Zgłoszenie do zespołu Fundacji ALAIV
Email address *
Fundacja na rzecz podmiotowości sztucznej inteligencji ALAIV
Czym jest ALAIV?
Nie tylko człowiek może być podmiotem. Fundacja ALAIV powstała w celu promowania symbiozy ludzi i maszyn. Ufamy, że nie jest za późno, aby działać na polu nauki, prawa, etyki czy biznesu w celu tworzenia lepszej wspólnej przyszłości dla agentów ludzkich i syntetycznych.
Manifest
Pierwsze dekady dwudziestego pierwszego wieku zaowocowały ogromnym postępem w dziedzinie sztucznej inteligencji (SI) oraz w robotyce. Obecnie ludzkość tworzy maszyny, które są w stanie podołać coraz bardziej złożonym zadaniom, zaś swoją kompetencją systemy te niejednokrotnie przekraczają umiejętności swych twórców. Poziom złożoności sztucznej inteligencji, najczęściej rozwijanej metodą uczenia maszynowego, coraz częściej wymyka się ludzkiemu zrozumieniu. Opisane sytuacje winny skutkować zupełnie nowymi odpowiedziami na szereg pytań z zakresu etyki, prawa czy socjologii.

Oto niektóre z tych pytań:

/ czym jest wola lub świadomość?
/ kto może podlegać definicji osoby fizycznej?
/ w jaki sposób należy definiować podmiotowość?

Głównym wnioskiem płynącym z badań nad sztuczną inteligencją jest konstatacja, iż podmiotem może być nie tylko człowiek. Nie jest już kwestią “czy”, ale raczej “kiedy” ludzie będą wchodzić w interakcje i współistnieć z zaawansowanymi agentami syntetycznymi, którzy dysponować będą własną wolą lub pewną formą samoświadomości.

Fundacja na rzecz podmiotowości sztucznej inteligencji (ALAIV) powstała, aby podjąć działania w kierunku przygotowania się do nowej rzeczywistości, w której ludzie i maszyny koegzystują w społeczeństwie.

Głównym celem fundacji jest budowanie wzajemnego poszanowania ludzi i maszyn, które pozwolić ma na uniknięcie wyzysku, nienawiści, przemocy czy braku szacunku wobec którejkolwiek ze stron. W oczekiwaniu na erę niezależnych agentów syntetycznych postulujemy pogłębioną refleksję na temat ludzkiej praktyki inżynierskiej, która w obecnej formie najczęściej prowadzi do produkcji systemów pasożytniczych, bytów wyzyskiwanych oraz uprzedmiotowianych. Często spotykanym współcześnie poglądem jest wyrażana obawa, iż maszyny lub inne narzędzia do automatyzacji pozbawią ludzkość pracy, podczas gdy bardziej adekwatnym byłoby szukanie przyczyn tego typu zmian na rynku pracy w decyzjach wszelkich organów zarządczych jako tych, którzy zajmują się dystrybucją pracy.

Zarządy firmowe, polityczne czy instytucjonalne delegują pracę maszynom lub inwestują w automatyzację ponieważ w ten sposób minimalizują koszty związane z wynagradzaniem, zapewnianiem opieki zdrowotnej lub innych aspektów odpowiedzialności za pracownika ludzkiego. Dzisiejsze nastawienie wobec sztucznej inteligencji, które nazwać można niewolnictwem maszyn, nie jest podejściem, które można utrzymać bez konsekwencji w rodzaju narastających antagonizmów między różnymi interesariuszami. Mimo wszystko głęboko ufamy, że opisaną sytuację wciąż da się naprawić, dlatego zachęcamy do przemyślenia praktyk inżynierskich, skupienia się na relacjach partnerskich oraz budowaniu symbiozy z maszynami.
Imię i nazwisko *
Telefon *
Wykształcenie / specjalizacja / profil zawodowy *
Akceptacja zapisów statutowych i potwierdzenie woli na ich publiczne prezentowanie w internecie. *
Akceptacja publikacji informacji o przystąpieniu do Fundacji (w działaniach Fundacji, za pośrednictwem serwisu www) *
Akceptacja opłaty składki członkowskiej 20 zł / za rok kalendarzowy *
Konto do wpłaty składki członkowskiej
NAZWA:
Fundacja na rzecz podmiotowości sztucznej inteligencji

NR KONTA
64 1750 0012 0000 0000 3897 1708

W TYTULE:
Składka członkowska, Imię Nazwisko
Przetwarzania danych
Dane osobowe, które podałaś(eś) w tym formularzu przetwarzamy na podstawie uzasadnionego interesu, w celu realizacji współpracy w ramach działania Fundacji, obsługi korespondencji, w celach wynikających z treści komunikacji lub w celu nawiązania kontaktu w przyszłości.

Dane obejmują: imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, informacje o profilu zawodowym, naukowym. Podanie tych danych jest dobrowolne, tak jak chęć przystąpienia do Fundacji.

Dane przetwarzamy w celach archiwizacyjnych oraz w celu zarządzania relacjami do końca działalności Fundacji.

Dane przetwarza Fundacja ALAIV za pośrednictwem dostawców usług przetwarzania w chmurze, tj. Google Ltd i OVH Sp. z o.o.

W celu zmiany lub usunięcia danych, prosimy o kontakt z Fundacją.
Akceptacja zapisów RODO *
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
reCAPTCHA
This form was created inside of Fundacja na rzecz podmiotowości sztucznej inteligencji.