Novela příspěvku na motorové vozidlo
Od 1. 1. 2018 bude platná novela zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Tento zákon mimo jiné mění podmínky příspěvku na zvláštní pomůcku - motorové vozidlo. Do konce roku 2017 se výše příspěvku na motorové vozidlo přiznává podle tří kritérií – (1) četnost a důvody dopravy, (2) příjem osoby a osob společně posuzovaných, (3) celkové sociální a majetkové poměry. Od ledna 2018 bude platit jediné kritérium – příjem osoby a osob společně posuzovaných, podle násobků životního minima. Více informací najdete ​v informačním článku na síti Vozejkov.cz (http://vozejkov.cz/Articles/detail/prispevek-na-auto/)​.

Jsme přesvědčeni, že člověk, který překonává své zdravotní postižení a svým aktivním přístupem přináší státu výhody (odvody do rozpočtu), by měl být podporován a motivován. Z novely zákona vyplývá, že čím více se osoba se zdravotním postižením a jeho/její blízcí budou snažit o zvýšení životního standardu, tím menší příspěvek na koupi motorového vozidla žadatel dostane. Bez ohledu na četnost a důvody dopravy.

Znění novely z uvedeného důvodu CZEPA vnímá jako výrazně demotivační. Nastavení systému „čím víc pracuješ – tím míň podpory dostaneš“ nepovažujeme za férové, mezi osobami se zdravotním postižením může způsobit sociální neklid.

Zajímá nás Váš anonymní názor na odsouhlasenou novelu příspěvku na motorové vozidlo. Děkujeme za Vaše vyjádření.

Jste zaměstnaný/zaměstnaná? Jste výdělečně činný/činná? *
Souhlasíte s přiznáním příspěvku na motorové vozidlo pouze na základě příjmové situace žadatele a společně posuzovaných osob? *
Přivítal/a byste také návrat kritéria "četnost a důvody dopravy" pro stanovení výše příspěvku? *
Případně jaká jiná kritéria pro stanovení výše příspěvku na motorové vozidlo byste navrhl/a?
Your answer
Jaký je Váš názor na podmínky přiznávání příspěvku na motorové vozidlo podle novely zákona o poskytování dávek OZP od roku 2018?
Your answer
Prostor pro Vaše případné další sdělení.
Your answer
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This form was created inside of Česká asociace paraplegiků - CZEPA. Report Abuse - Terms of Service - Additional Terms