52. Kütüphane Haftası yürüyüşü

27 Mart 2016 pazar günü, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sene de İstanbul Büyükşehir Belediyesi belediye bandosu eşliğinde Tünel Meydanı’ndan saat 14.00’te geleneksel “İstanbul Kütüphaneleri Yürüyor” etkinliği ile başlayacak.

Yürüyüşte, kütüphanelerin ve kütüphanecilerin görünürlükleri ve toplumsal önemine dair slogan ve dövizlerimizin yanı sıra, haftanın teması olan Çokkültürlülük’e uygun olarak, kütüphanelerin kültürler arası iletişim, kültürlerin bir aradalığı ve hoşgörü bağlamındaki toplumsal işlevine vurgu yapılacaktır.

Ayrıca, haftanın temasına ek olarak yürüyüşün bir diğer teması da kütüphanecilerin özlük haklarına dair talepleri olacaktır. Yürüyüş boyunca kütüphanecisiz kütüphanelere, kadrosuzluğa, güvencesiz çalışmaya, taşeron uygulamasına, genel bir ifade ile kütüphanecilerin özlük haklarına dair dövizler ve pankartlar da meslektaşlarımızın ellerinde, farkındalık yaratmak maksadıyla taşınacaktır.

Yürüyüşte bizlere eşlik edecek olan İstiklal Caddesi’nin simgesi nostaljik tramvayda ise haftanın ve yürüyüşün temasına uygun drama çalışmaları sunulacaktır. Uzman drama eğitmeni Çiğdem Odabaşı eşliğinde üniversite öğrencilerinin yer aldığı drama çalışması, yürüyüşü tamamlayan yaşamın içinden bir aktivite olması nedeniyle dikkat çekecek unsurlar arasında yer alıyor.

Kütüphanecilerin bu yürüyüşünde meslektaşlarımızın yanı sıra, tüm halkımızı, kütüphanelerin toplumsal önemi konusunda bizlere ortak olmaya davet ediyoruz.

    This is a required question
    This is a required question
    This is a required question
    This is a required question