המהפכה הירוקה
תאופיק קראענה
שם התלמיד *
תעודת זהות *
כיתה *
המהפכה הירוקה
המהפכה הירוקה
א- פינת חֶמֶד ירוקה על גג הבניין מועילה גם אקולוגית וגם כלכלית. העולם עובר מהפכה ירוקה. אחרי שפגענו באוזון והרסנו את הטבע סביבנו אנחנו מנסים לתקן לפחות במה שאנחנו עוד יכולים. השתלת גינות ירוקות על גגות של בניינים במיוחד בערים ידועה ועובדת בעולם. חוץ מהיותן פינות חֶמֶד והפיכת המרחב העירוני לקצת יותר ירוק וידידותי הן מייצרים מיקרו. אקלים ( שינוי קטן אך משמעותי בטמפרטורות ) המביא לצינון(קירור) המבנה והסביבה, וצינון הסביבה והבידוד התרמי של המבנה חוסכים בהוצאות החימום והמיזוג.
ב- גגות הבניינים הם אלו שסופגים את שינויי מזג האוויר וההקצנה שלו בצורה החזקה ביותר. בימי השרב החמים גג של בניין יכול להגיע לטמפרטורה של 60 מעלות. דבר זה משפיע על החום של הדירות מתחתיו. בעזרת הצמחייה אפשר לבודד את החום ולספוג אותו בכך היא מורידה את טמפרטורת הגג בכ 50%, וגם את זו של הדירות ומפחיתה את השימוש במיזוג האוויר.
ג- החורף יכול לגרום להצפה ולהרס של הגגות. כאשר רמת האיטום מִתְכַּלָּה(متأكلة), דבר שנפוץ וידוע, ישנה חדירת מי גשמים לתוך קירות הבניין דבר שגורם לרטיבות ואף לשיטפון בבניין כולו. גג ירוק משפר את איכות האטימה והעצים סופגים את מי הגשמים. את הגשם הנותר, האדמה מסננת ובכך מורידה את הלחץ בצינורות הניקוז העירוניות, דבר שמקל על הקיבולת של צינורות אלה, מוריד עומס מהעיריות בטיפולן ומסייע במניעת רטיבות ושיטפונות.
ד- הטענה המרכזית נגד חקלאות הגגות היא, שהיא מספקת מעט מדי מזון. הכמויות שאפשר לגדל על הגג קטנות, לעומת זאת המצדדים בחקלאות העירונית טוענים שהחקלאות המְתוֹעֶשֶֹת(مصنعة) שקיימת כיום בכל העולם, יוצרת משברים עולמיים ורעב באזורים שונים בעולם, ולכן אי אפשר להסתמך רק עליה.
ה- חקלאות הגגות מפחיתה את זהום האוויר ומעלה את רמת החמצן בעיר. היא מאפשרת מקומות עבודה לעוד תושבים, תורמת לבידוד מפני מזג האוויר, בעיקר בקיץ, היא מאפשרת לתושבים לרכוש מזון ממש טרי שחיי המדף שלו ארוכים יותר. הצרכן יכול לדעת בדיוק היכן גדל המזון שלו ואיך מגדלים אותו. ככל שהתושבים מפותחים יותר, הם רוצים לדעת פרטים רבים יותר על אופן הגידול של מזונם: האם ריססו אותו בחומר רעיל נגד מזיקים, האם הוא צמח בצורה טבעית וכו'. חקלאות גגות עירונית יכולה לספק בקלות את המענה המדויק לשאלות אלה.
ו- מעבר לכל היתרונות החומריים והאקולוגים יש את השמחה והאושר שלנו. לקום בבוקר ולראות נוף ירוק בעיניים מבלי להיפרד ממרכז העיר, לגדל שתילים של תבלינים ואפילו עצי פרי קטנים שאנחנו יכולים לקטוף וליהנות מהם כשהם טריים ועסיסיים, דברים אלה בהחלט יכולים להפוך את החיים של כל אחד ואחד מאיתנו לרגועים וטובים הרבה יותר.
1 . מהי מטרת כותב הקטע "המהפכה הירוקה "? *
10 points
2. הטענה המרכזית למתנגדי "חקלאות הגגות" היא : *
10 points
3. תפקידה הלוגי של המילה " ואף " במשפט" ישנה חדירת מי גשמים לתוך קירות הבניין דבר שגורם לרטיבות ואף לשיטפון בבניין כולו" הוא : *
10 points
4. איזו מילת קישור אחרת שיכולה להחליף את המילה " ואף " מבלי לשנות משמעות המשפט *
10 points
5. למה מתייחס המאזכר " הן " פסקה א' ? *
10 points
6. מהו תפקיד הסוגריים בפסקה א' ? ( שינוי קטן אך משמעותי בטמפרטורות ). *
10 points
7. איזו מילה אינה יכולה להחליף את המילה "מפחיתה": *
10 points
8. לפי הפסקה האחרונה כותב הקטע: *
10 points
9. איזו היגד מבין ההיגדים הבאים אינו נכון ( לפי הקטע ) *
10 points
10. מהי המילה הנרדפת למילה "לספק" *
10 points
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy