Chci jet autobusem na protest proti dolu Turów 30. srpna na Trojzemí // I want to take a bus to the protest against the Turów mine.
V neděli 30. srpna od 12 hodin budou obyvatelé Česka, Polska a Německa protestovat proti ničení zásob zásob vody, ovzduší, krajiny a klimatu dolem Turów. Setkání se uskuteční na Trojzemí u Hrádku nad Nisou, pak proběhne i sjíždění řeky Nisy.
Rádi bychom vypravili společný autobus na místo, neboť je špatně dostupné hromadnou dopravou. Autobus ale bude pouze, pokud bude dostatečný zájem, proto se registrujte co nejdříve.

Autobus bude zdarma a může vyrážet z Prahy, Liberce, nebo Hrádku nad Nisou, záleží na zájmu.

Vyplňte prosím tento krátký dotazník a brzy pošleme další informace emailem.


Předpokládaný odjezd bude v mezi devátou a desátou hodinou ráno z od hlavního nádraží v Praze, návrat okolo šesté hodiny večerní.

Událost na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/593250754667564/

// ENGLISH BELOW //

At 12:00 p.m. on Sunday, 30 August, citizens of Poland, Germany, and Czechia will gather at Three - nation point and some of them will make their way down the Neisse River, protesting the damage to local water, air, soil and climate by the Turów mine.

We would like to set out a free, shared bus for everyone to take, because it is quite difficult to get there with public transportation. The bus will only be sent out if there are enough people interested, so please register as soon as possible.

The bus will be free and will leave from Prague, Liberec or Hrádek nad Nisou, depending on who is interested.

Please fill out the questionarre and we will send you more information.

The expected departure from the main train station would be between 9am - 10am, we expect to arrive back in Prague around 6pm.

The Facebook event:
https://www.facebook.com/events/593250754667564/
Jméno / Name *
Příjmení / Last name *
Email *
Telefonní číslo / phone number *
Chci jet z/ I want to travel from:
Clear selection
Chci se připojit k plavbě (nutná registrace tu https://bit.ly/2EjDbFe ) / I want to join the kayak ride (registration necessary here https://bit.ly/2EjDbFe) *
Další otázky/komentáře? Any questions/comments?
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This form was created inside of Greenpeace. Report Abuse