Въвеждане на прогресивно данъчно облагане в България
На 6 юни 2022 г. група граждани изпратиха писмо до представители на парламентарните групи в 47-ото Народно събрание, в което настояват за незабавното въвеждане на прогресивно данъчно облагане както на физически, така и на юридически лица. Тези искания не се поставят за първи път. Напомняме за инициативата „Да спрем машината на неравенствата“, която през 2018 г. внесе в парламента над 30 000 подписа на граждани, изискващи данъчен модел, който да не е в ущърб на обществения интерес и който да спре разрастващите се социални неравенства.

Въпреки многократно заявяваната готовност на настоящето правителство да подобри социалните условия в страната, предстоящото преразглеждане на бюджет 2022 г. за пореден път ще хвърли прах в очите на българските граждани.

Присъединете се и подпишете писмото, публикувано по-долу.

***

ДО

Народните представители в 47-ото Народно събрание


Относно: Въвеждането на прогресивно данъчно облагане в България

Уважаеми народни представители,

Огромна част от живеещите в България са изправени пред тежки материални лишения.
Според Евростат всеки четвърти българин се намира в риск от бедност или социално изключване. Всеки трети не може да поддържа дома си адекватно топъл. Положението е още по-тежко при децата: днес всяко четвърто дете няма втори чифт обувки, а почти 40% от децата живеят в материални лишения. Тези тревожни данни са следствие на несправедливата данъчна система, слаба и недофинансирана социална система, бюджетни орязвания, ниски доходи. Докато страната е сред челните места в ЕС по размера на доплащане за здравна грижа (46% от разходите), над ⅔ от работещите в България разполагат с по-малко от 900 лв. чист доход на месец.

Коренът на всички изброени проблеми е несправедливата система на преразпределение на благата, която позволява концентрацията на печалбите от икономическа дейност в ръцете на малцина. България е рекордьор по неравенства. Нашата страна има най-голямата разлика между благосъстоянието на най-бедните и най-богатите в целия Европейски съюз. Данни на Световната банка показват, че коефициентът за неравенство на Джини започва да се увеличава главоломно през 2008 година – годината на въвеждане на плоския данък – и оттогава не спира да расте.

Повече от едно десетилетие в България се провежда почти безпрецедентен данъчен експеримент – всички физически и юридически лица, независимо от размера на техните доходи или печалби, се облагат с еднаква ставка от 10% без наличието на необлагаем минимум. Подобна плоска данъчна система превръща страната ни не само в единственото изключение в Европейския съюз, но и в уникален случай за почти целия свят. Същевременно, в по-широк смисъл, данъчно-осигурителната система на България практически е регресивна заради наличието на максимален осигурителен праг. Противно на общоприетите практики във всички развити държави в Европа и света, към които България се стреми да се причислява, у нас нискодоходните групи имат по-голям принос към данъчно-осигурителната система като процент от своя доход, отколкото по-заможните граждани.

Промяната се случи недемократично, без да бъде подложена на истинско обществено обсъждане и без да е била заложена в програмите на управляващите партии преди изборите. Фундаментален механизъм за начина на развитие на едно общество, какъвто е данъчно-осигурителна система, беше променен в полза на тесен кръг хора, намиращи се на върха на социалната пирамида у нас. Този абсурден данъчен модел активно спомогна за превръщането на България в страната в ЕС с най-голямо неравенство между бедни и богати, а проблемът непрекъснато се задълбочава. Както регулярно посочва и Европейската комисия в своите доклади относно страната ни, капацитетът на данъчната система и на системата за социална сигурност за намаляване на икономическото неравенството е един от най-слабите в съюза.

Всички развити държави използват прогресивно данъчно облагане. Опитът с плоския данък в България показа, че той не успя да постигне нито една от задачите, в името на които бе въведен: да привлече външни инвеститори и да увеличи събираемостта. Въвеждането на плоския данък съвпада с драстичен спад на инвестициите от чужбина, а сивата икономика и до днес не се е свила. Събираемостта също не се е покачила.

Негативните последици от несправедливата данъчна система, изредени по-горе, са многократно посочвани и от редица международни и европейски институции. Въвеждането на подоходно облагане е сред редовните препоръки в докладите на ЕК, но за разлика от други констатации на Европейската комисия, регулярните им критики по отношение на българската данъчна система рядко достигат до общественото и медийно внимание. През 2018 година докладът на ЕК по повод Европейския семестър отчете, че между 2012 и 2016 г. разликата между доходите на най-богатите и най-бедните 20% от българите се увеличава от 6.2 до 7.9 пъти, с което страната ни става най-неравната в ЕС. Последните данни на Евростат сочат, че разликата между най-бедните и най-богатите 20% към 2020 г. е 8,01. Най-близо до нас в тази негативна класация е Румъния, но с далеч по-ниско съотношение от 6,62.

Като причина за това бяха посочени „ниските разходи за социална закрила, които отчасти се дължат на ниското ниво на данъчни приходи и на липсата на прогресивност на данъчната система“. В резултат „социалните трансфери имат много ограничено въздействие върху намаляването на бедността и неравенството“, което води до трайно високите им нива. Излизането от тази ситуация е силно затруднено в резултат от т.нар. неравенство във възможностите – в образованието, здравеопазването и достъпа до качествени жилищни условия. Докладът посочва, че то „е сред най-високите в ЕС, поради което успехът в живота зависи до голяма степен от постиженията на родителите“. Комисията повтори констатациите си и година по-късно, през 2019 г., като отново отчете: „Влиянието на данъците и обезщетенията за намаляване на бедността и неравенството е значително по-слабо спрямо средното за ЕС равнище. Това отразява ниското равнище на социалните разходи, неравномерната наличност на социални услуги на територията на страната и ограничените преразпределителни ефекти на системата за данъчно облагане. Ограничени са възможностите на българската система за данъчно облагане и обезщетения да намалява неравенствата и да насърчава политики за намаляване на бедността, която е най-сериозната в ЕС“. А през 2020-та година ЕК директно посочи, че българската данъчна система „действително е регресивна и най-голямата тежест от ДДФЛ и социалноосигурителните вноски пада върху лицата с ниски доходи“. Международният валутен фонд също препоръчва прогресивно данъчно облагане в България.

Освен безспорните икономически загуби, причинени от ограничените финансови възможности на мнозинството живеещи в България, плоският данък е основен генератор на неравенства, бедност и корупция. Ние настояваме за незабавното въвеждане на прогресивно данъчно облагане както за физически лица, така и за корпорации.

                                                                             
За контакти:
progressive.tax.bulgaria [at] gmail.com


С уважение,

Стойо Тетевенски
Мария Иванчева
Рая Апостолова
Станислав Додов
Искра Баева
Мирена Филипова
Николай Драганов
Неда Генова
Константин Проданов
Александър Филипов
Нели Константинова
Ваня Григорова
Пламен Пъчев
Даниела Пенкова
Илиян Станчев
Георги Христов
Ирина Алексова
Чавдар Найденов
Калин Първанов
Жана Цонева
Росица Кратункова
Петър Банков
Стефан Георгиев
Страхил Делийски
Станимир Панайотов
Ивайло Атанасов
Сребрина Айладънова
Д-р Милена Статева, Социален психолог, социолог и процесен консултант
Константин Сапатупов, Ученици за промяна, Прогресивното данъчно облагане е нещо абсолютно обикновено и подразбиращо се за всяка от най-развитите държави на север и запад, понеже тамошните социални системи не биват до такава степен експлоатирани от богатство (инфраструктура, образование, здравеопазване, грижа за бедните...). Частният успех не води до обществено благоденствие.
Валентин Апостолов
Петър Витанов, Европейски парламент
Дария Коларова
Павлина Сивова
Мария Маринова
Теодор Конакчиев
Светозар Стоянов
Евгени Филипов, МО в БСП
Калин Стоименов
Александра Берданкова
Борислава Йорданова
Севгинар Емилиева Георгиева
Валерия Михайлова
Боряна Петкова
Яна Кадреева
Никола Иванов
Ирина Самоковска
Стефан Огнянов Димитров
Габриела Величкова, БСП
Николай Михайлов
Иван Гетов
Пламен Георгиев
Станимир Стоянов
Ана Пиринска, “Социализъм XXI век”, БСП
Ася Матеева Касабова
Павел Перпелиев
Павел Начев
Мила Минева
Димитрина Иванова
Валери Григоров
Атанас Атанасов, Подкрепям въвеждането на прогресивно данъчно облагане в България
Дельо Добрев
Елена Крумова
Михаил Мишев, Студент "Политически науки"
Троян  - Полина Михайлова
Светла Търнин
Габриел Драгиев
Слави Георгиев
Самуил Малчев
Фатма Февзи
Светослава Величкова
Люба Славова
Даяна Йорданова
Александър Димитров Заралиев, за прогресивно данъчно облагане
Милослава Бюгер
Йоана Стоянова
Румяна Цонева
Меги Попова
София Ганчева
Елен Будинова
Антон Димитров, СУ "Любен Каравелов" Пловдив
Атанас Кулов
Велислав Стефанов
Диляна Георгиева
Александър'Мирчев
Боряна Драгоева
Антон Колев
Даниела Божинова, Инициатива БГ
Станимир Кюркчиев
Евелина Божилова
Константин Мравов
Алена Иванова
Огнян Касабов, СУ / КОИ
Иван Бакалов
Искра Колева
Мария Келова
Лидия Пейчева
Мария Петрова
Десислава Лилова
Калина Дренска
Елизабет Маринова
Александър Георгиев
Златка Георгиева Стайкова
Стамен Белчев, Сдружение “Проект 7000”, Крайно време е
Елица Тодорова, СНЦ "Жанета" - Център за обществена подкрепа
Таня Орбова
Александрина Бъчварова
Преслава Ненова, Прогресивното данъчно облагане не е радикална практика а доказана такава в повечето от държавите с висок житейски стандарт.
Елвира Иванова Григорова
Венета Т. Иванова
Тодор Иванов Иванов
Йоанна Ангелова
Теодора Мишинева, Невидими животни
Даниела Василева
Славчо Славчов Балабанов
Иван Илиев, Софийски университет "Св. Климент Охридски", "ЗА" прогресивно данъчно облагане
Иван Кирилов Митев
Недко Ганчев
Лена Сребрева
Филип Дойчев, Съгласъм съм с написаното!
Христо Енчев Христозов
Александър Бонев
Божидар Колов, Университет на Осло
Ваня Ставрева
Катя Пейчинова
Румен Борисов Тодоров, Гражданин, Подкрепям подписката
Ана Лаффранкони
Надя Клисурска-Жекова, БСП
Бисер Раденков Велинов, Подкрепям въвеждането на прогресивно данъчно облагане в България
Веселин Лирков
Стефан Гайдарски. Софийска адвокатска колегия
Костадин Чавдаров
Петър Дучев
Десислава Димитрова
Виолета Тодорова, ЕТ Мишел- 2000
Бисер Лазаров, Сдружение "Етно, Социални и Екологични Инициативи"
Лили Стан
София Анатолиева Евтимова
Емил Тодоров Палийски, подкрепям подписката
Зина Тенекеджиева, Гражданин
Ели В. Илиева, "ЗА" прогресивно данъчно облагане
Христо Божков
Чавдар Валентинов Димитров, За
Недялка  Иванова
Надя Константинова
Борислав Йосифов Лорисов
Атанас Котов
Георги Илиев, БАН и СУ "Св. Кл. Охридски"
Мартин Йорданов Петков
Елена Янулова
Бойка Кирилова Христова
Мария Асенова
Деян Димитров
Ани Коджабашева
Боряна Христова Христова-Инкьова
Катерина Клинкова
Иванка Георгиева
Елен Будинова
Георги Владимиров Владимиров
Богдан Симеонов
Антон Димитров
Живка Валявичарска
Илина Генова, Невидими Животни
Катина Кузманова
Пламен Иванов
Николай Колев
Петър Петров
Микаела Методиева Стойнева
Борислав Димитров Мацин
Петър Цигуларов
Емилина Ценова
Диана Русева
Стела Бачийска
Красимир Коцинов
Емилия Пръмова
Ива Иванова
Милко Донев
Стоянка Енева
Ивелин Тонков
Елена Георгиева Иванова
Лазарина Бонева
Илиана Балабанова, Българска платформа към Европейско женско лоби
Ангел Димов
Петя Боянова
Петя Боянова
Антони Рангачев, ИМИ-БАН
Евтим Иванов Георгиев
Дамяна Стоянова Пенчева
Георги Дуцовски
Йордан Рачев
Галина Боженска
Стефани Боженска
Ася Георгиева, ЕТ"Мария Илиева", За
Милена Николова
Марина Наньова, подоходно облагане на физически лица ;  звяне не служебен автомобил съответно отчитане и увеличаване на базата нса годишниъе приходи п9тане при позвяне на служебен автомобил- увели, Да се вземе за пример подхода към определяне на облагаемата сума при физифилософията на виатв  Датското законодателство за облагане на доходите а
Боян Дуранкев, ВУЗФ, Подписвам и аз!
Ваня Братованова
Мирослав Сираков, Ще си позволя наред с брилянтното изложение да споделя и това, което е най-важно по мое мнение. С данъците не се издържат бедните, издържа се обществената собственост, като пътища, железопътни линии, водопроводи и др., обществените услуги и обществената сигурност - институции ,армия, полиция, съд и пр. Кой има най-много полза от изброените ? Беден човек не го интересува колко моста ще има над Дунав, колко пътища ще има към Гърция, колко пристанища, и т.н., това го интересува бизнеса, той трябва да бъде така добър да поеме по-голяма тежест от заплащането на изброените. Бедния човек има много по-малко какво да губи, отколкото богатия, ако няма държава, която със силите на реда да му пази собствеността и законните интереси. За това богатите трябва да поемат по-голямата тежест за издръжка на държавата, тя пази повече тяхна собственост и интереси. С данъците се издържа също науката, от която, разбира се, има полза бизнеса, стига да е мотивиран да бъде иновативен, а той не е. И не на последно място, поне за здравни осигуровки да няма таван, за да не събираме капачки.
Поздрави !
Арон соломон Бали, Нормален, коректен данъкоплатец, Безобразието,сътворено от
правителството на Станишев трябва да се премахне,колкото може по скоро.
По конституция България е социална държава.
Плоския данък е демонстрация на брутално нарушение!
Особено сега трябва да има незабавна реакция,- отмяна на плоския данък!!
Явор Стоянов
Славка Илиева
Доротея Табакова
Уляна Пачева: Подкрепям!
Марияна Иванова Нордгрен
Диана Джамбова
Луиза Мирзоян
Евгени Кунчев
Антон Ж. Иванов
Стефан Командарев
Крум Зарков, Българска социалистическа партия
Петя Михалевска
Боряна Георгиева, ЕТ, Подкрепям писмото, крайно време е да се сложи край на изнасянето от държава законно - чрез този пропорционалния данък, приложен от псевдо-леви като Станишев и псевдо-либерали като ДПС и НДСВ. Чрез него бедните в България издържат богатите, които законно изнасят прибраната печалба в офшорни зони или разни инвеститори, които са дошли тук, защото им евтино и заплатите не са повишавани от години. Даже банки като Сосиете Женерал не плащат социални осигуровки на българските си служители в България .Трябва да има и необлагаем минимален доход.
Лиляна Деянова
Камен Жижанов
Sign in to Google to save your progress. Learn more
Вашите имена *
Организация
Коментар
Submit
Clear form
Never submit passwords through Google Forms.
This content is neither created nor endorsed by Google. Report Abuse - Terms of Service - Privacy Policy