Szkolenie z zakresu edukacji kulturowej i budowy partnerstw między sektorem edukacji i kultury
WARUNKI:
Zapisy na obowiązkowe szkolenie z zakresu edukacji kulturowej i budowy partnerstw między sektorem edukacji i kultury.
Tylko osoby, które wezmą udział w szkoleniu, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie swoich działań w konkursie „SIEĆ KULTURY 2017”. Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest poprawne wypełnienie formularza rejestracyjnego do 13 lutego 2017 roku do godz. 14.00. W szkoleniu z danej organizacji / instytucji może brać udział tylko jedna osoba.
Osoby biorące udział w szkoleniu są zobligowane do udziału w konkursie „SIEĆ KULTURY 2017” poprzez złożenie wniosku aplikacyjnego.
TERMINY REKRUTACJI:
od 13.01 do 13.02
Wyniki rekrutacji: Informację o udziale w warsztatach wyślemy do Państwa najpóźniej 16 lutego 2017 roku. Formularz zgłoszeniowy można przesyłać do 13 lutego 2017 roku do godz. 14.00
TERMINY WARSZTATÓW (do wybrania jeden):
1 termin: szkolenie stacjonarne, 24-25 lutego 2017 roku, miejsce: GDAŃSK, siedziba CEN, sala 315
2 termin: szkolenie stacjonarne, 3-4 marca 2017 roku, miejsce: GDAŃSK, siedziba CEN, sala 312
3 termin: szkolenie stacjonarne,10-11 marca 2017 roku, miejsce: GDAŃSK, siedziba CEN, sala 314
MIEJSCE:
siedziba Centrum Edukacji Nauczycieli (al. gen. J. Hallera 14, 80-401 Gdańsk)
Szczegółowy plan szkolenia pojawi się niebawem na stronie
www.sieckultury.pl Zakwaterowanie uczestników od godziny 16.00 w piątek, zakończenie szkolenia koło godziny 18.00 w sobotę.
KOSZT:
Warsztaty są dla uczestników bezpłatne. Organizator zapewnia wyżywienie, nocleg w pokojach 2, 3 i 4-osobowych oraz zaświadczenie o udziale w szkoleniu. Uczestnicy pokrywają jedynie koszt dojazdu na miejsce szkolenia.
Dzień I: Warsztat Od edukacji kulturowej do zmiany społecznej
PROWADZĄCA:
Karolina Ciechorska-Kulesza - Doktor nauk humanistycznych, socjolożka, pracuje w Zakładzie Antropologii Społecznej Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka licznych publikacji z zakresu socjologii i antropologii społecznej, w tym książki pt. „Tożsamość a przestrzeń w warunkach niestabilnych granic. Przypadek byłego województwa elbląskiego”.
W przeszłości animatorka kultury, rzeczniczka prasowa, liderka kilku organizacji pozarządowych. Obecnie głównie nauczycielka akademicka i badaczka społeczna. Inicjatorka i organizatorka studenckich badań terenowych. Kierowała i brała udział w wielu projektach badawczych, przede wszystkim dotyczących III sektora, środowiska lokalnych działaczy społecznych, edukacji kulturowej, uczestnictwa w kulturze i postrzegania przestrzeni. Zajmuje się diagnozą społeczną społeczności lokalnych.
Członkini między innymi Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Rady Kultury Gdańskiej.
Dzień II: Wprowadzenie do Action Learning
Wprowadzenie w metodę pracy grupowej jaką jest Action Learning (nauka w działaniu), która pozwala rozwiązywać trudne, złożone problemy, poprzez rozwijanie praktycznych umiejętności uczestników procesu.
PROWADZĄCA:
Zofia Lisiecka – z wykształcenia artystka, plastyk, trenerka, coach, mediatorka i project managerka. Od 2016 roku członkini Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Miasta Gdańska. Prezeska Fundacji Edukacyjnej ODiTK, gdzie z pasją działa wraz z Zespołem na rzecz zmiany w polskiej, a zwłaszcza gdańskiej edukacji. Autorka i koordynatorka licznych projektów, w tym również innowacyjnych. Interesuje się tematyką wykluczenia społecznego oraz procesami wprowadzania zmian społecznych w oddolny, partycypacyjny sposób. Fascynują ją takie modele pracy z ludźmi jak metoda doceniająca, sprawiedliwość naprawcza, action learning i oddolne ruchy samodoskonalenia. Stara się żyć zgodnie z duchem porozumienia bez przemocy.
Dzień II: Szkolenie z Budowania i wzmacniania partnerstw w projektach z edukacji kulturowej
W czasie zajęć dowiemy się, co to są partnerstwa i jakie istnieją typy partnerstw. Przyjrzymy się partnerstwom i temu co przesądza o ich sukcesie. Poznamy i przećwiczymy narzędzia analizy zadań, realizacją którymi mają zająć się powołane przez nas partnerstwa. Skupimy się na analizie własnych zasobów i zasobów potencjalnych partnerów. Będziemy też zachęcać osoby uczestniczące do poznania się, sieciowania i poszukiwania partnerów do projektów kulturalno-edukacyjnych.
CELE:
1. Poznanie różnych rodzajów partnerstw.
2. Poznanie metod identyfikacji problemu, którym ma zająć się powołane partnerstwo i przekształcania go w cel.
3. Nabycie umiejętności analizy partnerów i instytucji lokalnych oraz ich potencjału.
4. Stworzenie planów na lokalne partnerstwa w projektach z edukacji kulturowej
PROGRAM:
1. Partnerstwo i jego typy.
2. Analiza problemu, w tym analiza czterech kroków.
3. Analiza zasobów swoich i partnerów.
4. Praktyczne planowanie nawiązywania partnerstw na rzecz projektów edukacyjno-kulturalnych.
PROWADZĄCA:
Anna Urbańczyk – koordynatorka projektów kulturalnych, edukacyjnych, społecznych i trenerka. Facylitatorka pracująca metodą Appreciative Inquiry (metodą doceniającą - analiza sukcesów). Absolwentka Wiedzy o kulturze (Uniwersytet Gdański), Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego w Krakowie (Stowarzyszenie Willa Decjusza), Specjalistycznej Szkoły Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji, Akademii Treningu WenDo (Fundacja Autonomia, Kraków). Pracuje w Instytucie Kultury Miejskiej jako główna specjalistka ds. spraw społecznych i edukacji.
W latach 2010 – 2011 koordynowała polską koalicję Social Watch. Realizuje kilkaset godzin szkoleń rocznie m.in. dla Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Wyższej Szkoły Bankowej, Muzeum Żydów Polskich Polin, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, British Council, Urzędu Miejskiego w Gdyni, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku,...
Więcej informacji:
www.warsztatyrownosciowe.plPRZEJDŹ DO FORMULARZA I WYPEŁNIJ GO