Konkurranse - Jotunheimen og Utladalen 40 år
Jotunheimen nasjonalpark og Utladalen landskapsvernområde feirar 40 år den 5. desember 2020. I samband med jubileet inviterer Nasjonalparkstyret for Jotunheimen og Utladalen til konkurranse.
Vi håpar du har lyst å prøve deg på spørsmåla nedanfor!
Svarfrist innan torsdag 10. desember.
Vi trekker tre premiar blant dei som har flest rette, og ein vilkårleg blant alle som har sendt inn svar.
Vinnarane og svara blir kunngjort på vår heimeside
www.jotunheimen.info
og på facebook.
E-postadressa blir berre brukt til å orientere vinnarane, og blir sletta etter at konkurransen er gjennomført.
Lukke til!
Framsidefoto: Live Andrea Sulheim
* Required
Email address
*
Your email
Spørsmål 1: Kvifor stikk toppane i Jotunheimen opp frå terrenget rundt?
*
Glittertind. Foto: Jan Stokstad.
Your answer
Spørsmål 2: Ein av av dei tøffaste blomane i fjellheimen blomstrar tidleg om sommaren. Kva heiter denne vårblomen?
Foto: Kari Sveen
Your answer
Spørsmål 3. Kor mange DNT-hytter er det i Jotunheimen nasjonalpark?
Fannaråkhytta. Foto: Helle Andersen
Your answer
Spørsmål 4: Vamp syng om «Liten fuggel». Denne vesle fuglen kan du treffe på i Jotunheimen. Veit du kva han heiter?
Foto: Kari Sveen.
Your answer
Spørsmål 5: Det er ikkje berre i Donaldblad og i jungelen du finn kjøtetande planter. I Jotunheimen og Utladalen kan du finne to av dei, kva er namnet på denne?
Foto: Kari Sveen.
Your answer
Spørsmål 6: I Jotunheimen kan du sjå spor etter mange ulike dyr. Veit du kven som har gått her?
Foto: Kari Sveen.
Your answer
Spørsmål 7: Uglene er rekna å vere nattdyr, men denne ugla er aktiv på dagtid. Ho sit gjerne roleg på ei grein og følgjer med. Kva heiter denne ugla?
Foto: Kari Sveen.
Your answer
Spørsmål 8: Høgfjellsarten framfor alle blomane. Den er registrert heilt opp til 2370 moh. under Glittertind. Kva er namnet?
Foto: Kari Sveen.
Your answer
Spørsmål 9: Til tider av året er vatnet i elva Utla særskilt i augefallande. Kvifor er vatnet smaragdfarga?
*
Foto: Eldrid Nedrelo
Your answer
Spørsmål 10: Slike svarte svulstar har lang kulturhistorie som medisin i Russland. Arten er brukt i folkemedisinen, og det vert forska på den medisinske verknaden, også i Noreg. Han finst i Utladalen. Kva heiter arten?
Foto: Eldrid Nedrelo
Your answer
Email
*
Your answer
Address
*
Your answer
Comments
Your answer
Send me a copy of my responses.
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
reCAPTCHA
Privacy
Terms
This content is neither created nor endorsed by Google.
Report Abuse
-
Terms of Service
-
Privacy Policy
Forms