reasons why you came to Istanbul, your work and life experiences in your home country and here in Istanbul. 

Our focus groups are skilled labour migrants and/or highly educated foreigners and/or "expats" working in Istanbul, but you can also be temporarily unemployed or has been working online for an international company from Turkey.

All of your experiences, both good and bad, will help us to understand and develop legal and urban policies in Istanbul. Please don’t think that your experience is unimportant. All of us have both unique and common experiences. Please join us to create a better, equal and quality environment for all in Istanbul.

You can fill in the form below to join us. Our research team will get in touch with you to ask for an appointment to conduct an interview either online or in person.

Thank you!

Coordinator: Ezgi Tuncer, Assoc. Prof.
Department of Architecture, Kadir Has University
ezgi.tuncer@khas.edu.tr

Research Team: Tara Cravens, Gülfer Ulaş, Ela Gok, Liana Kuyumcuyan, Sare Nur Avcı.

*Our research is supported by KHU and TUBITAK. We’re strictly tied to Human Research Ethics. So that, we’re not going to ask for your private information and will keep your name confidential.

----------

Herkese merhabalar,

İstanbul’da çalışmakta ve yaşamakta olan, yüksek-eğitimli göçmenlerin kentsel yaşamları üzerine bir araştırma yürütmekteyiz. Araştırmamız Kadir Has Üniversitesi bünyesinde yürütülmekte ve Tübitak tarafından fonlanmaktadır.

Eğitimli iseniz (en az lise mezunu), Türk vatandaşı değilseniz (çifte vatandaş olabilirsiniz) ve İstanbul’da çalışmaktaysanız (geçici olarak işsiz olabilir ya da yurtdışındaki bir şirket için çalışıyor olabilirsiniz) ve dahası araştırmamıza katılmakla ilgilenirseniz sizinle bir görüşme gerçekleştirmek isteriz. Görüşmemizde, İstanbul’a gelme sebeplerinizi, göç etme sürecinizi, ülkenizdeki ve buradaki iş, ev ve sosyal hayatınızı konuşmak, iyi ve kötü deneyimlerinizi dinlemek, anlamak istemekteyiz. Sizlerin deneyimleri daha kapsayıcı ve gelişmiş yasaların ve kentsel politikaların üretilmesine katkı sunmamızı sağlayacak diye umuyoruz. Lütfen deneyiminizin sıradan olduğunu düşünmeyin. Hepimizin hem biricik hem de müşterek deneyimleri var. İstanbul’da hepimiz için daha iyi, eşit ve kaliteli bir ortam yaratmak için lütfen araştırmamıza katılın.

Alttaki formu doldurarak bize katılabilirsiniz. Sizinle iletişime geçerek uygun vaktinizde ve istediğiniz biçimde (yüz yüze ya da online) sizinle görüşmek üzere sizden randevu isteyeceğiz.

Teşekkürler,

Dr. Ezgi Tuncer, Doçent
Proje Koordinatörü
Kadir Has Üniversitesi, Mimarlık Bölümü
ezgi.tuncer@khas.edu.tr

Araştırma Ekibi: Tara Cravens, Gülfer Ulaş, Ela Gok, Liana Kuyumcuyan, Sare Nur Avcı.

* İnsan Araştırmaları Etik Kurallarına bağlıyız. Dolayısıyla, kişisel - özel bilgileriniz istenmeyecek ve isminiz ve görüşmemiz gizli tutulacaktır.


Sign in to Google to save your progress. Learn more
Email *
Name or Pseudonym / İsminiz ya da Takma Adınız *
Age / Yaşınız *
Gender / Cinsiyetiniz *
Nationality / Uyruğunuz *
Level of Education / Eğitim Düzeyiniz *
Occupation in Turkey / Türkiye'deki İşiniz *
Current duration of stay in Istanbul / İstanbul'da yaşadığınız süre *
Contact Number and/or Email Address / İletişim Bilgileriniz *
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy