Το Cluster Βιοοικονομίας και Περιβάλλοντος Δυτικής Μακεδονίας, στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ProLight, στο οποίο συμμετέχει σε συνεργασία με τον Δήμο Κοζάνης, δέχεται αιτήσεις από ενδιαφερόμενους πολίτες της πόλης για την συμμετοχή τους στο έργο, παρέχοντας τους δωρεάν ενεργειακή αναβάθμιση της κατοικίας τους.
Απαραίτητη προϋπόθεση συμμετοχής είναι οι ενδιαφερόμενοι να διαμένουν σε οποιαδήποτε από τις εργατικές κατοικίες που βρίσκονται στο Δήμο Κοζάνης και να είναι ιδιοκτήτες ή να έχουν την έγγραφη συναίνεση του ιδιοκτήτη.
Το Ευρωπαϊκό έργο ProLight είναι ένα πρόγραμμα Horizon Europe, που αποσκοπεί στην προσιτή κοινωνική στέγαση και την καλύτερη ποιότητα ζωής μέσω μιας τυποποιημένης προσέγγισης. Προβλέπεται ο σχεδιασμός και η εφαρμογή λύσεων ενεργειακής απόδοσης και έξυπνων μεθόδων net metering σε εργατικές κατοικίες.
Το έργο ProLight επιδιώκει την ενεργειακή αναβάθμιση μιας εργατικής κατοικίας ατόμων με χαμηλό εισόδημα, η οποία θα επιλεγεί με συγκεκριμένα κριτήρια μεταξύ αυτών που θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον.
Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να συμπληρώσουν τα προσωπικά τους στοιχεία, καθώς και τα στοιχεία της κατοικίας του στην παρακάτω φόρμα.