Znanstvenicama i znanstvenicima u Hrvatskoj: Pokažimo solidarnost akademske zajednice u Hrvatskoj i podržimo borbu za epistemičku pravdu za Palestinu!

Okrutno bombardiranje pojasa Gaze i ubijanje civila te sustavno izgladnjivanje i sakaćenje višemilijunske populacije promijenili su lice Gaze od “zatvora na otvorenom'' do logora za istrebljenje. Kada tom užasu dodamo i intenzitet mučenja palestinskih talaca u izraelskim zatvorima ili pak neprekidni vojni teror u Zapadnoj obali i istočnom Jeruzalemu, onda razumijemo da se radi o kulminaciji višedesetljetnog projekta naseljeničke kolonijalne okupacije i strukturne eksproprijacije palestinske zemlje. Kontinuirano zabrinjava retorika i politika izraelskih vlasti koja izigrava međunarodne zakone i nesmetano provodi ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. 

Nažalost, uz SAD, dio država Europske unije, uključujući i Hrvatsku, podržava politiku izraelske vlade tvrdeći da Izrael ima pravo na obranu. Na taj način sukreiraju perspektivu o sukobu Izraela i Palestine kao sukobu dviju suverenih i ravnopravnih sila i zatiru činjenicu da su i Gaza i Zapadna obala okupirani, nesamostalni i osiromašeni teritoriji s vrlo slabom političkom i društvenom infrastrukturom. Iako međunarodni sudovi i humanitarno pravo prepoznaju ono što je svima jasno –  počinitelja i žrtvu zločina koji se ogleda u velikom broju civila izloženih enormnoj oružanoj sili – velik dio zemalja Globalnoga sjevera svojom suzdržanošću i izostankom reakcije podupire ne samo djelovanje okupatorskoga režima i nastavak rata nego i političkoekonomske interese dijela zapadnih država. Takav stav nije ništa manje do suučesništva u genocidu.

Intenzitet bombardiranja i ciljanje gusto naseljenih područja, stambenih zgrada, izbjegličkih kampova, bolnica i škola, kao i politike izgladnjivanja i oslabljivanja palestinskoga naroda jasno ukazuju na genocidnu namjeru Izraela. Tu intenciju prepoznao je i Međunarodni sud pravde koji je naredio Izraelu da spriječi genocid u Gazi, na što se izraelska vlada oglušila i nastavila s bombardiranjem, pritom koristeći najnoviju tehnologiju ratne industrije. 

Kao aktivne članice i članovi znanstvene zajednice, u Hrvatskoj i transnacionalno, ne smijemo prešutjeti činjenicu da ovaj genocid nasilno oduzima živote i našim kolegicama i kolegama u Palestini ili u izbjeglištvu, kao i onima u Izraelu koji rade pod enormnim pritiskom režima koji pokušava ugušiti svaki otpor. Na stotine je studenata/-ica, znanstvenica/-ika i drugih radnika/-ica u znanstvenim institucijama i sveučilištima izgubilo živote u detonacijama i izdahnulo pod teretom ruševina. Sva sveučilišta i znanstveni centri u Gazi u potpunosti su uništeni: Al-Azhar, Al-Aqsa, Otvoreno sveučilište Al-Quds, Al-Israa, Fakultet za primijenjenu znanost, Islamsko sveučilište, Sveučilište Gaza, Sveučilište Palestina i drugi. Nekada sveučilišni i znanstveni centar arapskoga svijeta, Gaza je danas samo prašina i poprište dosad neviđenog skolasticida. 

Više od osam mjeseci neprestanih napada izraelske vojske nagnalo je globalnu znanstvenu zajednicu, a osobito znanstvenice/-ike iz društvenih i humanističkih polja, na iskaze duboke zabrinutosti i protesta. Globalna akademska zajednica putem raznovrsnih organizacija, inicijativa i skupova preuzima odgovornost za aktivnu borbu protiv ekstremnog nasilja i ukazuje na suučešništvo u počinjenju genocida s obzirom na to da ga brojne države Globalnog sjevera, pa tako i akademske institucije, podržavaju ili pak ostaju suzdržane. To se u prvom redu odnosi na politike sanitizacije akademskih prostora koje se očituju u izbjegavanju diskusija o povijesnom kontinuitetu palestinskog pitanja, genocidu, režimskom nasilju Države Izrael te islamofobiji i antisemitizmu u Europi i SAD-u. Te politike uključuju i suzdržanost znanstvenih institucija od bavljenja sistemskim nasiljem, a osobito kseno-rasističkim i etno-nacionalističkim nasiljem. Tako akademske prostore prividno lišavaju i amnestiraju od društvene odgovornosti, a na društveno odgovorne znanstvenike/-ice vrše pritisak, potiskujući slobodu izražavanja i organiziranja akademskog i javnog rada koji odbija sudjelovati u okrutnoj politici istrebljenja koja će se pamtiti generacijama. 

Znanstvena je zajednica u Hrvatskoj po pitanju genocida i skolasticida u Gazi i drugim dijelovima Palestine iznimno tiha, nerijetko bez stava spram izraelske militarističke politike i njezinih implikacija. Društvena odgovornost i etički principi akademskog rada nalažu znanstvenicama i znanstvenicima da se očituju o ovom i sličnim pitanjima te da ponude kritički promišljene i potkrijepljene analize i perspektive koji odbacuju plošan, vjerskim i nacionalističkim elementima obilježen narativ, a koji podržavatelje Palestinaca a priori portretira kao antisemite, podupire ili opravdava kolonijalnu eksproprijaciju, a etničko čišćenje tretira kao prihvatljivu posljedicu obrane od terorizma. 

Od akademske zajednice u Hrvatskoj očekujemo kritičko rasvjetljavanje problema, javno prozivanje izostanka reakcije hrvatske vlade, kao i vlada drugih zemalja, angažiranje u organizaciji dijaloga, diskusija, predavanja, bojkota, kao i okrenutost istraživanjima koja podupiru ideje mira, demilitarizacije, dekolonizacije i antinacionalizma, ukazujući pritom na status palestinskih i drugih izbjeglica danas u svijetu. Očekujemo da se palestinskim izbjeglicama u Hrvatskoj, kao i hrvatskim državljanima koji su sa svojim obiteljima evakuirani iz Gaze u studenome prošle godine omogući nesmetan upis i nastavak školovanja na visokoškolskim ustanovama. Isti zahtjev postavljamo i za izbjeglice i evakuirane hrvatske državljane iz drugih područja obilježenih ratom, drugim oblicima nasilja i klimatskim promjenama. 

Također, pozivamo akademsku zajednicu da se aktivno založi za ponovnu izgradnju i obnovu akademskih institucija u Gazi. Pozivamo akademske institucije da pruže utočište kolegicama i kolegama iz Palestine i Izraela te drugih okupiranih i koloniziranih teritorija u kojima su ugrožene akademske slobode i životi studentica i studenata te akademskih radnica i radnika. Upravo bi sveučilišta trebali biti prostori gdje studenti/-ice i istraživači/-ice te predavači/-ice osporavaju prevladavajuće narative i istražuju složenosti globalnih pitanja bez straha od odmazde ili cenzure. 

Osim toga, želimo se suočiti sa “slonom u sobi” – strahom od gubitka financiranja. Uzmemo li u obzir značajnu ovisnost naših istraživačkih institucija o financijskoj podršci iz Njemačke,  Austrije i drugih europskih zemalja, fondova EU ili pak SAD-a, ovaj strah nije neosnovan. Cilj nam je, stoga, otvoreno adresirati strah od gubitka financiranja koji upućuje na zabrinjavajući trend u kojem ekonomski pritisci diktiraju granice akademskog istraživanja i slobode izražavanja, relativizirajući i potkopavajući temelje naših akademskih institucija. Pred nama je zadatak kontinuiranog propitivanja održivosti i etičnosti akademskog sustava koji djeluje pod takvim ograničenjima i u kojem je potraga za znanjem i istinom zakinuta pred financijskim imperativima. Stoga pozivamo na hitno preispitivanje i shodno unutarinstitucijskim demokratskim odlukama prekid akademske suradnje sa sveučilištima i organizacijama koje promoviraju cionističku ideologiju i/ili sudjeluju u održavanju izraelske ratne industrije.

Nužno je da se suočimo s neugodnim istinama koje se nalaze na raskrižju narušavanja akademske slobode, održavanja političke inertnosti i naslijeđa akademske involviranosti u činjenu društvene nepravde. Kao članovi akademske zajednice imamo odgovornost prekinuti šutnju oko masakra Palestinaca, potičući kulturu solidarnosti s okupiranim, rasijaliziranim, etniciziranim i na druge načine marginaliziranim populacijama. Samo kroz otvorenu raspravu i javni dijalog možemo skrenuti pažnju na ove sistematske probleme i stvarati pravednije i ravnopravnije društvo. Pozivamo sveučilišta, znanstvene institute i druge aktere proizvodnje znanja da poduzmu konkretne korake u promicanju akademske slobode i osiguraju da ekonomski, interesni, ideološki i financijski pritisci ne diktiraju granice i etiku akademskog istraživanja i slobode govora. 

Velika patnja palestinskog naroda u Gazi dio je teške povijesti čovječanstva u kojoj su potomci žrtava učinili druge svojim žrtvama. Buduće generacije pitat će se što smo učinili da se tome suprotstavimo. Kao i previše puta u prošlosti, šutnja i ravnodušnost prema ljudskoj patnji podrška su nasilju. Takva bezizlaznost za nas je neprihvatljiva. Zato pozivamo sve da nam se pridruže u ovom važnom dijalogu i supotpišu ovo pismo ukoliko žele podržati načela solidarnosti, etike i odgovornosti akademskog rada te promicanje epistemičke pravde u akademskoj zajednici.

Inicijativa za akademiju solidarnosti i epistemičke pravde

Potpisnice/i pisma (*ažurirat ćemo kako potpisi pristižu):

1. dr.sc. Emina Bužinkić, Institut za razvoj i medjunarodne odnose 

2. dr.sc. Dina Vozab, Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu

3. prof.dr.sc. Nebojša Blanuša, Fakultet političkih znanosti, Sveučilište u Zagrebu

4. univ. mag. soc. Izvor Rukavina, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

5. doktorandica, Marta Baradić, CEU

6. mag.soc. Luka Antonina, Odjel za sociologiju, Sveučilište u Zadru

7. dr.sc. Katarina Peović, Filozofski fakultet u Rijeci

8. dr.sc. Anita Buhin, Sveučilište Nova u Lisabonu

9. doktorandica, mag.soc., mag. ethnol. et anthrop. Danijela Paska

10. dr.sc. Anja Gvozdanović, Institut za društvena istraživanja u Zagrebu

11. dr.sc. Marijana Hameršak, Institut za etnologiju i folkloristiku

12. Ema Marača, studentica Filozofskog fakulteta u Zagrebu

13. dr.sc. Biljana Kašić, red.prof. u mirovini

14. dr.sc. Karlo Kralj, Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu

15. Doktorandica, Karla Martinić, Filozofski fakultet u Zagrebu

16. doktorandica, mag.soc.pol. Mirna Varga, Studijski centar socijalnog rada - Pravni fakultet u Zagrebu

17. doktorandica, Nina Čolović, Filozofski fakultet u Zagrebu

18. dr.sc. Vinko Korotaj Drača

19. dr.sc. Andrej Šimić, Arhiv Srba u Hrvatskoj

20. doktorand, Luka Ostojić, Filozofski fakultet u Zagrebu

21. dr.sc. Ines Prica, zaslužna znanstvenica, Institut za etnologiju i folkloristiku

22. doktorandica, Dina Pokrajac, Filozofski fakultet u Zagrebu 

23. Juraj Nekić, student FFZG

24. dr.sc. Boris Postnikov

25. dr.sc. Jana Kujundžić, Sveučilište u Northumbriji, Ujedinjeno Kraljevstvo

26. dr.sc. Una Bauer, Akademija dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu

27. dr.sc. Sanja Bojanić, Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci

28. dr.sc. Goran Pavlić, Akademija dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu

29. izv.prof.dr.sc. Kosta Bovan, Fakultet političkih znanosti

30. dr.sc. Renata Jambrešić Kirin, IEF, Zagreb

31. prof.dr.sc. Branka Galić

32. dr.sc. Jasna Žmak, Akademija dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu

33. Leon Filković, studentica

34. dr.sc. Ana Maskalan, Institut za društvena istraživanja u Zagrebu

35. studentica, Nina Jakupović, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

36. dr.sc. Ankica Čakardić, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

37. dr.sc. Jelena Kupsjak

38. Ana Trehub, studentica FFZG

39. dr.sc. Josipa Bubaš, nezavisna istraživačica, izvedbena umjetnica

40. studentica, Maja Gostić, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

41. doktorandica, Vesna Vuković, Sveučilište u Zadru

42. Suzana Marjanić

43. prof.dr.sc. Leonida Kovač, Akademija likovnih umjetnosti, Zagreb

44. prof.dr.art. Tanja Dabo, Akademija likovnih umjetnosti, Sveučilište u Zagrebu

45. dr.sc. Ivana Perica, projekt Caponeu / Horizon Europe

46. dr.sc. Josipa Lulić

47. prof.dr.sc. Mate Kapović, Filozofski fakultet u Zagrebu

48. Dr.sc. Ivona Grgurinović, docentica, Filozofski fakultet u Zagrebu

49. prof.dr.sc. Sead Alić Sveučilište Sjever

50. dr.sc. Anđel Starčević, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

51. prof.dr.sc. Gordan Jelenić, Sveučilište u Rijeci

52. dr.sc. Nicole Hewitt, Akademija likovnih umjetnosti, Zagreb

53. dr.sc. Daliborka Sarić, v. lekt., Filozofski fakultet u Zagrebu

54. dr.sc. Azra Abadžić Navaey, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

55. izv.prof.dr.sc. Drago Župarić-Iljić

56. izv.prof.dr. Aleksandar Racz, Zdravstveno veleučilište Zagreb

57. dr.sc. Valeria Graziano, CAS SEE, Sveučilište u Rijeci

58. prof.dr.sc. Senka Božić-Vrbančić, Sveučilište u Zadru

59. dr.sc. Miranda Levanat-Peričić, Odjel za kroatistiku, Sveučilište u Zadru

60. dr.sc. Krešimir Sučević Međeral

61. dr.sc. Petra Matović

62. dr.sc. Anja Iveković Martinis

63. dr.sc. Adrijana Vidić, Sveučilište u Zadru

64. Doktorandica, Milica Sturz, Filozofski fakultet u Zagrebu

65. Doktorandica, mag. sociologije Vesna Janković

66. prof.dr.sc.Vanja Vasiljev, Medicinski fakultet Rijeka

67. dr.sc. Marija Brajdić Vuković

68. prof.dr.sc. Tomisav Pletenac, Akademija likovnih umjetnosti

69. Katerina Duda, Akademija likovnih umjetnosti

70. umj.suradnica Tea Ivković, Akademija likovnih umjetnosti

71. Ljerka Armano, mag.med.techn., mag.biol; doktorandica MedRi

72. doc. Edita Papa Dukić, Građevinski fakultet u Rijeci

73. dr.sc. Ognjen Brborovic, Medicinski fakultet Zg

74. dr.sc. Paško Bilić, Institut za razvoj i međunarodne odnose

75. Kristian Orešić, IRMO

76. dr.sc. Davor Petrić, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu

77. doktorandica, Lucija Duda, Sveučilište u Manchesteru

78. asistentica, Lucija Gegić, Institut za razvoj i međunarodne odnose

79. mag.Sunčana Franić, Institut za razvoj i međunarodne odnose

80. doc.dr. sc. Marko Kovačić, Veleučilište Edward Bernays

81. prof.dr.sc. Vedran Đulabić, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu

82. prof.dr.sc. Divna Mrdeža Antonina, Sveučilište u Zadru

83. dr.sc. Ana Žuvela

84. dr.sc. Sanja Đurin, Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb

85. izv.prof.dr.sc. Iva Beljan Kovačić, Sveučilište u Mostaru

86. Akademik Vlatko Silobrčić, umirovljen

87. prof.dr.sc. Davor Dukić, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

88. dr.sc. Ivana Radačić, Institut društvenih znanosti Ivo Pilar

89. prof.dr.sc. Uršula Lipovec Čebron, Univerza v Ljubljani

90. izv.prof.dr.sc. Ksenija Klasnić, Filozofski fakultet u Zagrebu

91. dr.sc. Romana Pozniak, Institut za etnologiju i folkloristiku

92. izv.prof.dr.sc. Jadran Kale, Sveučilište u Zadru

93. dr.sc. Jaka Primorac, Institut za razvoj i međunarodne odnose, Zagreb

94. dr.sc. Petar Bagarić, Institut za etnologiju i folkloristiku

95. izv.prof. Nina Čeh, UNIRI

96. dr.sc. Iva Pleše, Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb

97. Ivana Gusak Bilić, viša predavačica, Akademija dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu

98. doktorandica, Anamarija Žugić Borić, Institut za etnologiju i folkloristiku

99. mag.pol. Seif Aldin Salameh

100. doktorandica, Mirna Tkalčić Simetić, Institut za etnologiju i folkloristiku

101. dr.sc. Senada Šelo Šabić, Institut za razvoj i međunarodne odnose

102. Sara Panjkota , studentica Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu  

103. dr.sc. Branko Sekulić, Institut za teologiju i politiku

104. univ.bacc.comm. et soc. Tereza Kelam, Fakultet hrvatskih studija

105. prof.dr.art. Ana Vivoda, Sveučilište u Zadru

106. dr.sc. Ana Matan, Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu

107. izv.prof.dr.sc. Danijel Baturina

108. izv.prof.art.dr.sc. Sagita Mirjam Sunara

109. izv.prof.art. Slobodan Tomić, Umjetnička akademija u Splitu

110. prof.art. Neli Ružić, Umjetnička akademija u Splitu

111. prof.dr.sc. Sibila Petlevski, Akademija dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu

112. prof.dr.sc. Ivana Dobrotić

113. doc.dr.sc. Nikola Buković

114. dr.sc. Melanija Belaj, IEF

115. Andrino Dužević, mag.educ.philol.croat.

116. Vladimira Milić, studentica Filozofskog fakulteta u Zagrebu    

117.  izv.prof.dr.sc. Zlatan Krajina

118.  izv.prof.dr.sc. Antonija Čuvalo, Fakultet političkih znanosti

119. dr.sc. Tea Škokić, IEF

120. dr. sc. Sanja Horvatinčić, Institut za povijest umjetnosti

121. Prof.dr.sc. Senka Bozic Vrbancic , Sveuciliste u Zadru 

122. izv.prof.dr.sc. Stevo Đurašković

123. doc. art. Davor Konjikušić

124. dr.sc. Ljiljana Kolešnik, IPU, Zagreb

125. doktorandica, Petra Šarin, Sveučilište Nova u Lisabonu

126. dr.sc. Iva Stojević, KU Leuven 

127. doktorandica, Ana Dević, Sveučilište u Zadru

128. Zeljka Pavelić, magistar likovne kulture i likovne umjetnosti,Umjetnica akademija Sveučilišta Splita

129. dr. sc. Paul Stubbs, Ekonomski institut, Zagreb

130. dr. sc. Ivica Rubil, Ekonomski institut Zagreb  

131. Dr.sc. Mislav Žitko, Filozofski fakultet u Zagrebu

132. Paula Čatipović, Fakultet političkih znanosti

133. dr. sc. Orlanda Obad, Institut za etnologiju i folkloristiku

134. asistentica, Ivana Hanaček, Sveučilište u Zadru

135. dr.sc. Atila Lukić 

136. doktorandica, Senna Šimek, FFZG

137. Doktorand, Pavao Parunov, Sveučilište u Zadru

138. Prof.dr.sc.Zrinka Blažević, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

139. prof. dr. sc. Damir Agičić, Filozofski fakultet, Sveučilište u Zagrebu

140. doktorandica, Tina Filipović, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

141. Dr. sc. Ozren Pupovac, docent, Filozofski fakultet, Rijeka

142. dr.sc. Hrvoje Tutek, Filozofski fakultet u Zagrebu

143. dr.sc. Sven Cvek, Filozofski fakultet u Zagrebu

144. dr.sc.Matko Meštrović, znastveni savjetnik, Ekonomski institut Zagreb

145. doktorandica, Antonia de Castro Burica, Sveučilište u Zadru

146. univ.bacc.nov, Gabriela Macukić, Fakultet političkih znanosti

147. doktorandica, Aurora Rakić, Sveučilište u Ottawi

148. izv. prof. dr. sc. Maša Kolanović

149. Ervin Jahić

150. doktorand, mag.art. Bojan Krištofić, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

151. Goran Božičević, Ustanova "Politike nenasilja" Osijek

152. doktorand, Goran Stanić, Katholieke Universiteit Leuven & Sveučilište u Rijeci

153. doktorand, Nikica Kolar, Fakultet političkih znanosti, Sveučilište u Zagrebu

154. Asistent, Nikola Zmijarević, mag. hist. art., Sveučilište u Zadru

155. Luka Matić, doktorand, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

156. Dolores Subotić

157. Vera Sirovica 

158. doktorandica, Andrea Čeko, Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

159. Dr. Jeremy F. Walton, Sveučilište u Rijeci

160. Prof. dr. sc. Davorka Matić, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu 

161. Tehnički suradnik, Igor Livada, Prehrambeno biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu

162.  dr. sc. Jasmina Božić, izv. prof., Filozofski fakultet u Zagrebu

163. Doc. dr. sc. Helena Popović, Filozofski fakultet, Sveučilište u Zagrebu

164. dr. sc. Ivana Katić

165. Mirna Smajić Mlađenović, mag. iur

166.  Maja Rodica Virag, prof. emerita

167. Dr .sc. Marija Mađor-Božinović, Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilista u Zagreb

168. Dr. sc. Saša Zelenika

169. dr. sc. Andrea Grgic

170. dr.sc. Sunčana Kukolja Taradi 

171. Nancy Abdel Sakhi, glumica  

172. Studentica, Ivona Kos, Filozofski fakultet u Zagreb

173. izv. prof. dr. sc. Kruno Kardov

174. Dr. sc. Nikola Biliškov

175. Željka Šiljković, Sveučilište u Zadru

176. Srđan Dvornik, magistar politologije, umirovljenik

177. Sabina Mehmedovic

178. Prof. dr. sc. Milan Taradi, u mirovini

179. Sandra Nuždić, prof., MPhil, Sveučilište u Rijeci

180. prof. Dejan Kršić, DVK UMAS

181. dr. sc. Nikola Maraković

182. prof. dr. sc. Boris Senker

183. Laila Perić, dipl oec, umirovljenica

184. Mr. sc. Nedeljko Topuzović, umirovljen

185. Dipl iur Vedrana Crnić Ladešić

186. Katarina Pavić, MA Culture Industry, Goldsmiths, Sveučilište u Londonu

187. dr. sc. David Šporer, Filozofski fakultet u Zagrebu

188. Doktorandica Mirna Brođanac, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu 

189. Studentica Kristina Krsnik, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

190. Doc. dr. sc. Branislav Oblučar, Filozofski fakultet, Zagreb

191. Vera Vujović, prof.komparativne knjiž. i starogrčkog jezika i knjiž.

192. dipl. ing. graph. tech. Mario Aničić, samostalni umjetnik - grafički dizajner

193. bacc., Dominik Dejanović, Fakultet elektrotehnike i računarstva

194. dr. sc. Igor Mrkalj

195. Ivo Lučić, novinar

196. dr. sc. Vesna Janicki, Institut Ruđer Bošković

197. LL.M. Ana Vučemilović-Grgić, Institut za razvoj i međunarodne odnose


Sign in to Google to save your progress. Learn more
Titula, ime i prezime, institucija *
E-mail adresa  *
Broj telefona
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy