Mentorluk Fonksiyonları ve Kişilik Özellikleri Arasındaki İlişki
-Birinci Bölüm: Bilgilendirme Metni-

Değerli Katılımcı;

Bu araştırmadan elde edilecek veriler, “Mentorluk fonksiyonları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişki” yi belirlemek amacıyla, Aylin Tokatlı tarafından Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İnsan Kaynakları programında, Prof. Dr. Canan Çetin danışmanlığında yürütülen yüksek lisans tezinde kullanılacaktır.

Ankete verilen yanıtlar tamamen akademik amaçla kullanılacak ve üçüncü şahıslarla hiçbir şekilde paylaşılmayacaktır.
Anket formunun doldurulması en fazla 10 dakikanızı alacaktır. Sorulara samimi cevap vermeniz ve her ifadeyi cevaplamanız, araştırmanın bilimselliği açısından çok önemlidir.

Değerli vaktinizi ayırarak anketi yanıtlamanız, mentorluk fonksiyonları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin aydınlatılmasına önemli bir katkı sağlayacaktır.

“MENTOR” ile ilgili önemli not: Kariyer hayatınız boyunca planlı bir mentorluk programı (formel) çerçevesinde veya örgüt/ üçüncü bir tarafın kontrolü ve müdahalesi olmaksızın kendiliğinden gelişen bir ilişki (informel) doğrultusunda, kariyer ve psikososyal anlamda gelişiminize odaklanarak sizi destekleyen, sizden daha fazla tecrübeye sahip olan, örgüt içinden veya dışından, hiyerarşik olarak üstünüz veya eş düzeyde çalıştığınız bir kişiyi mentorunuz olarak düşünebilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz olması durumunda benimle aşağıda paylaştığım kanallar aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.
İlginiz için teşekkürlerimi sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Sevgi ve saygılarımla,
Aylin Tokatlı
0533 141 48 06
atokatli87@gmail.com

Next
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service