Témata přednášek na online podzimní setkání
27. až 29. listopadu budeme pořádat tradiční Podzimní setkání řešitelů, avšak poněkud netradičně v online podobě, otevřené všem řešitelům. Na výběr budou různé aktivity a exkurze, ale také především oblíbené přednášky – nyní prostřednictvím videokonference. Témat máme spoustu, pomoz nám se zúžením výběru těch, o která bys měl(a) na akci zájem.

Svůj výběr potvrďte do 5. listopadu. Na pozdější volby nemusí být brán zřetel.
Upoutávky na některé z níže nabízených přednášek

Jindra Dušek – Nekonečno: pochybný či potřebný fysikální konstrukt? ...aneb několik nade všechny meze zajímavých příkladů
> Cílem této přednášky bude ukázat, že nekonečno sice může být hrůzné a zmatečné, ale jen pokud ho takovým necháme! Podíváme se, kde nejspíš koncept nekonečna vznikl, a jak se postupem času začal používat ve stále více úlohách, a lidé museli vymyslet, jak se s ním smířit. Hlavní náplní přednášky bude zkoumání úloh, ve kterých se v nějakém smyslu nekonečno objeví.

Kačka Rosická – Blesky, skřítci, elfové
> Blesky jsou poměrně běžný meteorologický jev, avšak principy jeho vzniku ještě stále nejsou plně objasněny. Ukážeme si jak blesk probíhá, jaké druhy blesků máme a ukážeme si i exotičtější blesky s pohádkovými jmény.

Kačka Rosická – Částice standardního modelu
> Ukážeme si elementární částice standardního modelu, do jakých skupin se dělí, jaké interakce mezi nimi probíhají a jaké mají vlastnosti.

Lukáš Linhart – Základy v Pythonu
> Jednoduchý obecný úvod do Pythonu i pro ty, kteří o programování ještě nikdy neslyšeli. Zaměříme se na matematické knihovny NumPy a Matplotlib a s jejich pomocí zkusíme ukázat simulaci vrhu, náhodnou procházku, či další témata podle času a zájmu.

Adam Krška – Psaní úloh v LaTeXu
> Chceš psát řešení elektronicky, ale nebaví tě složitě cvakat vzorečky do Wordu? Chceš aby tvoje řešení vypadalo profesionálně s minimem snahy? LaTeX je přesně pro tebe. V této přednážce si ukážeme, co je to LaTeX, co umí a jak se s ním pracuje. Jako bonus si odnesete základní šablonu pro psaní řešení.

Soňa Husáková – Pojďme si vypnout... nebo otočit?
> Pojďme se podívat na svět, který se zbláznil. Co se stane, když vypneme tření? A kdybychom ho dokonce otočili? A co taková gravitace? Jde to ještě s něčím jiným? Uděláme si několik myšlenkových experimentů, kde rozbijeme svět, jak ho známe. A že to jde dotáhnout opravdu daleko...

Klára Stefanová – Radioaktivita a proč je nebezpečná
> Pobavili bychom se o tom, co to je radioaktivita a jak ji popisujeme, jak ji měřit, a co nám může způsobit.

Klára Stefanová – Ionizující záření a radioaktivita v medicíně
> Představila bych vám, jaké možnosti máme při použití ionizujícího záření v medicíně, typickým zástupcem je třeba rentgenové záření. A jak se při těchto aplikacích může realizovat fyzik.

Daniel Slezák – Základy fyziky hvězd
> Již na letním táboře 2018 jsme nabízeli přednášku uvádějící do fyziky hvězd, o kterou tehdy byl zájem. Ve vylepšené verzi si představíme i nyní, jak hvězdy vznikají, žijí, i umírají, a hlavně jakými způsoby je zkoumáme napříč ohromnými vzdálenostmi. Při dobré konstelaci dojde i na černé díry.

Aleš Opl – Geometrie lineární algebry
> Na této přednášce bych se chtěl především zabývat geometrickým významem různých věcí, které se v lineární algebře běžně vyskytují – matice, různé operace s maticemi, skalární a vektorový součin atd. Zároveň ale nebude nutné těmto věcem předem rozumět, neboť si je budeme postupně vysvětlovat (nějaké základní znalosti ale mohou být výhodou).
Vyber až 5 přednášek nabízených našimi orgy, o které máš větší zájem (bohužel se na naši akci nevejde vše) *
Required
Jsou nějaká témata, který nebyla uvedená a chceš si o nich poslechnout přednášku/dovědět se víc?
Máš nějaké připomínky nebo přání, které můžeme na naší akci realizovat? Chybí Ti něco v tomto dotazníku?
Submit
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy