CZY ISTNIEJE DOBRO WSPÓLNE? Konferencja rok po VIII OFIP-ie*
Zasada dobra wspólnego otwiera katalog zasad konstytucyjnych i stanowi tym samym fundament Rzeczpospolitej. Pojęcie dobra wspólnego jest kategorią etyczną, prawną, społeczną, jak i ekonomiczną. Nie jest jednak terminem jednoznacznym. Czy sposób rozumienia dobra wspólnego wpływa na nasze działania? Jak poza dobrem jednostki, jej prawami i wolnościami mówić o dobru wspólnym, by przyjmowało ono realny wymiar? Jak kształtuje się relacja między jednym a drugim? Czy można angażować się dla dobra wspólnego w sposób apolityczny? Czy możemy mówić o mocno zróżnicowanym, ale jednak stanowiącym całość środowisku organizacji społecznych? I wreszcie, jaką rolę w Unii Europejskiej pełnią organizacje społeczne i jakie są najważniejsze wyzwania dla działalności społecznej i obywatelskiej w Polsce oraz Europie?

Rok po VIII Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych chcemy kontynuować debatę o wartościach społeczeństwa obywatelskiego w wymiarze lokalnym i europejskim.

Podczas pierwszego dnia konferencji podejmiemy temat dobra wspólnego oraz relacji społeczeństwa obywatelskiego z polityką. Zapraszamy ponadto do rozmowy na temat wyzwań stojących przed organizacjami społecznymi, m.in. współpracy z rządem, zmianami źródeł finansowania, prawami pracowniczymi w organizacjach społecznych, ryzykiem zwiększenia kontroli nad społeczeństwem obywatelskim. Drugiego dnia, podczas Stałej Konferencji ds. Europejskich, zastanowimy się wspólnie nad wartościami europejskimi w kontekście praw obywatelskich oraz wyzwaniami stojącymi przed Europejkami i Europejczykami. Przyjrzymy się roli organizacji społecznych w UE i (nie)wiedzy na temat działalności społecznej. Przedstawimy ideę polskiej kampanii “Organizacje społeczne - To działa!” a na koniec konferencji wręczymy nagrody dla organizacji społecznych w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości.

Wśród zaproszonych gości i moderatorów są m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Edwin Bendyk, Karolina Dreszer-Smalec, Piotr Frączak, Agata Teutsch, Ludwika Wujec, Jan Jakub Wygnański.

Zapraszamy serdecznie do udziału w konferencji.

PROGRAM
Szczegółowy program znajduje się na stronie Federacji - http://bit.ly/OFIP2018_CzyIstniejeDobroWspolne_Konferencja

DATA I MIEJSCE
27 i 28 listopada br. (wtorek - środa)
Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych, ul. Bracka 25 (III piętro), Warszawa

ORGANIZATORZY
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
Sieć SPLOT

Organizatorzy nie zapewniają noclegów, nie zwracają także kosztów związanych z dojazdem na to wydarzenie.

* Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych (OFIP) to największe w Polsce spotkanie osób zaangażowanych w działalność obywatelską, odbywające się raz na trzy lata od 1996 roku. Zobacz ostatnią VIII edycję na www.ofip.eu

---
Projekt dofinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 oraz ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Email address *
Next
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service