Poznaj Fundację Bullerbyn!
II Warszawski Pozarządowy Tydzień Edukacyjny to doskonała okazja to poznania Fundacji Bullerbyn na Rzecz Wspólnoty Dzieci i Dorosłych.

Poniżej znajdziesz kilka naszych propozycji - ciekawych spotkań i pokazów filmowych. Przez cały tydzień będziecie mogli zobaczyć wystawę zdjęć z Wioski Bullerbyn autorstwa Tomasza Góreckiego.

Zaznacz, na które z poniższych wydarzeń się wybierasz. Prosimy o przemyślane wybory gdyż mamy ograniczoną liczbę miejsc.
Wszystkie osoby otrzymają mailem potwierdzenie zapisania (bądź zapisania na listę rezerwową).

Wydarzenia odbywają się w lokalu przy Al. Wyzwolenia 7 (parter, wejście w bramie).


Do zobaczenia!

Zespół Fundacji Bullerbyn

II WPTE jest realizowany dzięki finansowaniu Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy a Partnerem jest KDS ds. Edukacji.

Email address *
11 lat działalności Fundacji Bullerbyn.
Fundacja Bullerbyn powstała w 2007 roku z inicjatywy grupy rodziców, wychowawców i dzieci, którzy stworzyli pierwszą maleńką Wioskę Bullerbyn, żeby wzajemnie się wspierać w budowaniu więzi opartych na szacunku i zaufaniu
To spotkanie okazało się być odpowiedzią na nasze rodzicielskie troski i potrzeby naszych dzieci.

Dziś tworzymy Wioskę Bullerbyn dla tysięcy dzieci, ich rodziców i wychowawców.

W naszej koncepcji synergii całego środowiska rozwojowego dziecka prowadzimy placówkę oświatowo wychowawczą w Świętochowie i poradnię psychologiczno pedagogiczną w Warszawie. Organizujemy wypoczynek letni i zimowy w Polsce i za granicą. Zapraszamy do rozwoju rodziców i wychowawców. Prowadzimy warsztaty umiejętności społecznych i od 6 lat wolną szkołę demokratyczną. Integrujemy środowisko unschoolingu i edukacji demokratycznej w Polsce i sięgamy po wsparcie praktyków edukacji alternatywnej na całym świecie. Działamy nieprzerwanie i skutecznie, ale przede wszystkim z ogromną pasją, poczuciem sensu i szczęścia :)

Dziękujemy, że jesteście z nami w tworzeniu zmiany!

Imię i nazwisko *
Your answer
Telefon kontaktowy *
Your answer
20.10 - SOBOTA
20.10 godz. 14.00 - 16.30, “Summerhill” - kino familijne
Wzruszający film o najstarszej i pierwszej szkole demokratycznej Summerhill, gdzie uczniowie nie muszą nosić mundurków, nie mają obowiązku uczęszczania na zajęcia, a lekcje prowadzone są w sposób odbiegający od ustalonych norm. Wychowankowie czują się tu, jak w domu. Innego zdania jest inspektor Wharton, który postanawia zamknąć placówkę. Niezadowoleni uczniowie czynnie sprzeciwiają się temu pomysłowi. Film jest pełen zwrotów akcji i porusza silne emocje. Doskonale ogląda się go w gronie rodzinnym, gdyż porusza ważne kwestie i pobudza do rozmów. Tym cenniejszy, że jego fabułę oparto na autentycznych wydarzeniach związanych z próbą zlikwidowania tej stuletniej niemal szkoły demokratycznej przez brytyjski Ofsted (kuratorium). Wiele z postaci ma swoich odpowiedników w realnym świecie. Ciekawe czy odnajdziecie tu Derrego Hannama - obecnie największego propagatora edukacji demokratycznej w Wielkiej Brytanii. Film z polskimi napisami.
Summerhill - zwiastun
20.10 godz. 18.00 - 19.30 Edukacja demokratyczna w Polsce - spotkanie z Marianną Kłosińską.
Edukacja demokratyczna na świecie ma blisko stuletnią historię. W Polsce rozwija się dynamicznie od kilku lat. Powstają kolejne “wolne szkoły”, które bazują na wzorcach z całego świata oraz wypracowują własne modele pracy. Wspólne są: prawo dzieci do poszanowania ich autonomii i wartość społeczności. Jak szkoły demokratyczne funkcjonują w naszym kraju - o tym na spotkaniu z Marianną Kłosińską - prezeską Fundacji Bullerbyn, założycielką Wolnej Szkoły Demokratycznej Bullerbyn (od 2012 r.) "Zapraszam jeśli chcesz pogadać o tym, co w trawie piszczy, o opiniach z publicznych poradni dotyczących edukacji pozaszkolnej, o rejonizacji, o egzaminach w ed, o tym co robią Wasze dzieci, czego się obawiacie, czego można się nie obawiać, a gdzie uzbroić w odwagę i cierpliwość. O tym i o innych rzeczach, które wynikną z naszej rozmowy :)"
21.10 - NIEDZIELA
21.10 15.00 - 17.30 “Schools of trust” - pokaz filmu i klub dyskusyjny
Gdy jeden z twórców filmu, Thomas, odwiedzał szkołę w Puerto Rico, podszedł do niego dziesięcioletni chłopiec i zapytał po angielsku, skąd pochodzi i dlaczego tu przyjechał. Jego angielski był perfekcyjny. Rozmawiali przez chwilę. Gdy Thomas zapytał go, gdzie nauczył się tak dobrze mówić po angielsku, odpowiedział: “Mój ulubiony komiks istnieje tylko w języku angielskim, więc nauczyłem się go.” Ten chłopiec nie jest wyjątkiem. W ten sam sposób uczą się już tysiące uczniów szkół wolnościowych. Uczą się tego, co uważają za potrzebne, pożyteczne i ciekawe. W atmosferze wolności, akceptacji szacunku, bezpieczeństwa i zaufania.W takich szkołach lekcje są nieobowiązkowe lub nie ma ich wcale, a dorosłym bliżej jest do coachów, wspierających dzieci w ich indywidualnym procesie uczenia się. Nie mówi się tu o sposobach nauczania, nie wymyśla nowych metod motywowania uczniów do pracy. Stwarza się warunki do rozwoju naturalnej wewnętrznej ciekawości i motywacji, a te sprawiają, że uczenie się jest ekscytującym procesem odkrywania siebie i świata. Film pozwala zajrzeć widzowi do innowacyjnych, wolnościowych środowisk edukacyjnych na całym świecie. To co początkowo brzmi niewiarygodnie, nabiera realnych kształtów wraz z każdą kolejną rozmową: z uczniami, z ich nauczycielami, z rodzicami, z naukowcami i psychologami.
“Schools of trust” - zwiastun
21.10 godz. 18.00 - 19.30 Edukacja demokratyczna na świecie - spotkanie z Marianną Kłosińską i Michałem Siennickim
Od 1921 roku, kiedy Alexander Neill założył szkołę Summerhill, na świecie powstało ponad 200 szkół demokratycznych i liczba ta stale rośnie. Każda ze szkół ma swoją specyfikę i sposób działania wynikające głównie z lokalnej kultury. Wszystkie jednak mają jedną wspólną cechę - traktują dzieci jako równoprawnych członków szkolnej społeczności.
24.10 - ŚRODA
24.10, środa, 18.00 - 20.30 “Revolution ecole” - pokaz filmu i klub dyskusyjny
Film dokumentalny Joanny Grudzińskiej to historia ruchu nowej pedagogiki i różnych jej przedstawicieli w okresie międzywojennym. Opowiada jak Maria Montessori, Celestine Freinet, Alexander Neill, Ovide Decroly, Paul Geheeb i Janusz Korczak próbowali wytyczyć nową drogę w edukacji. Po filmie dyskusja, którą poprowadzi Marianna Kłosińska. Film z polskimi napisami.
“Revolution ecole” - zwiastun
25.10 - CZWARTEK
25.10 18.00 - 20.00 "Poznaj Wolną Szkołę Demokratyczną Bullerbyn"- spotkanie z kadrą
Spotkanie dla rodziców, nauczycieli, studentów a także dzieci i młodzieży prowadzone przez kadrę Wolnej Szkoły Demokratycznej Bullerbyn. Mentorzy opowiedzą o istocie naszej pracy, ale też o tym jak wygląda dzień, tydzień i nasze ostatnie 6 lat. Jak to się dzieje, że dzieci się uczą? Czego i w jaki sposób? Jak to w ogóle możliwe? Opowiedzą o swoim kilkuletnim już doświadczeniu towarzyszenia dzieciom w Bullerbyn oraz o osobistych wrażeniach dotyczących pracy w środowisku wolnych szkół i edukacji demokratycznej.
27.10 - SOBOTA
27.10 sobota, 15.00-18.00 “Being and becoming” pokaz filmu i dyskusja
“Being and becoming” bada motyw zaufania do dzieci i w ich rozwój oraz zachęca nas do zastanowienia się nad naszymi paradygmatami i strategiami uczenia się. Autorka zabiera nas w odkrywczą podróż po Stanach Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech (gdzie edukacja domowa i unschooling są nielegalne). Spotkamy się z rodzicami, którzy zdecydowali się nie uczyć swoich dzieci ani w szkole, ani w domu, ale pozwolić im nauczyć się swobodnie tego, co je naprawdę pasjonuje. Ten film to poszukiwanie prawdy o wrodzonym pragnieniu uczenia się. Należy do szerszej tematyki niż edukacja, związanego ze zmianą naszego systemu przekonań i ewolucji społecznej. Dotyka wrażliwej kwestii samego sensu życia i wartości człowieczeństwa. Po pokazie odbędzie się rozmowa z Marianną Kłosińską.
“Being and becoming” - zwiastun
27.10 sobota, godz. 18.30 - 20.00 Unschooling to stan umysłu - spotkanie z osobami, dla których unschooling jest sposobem edukacji i stylem życia.
Filozofią unschoolingu jest “odszkolnianie”. Unschooling to “naturalne uczenie”, kierowane przez dziecko a nie przez system, program i nauczycieli. Według unschoolerów ciekawość jest czymś wrodzonym. Dzieci decydują o swojej własnej edukacji - wybierają jak, kiedy, dlaczego, i czego będą się uczyć, by być przygotowanym do dorosłego życia. Podczas spotkania dorosłe już unschoolerki opowiedzą o swojej edukacyjnej drodze, o tym gdzie są obecnie oraz o planach na przyszłość.
28.10 - NIEDZIELA
28.10 niedziela, godz. 14.00 - 16.30, “Summerhill” - kino familijne
Wzruszający film o najstarszej i pierwszej szkole demokratycznej Summerhill, gdzie uczniowie nie muszą nosić mundurków, nie mają obowiązku uczęszczania na zajęcia, a lekcje prowadzone są w sposób odbiegający od ustalonych norm. Wychowankowie czują się tu, jak w domu. Innego zdania jest inspektor Wharton, który postanawia zamknąć placówkę. Niezadowoleni uczniowie czynnie sprzeciwiają się temu pomysłowi. Film jest pełen zwrotów akcji i porusza silne emocje. Doskonale ogląda się go w gronie rodzinnym, gdyż porusza ważne kwestie i pobudza do rozmów. Tym cenniejszy, że jego fabułę oparto na autentycznych wydarzeniach związanych z próbą zlikwidowania tej stuletniej niemal szkoły demokratycznej przez brytyjski Ofsted (kuratorium). Wiele z postaci ma swoich odpowiedników w realnym świecie. Ciekawe czy odnajdziecie tu Derrego Hannama - obecnie największego propagatora edukacji demokratycznej w Wielkiej Brytanii. Film z polskimi napisami.
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Additional Terms