Bireylerin HIV/AIDS Hakkında Bilgi Düzeyleri ve Tutumlarının Belirlenmesi
Bu form ile “Kıbrıs’ın Kuzeyinde Yaşayan Bireylerin HIV/AIDS Hakkında Bilgi Düzeyleri ve Tutumları ile Bunlara Etki Eden Bazı Faktörlerin Belirlenmesi” adlı çalışma araştırma amacı ile yapılmaktadır ve tamamen gönüllülük esasına dayalıdır. Şahsınıza ait bilgiler gizli tutulacaktır. Elde edilen sonuçlar kimliğiniz açıklanmayacak şekilde literatürde yayımlanabilecektir. Bu araştırma için sizden herhangi bir ücret talep edilemeyecek ve aynı zamanda sizlere bir ödeme yapılmayacaktır. Araştırmanın ana yürütücüleri Yrd. Doç. Dr. Ufuk Kaya ve Pozitif Düşün İnsiyatifi’dir.

Dolduracağınız form üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tanıtıcı özellikleriniz ile HIV ile ilgili bazı bilgilendirme soru ve ifadeleri yer almaktadır. Bazı soru ve ifadelere tek cevap, bazılarında ise birden çok seçenek veya cevap verme imkanınız olacaktır. Bu nedenle soruları dikkatli okumanızı önermekteyiz. İkinci bölümde HIV bilgi düzeyinizi ölçmek amacı ile bilgi ifadeleri yer almaktadır. Bu ifadelere ‘doğru’, ‘yanlış’ veya ‘bilmiyorum’ şeklinde yanıt verebilirsiniz. Her ifade için sadece bir seçenek seçebilirsiniz. Üçüncü bölüm HIV ile ilgili tutumlarınızı belirlemek amacı ile yöneltilen ifadelerden oluşmaktadır. Bu bölümdeki ifadelere ‘katılıyorum’, ‘kararsızım’ veya ‘katılmıyorum’ şeklinde yanıt verebilirsiniz. Her ifadeye yalnızca bir yanıt verebilirsiniz.

Pozitif Düşün İnisiyatifi
Kıbrıs’ın kuzey kesiminde HIV ile yaşayan kişiler ile ilgili birçok hak ihlali vardır. En temel hak ihlallerini şöyle sıralayabiliriz; HIV statüsüne dayalı iş gücüne ilişkin ayrımcı yerel yasal mevzuat ve sınır dışı etme, yeterli anonim test merkezlerinin olmayışı, önleyici tedbirlere ücretsiz erişim eksikliği, yerel kurumlar tarafından bir önleme politikası olmaması, önleyici ve tedavi edici ilaçlara erişimdeki sorunlar. Bu hak ihlalleri kamu bilinci olmaması ve HIV hakkında yapılan damgalamalar tarafından körüklenmektedir. Bu nedenle Pozitif Düşün, HIV/AIDS konusunda farkındalığı artırmak ve nihayetinde HIV/AIDS ile yaşayan insanların insan hakları ihlallerini azaltmak amacıyla 2020 yılında bir grup HIV/AIDS aktivistleri tarafından oluşturulan bir inisiyatiftir.
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Next
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This form was created inside of Pozitif Düşün. Report Abuse