Žádám o zastavení  masivního vývozu kulatin dřeva - « STOP » !
Členské státy Evropské unie a evropské orgány musí jednat razantně a rychle, aby zachránily pily, které mají nedostatek surovin.
Bez dodávek surovin bude mít krize přímé dopady na toto odvětví (průmyslové podniky a řemeslníky, stavebnictví a logistiku), které se již nebude mít možnost zásobovat v Evropě a bude závislé na mimoevropské dovozy. Nedělejte si  žádné iluze, protože tato zásobovací krize pro pily je naprosto nepřijatelná a bude se ještě zhoršovat v budoucnosti.

Každý si musí uvědomit, že evropské pily jsou dnes v nezvratitelném nebezpečí, jestliže nikdo nezastaví tento drastický trend.

V roce 2020 18 milionů kulatin jehličnatých stromů se dostalo do mimoevropských zemí: meziročně se toto množství zdvojnásobilo. Za poslední 4 měsíce se vývoz této suroviny znásobil ještě 1,5krát. Léta to již také platí pro kulatiny dubů a buků. Jestliže nedojde k nějaké změně, tak to celkem představuje v roce 2020 20 milionů m3 a 30 milionů v roce 2021!

Obrovská plavidla převážejí všechny třídy dřeva.

Vzhledem k velké celosvětové poptávce vyvolávající napětí v oblasti zásobování všech odvětví, jedině evropské pily jsou schopny zabezpečit zásobování evropského trhu ve správných ekonomických a ekologických podmínkách. To jsme si opravdu nic nezapamatovali z období roušek a vakcín ?

Rusko se rozhodlo zakázat vývoz kulatin a čínská strategie má za cíl získat co nejvíce surovin. Tato situace znásobí ještě více « apetyt » mimoevropských aktérů, kteří využívají pasivity evropských vlád a budou neomezeně drancovat zdroje potřebné pro evropské průmyslové podniky, pro jejich fungování a  pro zásobování evropských spotřebitelů.

Nyní jsou všechny sektory dotčeny a problémy se zásobováním jsou viditelné na všech trzích a u našich klientů tesařů, truhlářů a průmyslníků, kteří se nemohou zásobovat na mezinárodních trzích. Logistika je také ohrožena velkým rizikem  přerušení zásobovacích řetězců (balení, doprava atd.), jestliže se výrobci palet nemohou lokálně zásobovat.

Tato nesmyslná hospodářská a ekologická situace musí přestat.

Evropa sice projevuje silnou politickou vůli ve prospěch ekologie a snižování emisí CO2, a počítá s konstrukčním dřevem do budoucnosti, aby byly tyto cíle dosaženy. Avšak masivní vývoz kulatin anuluje všechny tyto ambice a přispívá k vyšším emisím uhlíku než jeden strom vstřebá po celý svůj životní cyklus.

Bez investic a modernizace nemohou evropské průmyslové podniky zabezpečovat své zásobování.  Evropa je jeden z posledních regionů ve světě, která nemá valorizační strategii svých zdrojů, zatímco my, podniky prvotního zpracování dřeva budujeme díky naší práci evropský průmysl na vysoké úrovni, což by také mělo platit pro Evropu : být moderní, zodpovědný a prosazovat udržitelný rozvoj.

Již 10 let umožňují správní orgány členských států a zástupci evropských institucí toto toxické obchodování. A nyní se nacházíme  ve slepé uličce.
Tím, že je povolen vývoz naší suroviny, aniž by se zabezpečilo prioritní a strategické zásobování našeho průmyslu :
- se odsuzuje dřevařský průmysl k tomu, že již nebude soběstačný
- se odsuzuje toto odvětví k zániku a přitom zajišťuje místní pracovní uplatnění
- uvádí se do nebezpečí oblast řemeslníků, stavařů, poskytovatelů logistiky a pod.
- obrací se zády k našim ekologickým cílům
- obětuje se práce našich předchůdců, aniž by našim dětem byla nabídnuta nějaká budoucnost.  

Podnikatelé, zpracovatelé, zákazníci a uživatelé : Probuďte se ! Váše pily se nacházejí ve smrtelném nebezpečí. Vy sepíšete kapitolu o konci nebo obnově našeho evropského dřevozpracujícího průmyslu.
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Email *
Název podniku *
Činnost podniku *
Required
Země podniku *
Jméno vedoucího signatáře petice *
Podpis petice *
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy