99 Depremin 20. Yılında Anma ve Kitlesel Travmalar Sempozyumu Kayıt Formu
99 Depremin 20. Yılında Anma ve Kitlesel Travmalar Sempozyumu
Değerli Katılımcılar;
İnsanlık tarihi boyunca doğal afetler ve insan eli ile oluşturulan kitlesel travmalar ruhsal acıların, en köklü sebeplerinden biri haline gelmiştir.
Ülkemizin en büyük depremi: 17 Ağustos 1999’da meydana geldi. Saatler gece yarısı 03.02’yi gösterirken, 45 saniye süren bu korkunç felakette 17 bin 480 kişi hayatını kaybetti, on binlerce kişi yaralandı, on binlerce konut ve iş yeri yıkıldı, hasar gördü.
1999 depreminin üzerinden 20 yıl geçti. Bu felaket sonrası hep birlikte çalıştık, yaralarımızı sarmaya uğraştık. Bir yandan; böylesi felaketlere karşı hazırlıklı olmak, bir arada çalışmak gerekliliğini öğrendik. Türkiye Psikiyatri Derneği bünyesinde 20 yıl önce kurulan Ruhsal Travma ve Afet Psikiyatrisi Çalışma Birimi o günden bugüne afetler ve kitlesel travmalarla mücadelede birçok dernek, sivil toplum kuruluşu ve kamu kuruluşu ile omuz omuza çalıştı; çok şey öğrendi, çok şey öğretti.
Bu sene, TPD Ruhsal Travma ve Afet Psikiyatrisi Çalışma Birimi ve Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından, Şişli Belediyesi’nin ve İstanbul Tabip Odası’nın katıkları ile 99 depreminin 20. yılında depremi anmak ve o günden bugüne yapılanları değerlendirmek, afetler ve insan eli ile oluşturulan kitlesel travmalara hazırlıklı olmak adına üzerimize düşenleri saptamak, kurumlar arası iletişimi ve örgütlenmeyi arttırmak amacıyla 14-15 Eylül 2019’da bir araya gelmeyi planladık. Temasını ‘Travmalar, Güçlenme ve Yeniden Varolma’ olarak belirlediğimiz bu sempozyumda, 20 yıl önce bu alanda emek vermiş kişileri dinlemeyi, farklı disiplinlerden kurumlar ile bir araya gelerek örgütlenme modelimizi geliştirmeyi, yurt dışından ve yurt içinden kitlesel travma alanında çalışan profesyonelleri bir araya getirmeyi hedefliyoruz. ‘Depremin 20. Yılında Kitlesel Travmalar Sempozyumu’nda paneller, konferanslar, forumlar ve sosyal etkinliklerimiz olacaktır.
Çalışma birimimizin 20. yılında Hasan Hüseyin Korkmazgil’in ‘Yaprak döker bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe’ dizeleri sanki duygularımıza tercüman olmakta, bu nedenle hem toplantı afişimiz hem de duyurularımızda yer almaktadır. Konuya ilgi duyan, farklı disiplinlerden profesyonelleri sempozyumumuzda görmek, tanımak istiyor, sizlerin katılımıyla toplantımızın zenginleşeceğini düşünüyor, hepinizi 14-15 Eylül’de İstanbul’da gerçekleşecek etkinliğimize bekliyoruz.

Saygılarımızla;
Düzenleme Kurulu Adına
İ. Fuat Akgül F. Gizem İskender

Email address *
Adını Soyadınız *
Your answer
Ünvanı *
Your answer
Çalıştığınız Kurum
Your answer
Adresiniz *
Your answer
Şehir *
Your answer
Cep Telefonu *
Your answer
Sempozyum Kayıt Durumunuz *
TÜRKİYE PSİKİYATRİ DERNEĞİ SUBE/IBAN Kavaklıdere/Ankara TR30 0006 4000 0014 2090 9522 74
Required
Dekontunuzu, açıklama bölümüne isminizi ve sempozyum ücretidir bilgisini yazarak kitleseltravmalarsempozyumu@gmail.com adresine yollamanız gerekmektedir.
Görüş ve Önerileriniz
Your answer
A copy of your responses will be emailed to the address you provided.
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
reCAPTCHA
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy