Особи 8 клас
Sign in to Google to save your progress. Learn more
«сонце руїни», 1665 р гетьман Правобережної України. 1668 – став гетьманом обох берегів України. 1669 р. Корсунська угода про протекторат Туреччини.1672 Бучацький мирний договір (тур-пол) «Україна держава», 1676 передав булаву Самойловичу.
Captionless Image
відзначився у битві під Берестечком, коли йому вдалося вивести з оточення значну частину козаків. Проти Переяславської ради. 
Картина Миколи Самокиша " Бій Богуна з Чарнецьким" 1931 р.
Captionless Image
у 1707-1708рр. уклав курс лекцій з арифметики та геометрії для Києво-Могилянської академії. В стінах цього закладу виступив з промовою перед студентами і професорами «Про заслуги й користь фізики». У 1705р. написав історичну драму «Володимир» присвячену гетьману Івану Мазепі.
Captionless Image
Гетьман Лівобережної України з 1672р. підписав з Московією Конотопські статті. Після Бучацького договору здійснив похід на Правобережжя, в 1674р. ___________ проголосили на козацькій раді в Переяславі гетьманом обох боків Дніпра.. був ініціатором так зв. «Великого згону» 1678р. - примусове переселення на лівий берег Дніпра. Формуючи козацьку аристократію започаткував бунчукове товариство (до складу якого входили сини козацької старшини). Був фундатором численних соборів і церков (Троїцький собор Густинського монастиря під Прилуками).
Captionless Image
Після скасування І Малоросійської колегії гетьманом стає ___________. Діяльність гетьмана визначалась «Рішительними пунктами» 1728р. з метою врегулювання земельних справ протягом 1729-1731рр. провів генеральне слідство про маєтності; зумів домогтися скасування багатьох обмежень та утисків української торгівлі; уперше встановив бюджет державних видатків. За сприяння гетьмана у 1728 р. Кодифікаційна комісія розпочала створювати звід законів «Права за якими судиться малоросійський народ» (1743р.)
Captionless Image
«Некоронований король Русі» , приймав участь в обговоренні Люблінської та Берестейської уній, де захищав права православних. Був претендентом на польський і московський престоли (вів родословну від Рюриковичів).Розбудував Острозький замок. Створив у 1576 р Острозьку слов'яно-греко-латинську академію. Надруковано перший повний текст Біблії церковнослов’янською мовою 1581 р. - «Острозька Біблія». Під час повстання Криштофа Косинського у 1591—1593 рр., у вирішальній битві під П’яткою військо Островського нанесло нищівної поразки повсталим, виступив проти повстання Северина Наливайка у 1594—1596 рр.
Captionless Image
засновник Київського братства 1615 р. та братської школи, київський митрополит після відновлення православної ієрархії у 1620 р.
Captionless Image
Гетьман обраний за межами України. Автор документа «Пакти й конституції законів і вольностей Війська Запорозького» (першої Конституції на українських землях .1710р.) В 1711р. при допомозі Туреччини здійснив похід на Правобережну Україну. Після невдалого походу перебрався спочатку до Швеції, потім до Німеччини, а згодом до Франції. З 1722р. змушений був переїхати до Туреччини де і прожив останніх 20 років.
Captionless Image
Кошовий отаман Запорозької Січі, попри особисту неприязнь до Івана Мазепи підтримав останнього в боротьбі з Петром I. До 1728 р. очолював Олешківську Січ, сподвижник П. Орлика.
Captionless Image
Філософ, гуманіст,просвітитель, поет, педагог. Працював викладачем етики та поетики в Харківському та Переяславському колегіумах. На його думку людина може стати щасливою пізнавши самого себе, а також слід займатись у житті тим, що людині природно відповідає. Автор творів «Сад божественних пісень», збірник байок «Басни харковскія ». пісню Сковороди «Всякому городу нрав і права» використав І.Котляревський у п’єсі «Наталка Полтавка». Йому належить вислів: «Світ ловив мене , але не спіймав».
Captionless Image
Був на посаді литовського гетьмана (очільника війська) у війнах з проти кримських татар, у походах на Московське князівство, переміг у битві під Оршею (1514).
Captionless Image
Гетьман Лівобережної України, обраний на Чорній раді, уклав Московські статті. Перший здійснив поїздку до Москви, отримав титул боярина. 1665 році вбитий П.Дорошенком.
Captionless Image
Наказний гетьман здійснив реформу суду (Генеральний суд стає колегіальним, установив порядок подання апеляцій); звертався зі скаргами в Сенат на порушення Малоросійською колегією українських законів і традицій. У 1723р. представники старшинської опозиції в козацькому таборі на р.Коломак склали - Коломацькі чолобитні, коли ці чолобитні отримав Петро І, то наказав ув’язнити ____________. В 1724р. ________________ помер у Петропавлівській фортеці.
Captionless Image
гетьман України 1658 р. Уклав Гадяцький договір з Річчю Посполитою - українські землі Руське князівство. 1659 Конотопська битва.
Captionless Image
Автор 6 опер («Креонт», «Сокіл»), а також понад 100 хорових творів, багато з яких і донині чарують слухачів талановитістю. Створив новий тип хорового концерту. Д. Бортнянський тридцять років керував придворною капелою у Санкт-Петербурзі.
Captionless Image
Випускник Києво-Могилевської академії, архітектор. Автор будівель у стилі бароко і класицизму. Надбрамна церква-дзвіниця Кирилівського монастиря, Покровська церква в Києві (1766), будівництва міського водогону на Подолі, центральною спорудою якого став фонтан «Самсон».  Церква Св. Миколи Набережного.
Captionless Image
Гетьман України. Уклав Коломацькі статті, 1701 p. __________ видав указ про дводенну панщину для селян, 1700-1704 повстання Семена Палія на Правобережжі, придушив та об’єднав Україну. 1700-1721 Північні війна між Росією і Швецією. 1708 р перейшов на бік Карла ХІІ. Покровитель культури, під його керівництвом було споруджено 12 храмів, реставровано багато памятокчасів Київської Русі. "____________ бароко".
Captionless Image
Неодноразовий кошовий отаман Запорозької Січі. Провів понад 60 битв проти військ Османської імперії, Кримського ханства та ногайських орд і жодного разу не зазнав поразки. В 1672р. __________ а було ув’язнено й відправлено до Сибіру. За його звільнення клопотався польський король Ян III Собеський. Першим в історії військового мистецтва переправився через Сиваш (Гниле море). Російський художник І.Рєпін у своєму творі «Запорожці пишуть листа турецькому султану» зобразив ___________  в центрі картини.
Captionless Image
Першодрукар надрукував у Львові у 1574 р. Апостол і перший український друкований підручник для навчання грамоти - "Буквар", а у 1581 р. Острозьку Біблію.
Captionless Image
Київський митрополит домігся визнання православної ієрархії у «Статтях для заспокоєння руського народу» у1632 р., провів релігійну реформу, уклав «Требник», заснував Київський колегіум шляхом обʼєднання братської та лаврської (1631)шкіл.
Captionless Image
Перший ректор Острозької Академії, редактор «Острозької Біблій», полеміст, автор «Ключ царства небесного» (1587) та «Календаря римського нового».
Captionless Image
Твори тривалий час були заборонені і поширювалися в рукописах. На сьогодні відомо близько 80 музичних творів. Серед них 31 хоровий концерт, 6 тріо, серед яких «Покаянія отверзи ми двери», 2 літургії Іоана Златоустого, Всеношна та один світський кант.
Captionless Image
Після антимосковського повстання Мазепи стає гетьманом. При гетьманові призначався царський резидент Ізмайлов, який мав «явні і таємні статті» згідно яких йому надавалось право здійснювати контроль за гетьманом та урядом України. В цих статтях землі Війська Запорозького називались Малоросійським краєм. В 1722р. царським указом на українських землях розпочала свою діяльність Малоросійська колегія на чолі з бригадиром Вельяміновим. Цей крок російського імператора змусив І.Скоропадського передати усю повноту влади наказному гетьману П.Полуботку.
Captionless Image
Останній кошовий отаман війська Запорізького низового. Вірою і правдою служив царату. Після зруйнування Січі його відправлено на соловки.
Captionless Image
Гетьман України 1659-1663. Уклав Переяславські статті (1659, Росія), Слободищенський трактат (1660, Річ Посполита), здійснив Чигиринські походи (1677, 1678). У 1667р. султан Магомет IV вручив йому булаву з титулом «князя Сарматії та України, володаря Війська Запорозького»
Captionless Image
Випускник Глухівського музичного училища, і Києво-Могилянської академії - класик європейської музики, автор духовних концертів («Не отвержи мене во время старости»). «Український Моцарт». Разом із Д. Бортнянським створив новий класичний тип хорового концерту. Став автором першої в Росії опери «Демофонт».
Captionless Image
У 1750р. російська імператриця Єлизавета затвердила на гетьманство _________________, однак лише у 1751р. гетьман прибуває до Глухова де старшинська рада обирає його гетьманом. До складу гетьманщини відходить Запорозька Січ і Київ. Протягом 1760-1763рр. провадилась судова реформа, наслідком якої Гетьманщина мала перетворитись з військової на цивільну державу. Гетьман провадив реформи в армії  (уніформа) та освіті; почав розбудовувати Батурин, де планував відкрити університет. В 1763р. імператриця Катерина II отримала прохання старшини закріпити гетьманство за родом ____________. Це було однією з причин ліквідації гетьманства (1764р.)
Captionless Image
гетьман України 1616-1622, "Доба героїчних походів". Здобув фортецю Кафа (1616). 1615 р. вступив разом з усіма козаками до Київськоо братства, за його сприяння 1620 р. відновлена православна ієрархія). 1621 р. під час Хотинської битви (султан Осман), зупинив просування турків у Європу, підням міжнародний авторитет козацтва. 1618 похід на Москву, приєднання Чернігово-Сіверщини.
Captionless Image
один із ініціаторів Берестейської унії 1596 р."Батько унії" став греко-католицьким митрополитом.
Captionless Image
Черкаський і канівський староста, засновник першої Запорізької (Хортицької) Січі. Походи на татар, страчений у Стамбулі. «Пісня про Байду».
Captionless Image
Наказний гетьман 1668р., з 1669р. гетьман Лівобережної України підписав з Московією Глухівські статті. Створив наймане військо - компанійців. В наслідок змови проти _________________ в 1672р. гетьмана відправлено до Москви, а згодом на заслання до Сибіру.
Captionless Image
Submit
Clear form
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy